Gerincferdüléssel mit lehet csinálni konditeremben és mit nem?
Lehet súlyzóval is erősíteni a gerincet, de nem mindegy, hogy milyen gyakorlatokat használunk,
illetve saját testsúllyal végzett gyakorlatokkal kellene indulni.
Nagyon ügyesen szűrted le az infókat, ugyanis egy dolog valóban tilos: minden olyan gyakorlat, ami föntről lefelé terheli a gerincet,
tehát minden olyan gyakorlat, ami állásban vagy ülésben "összenyomja" a csigolyákat.
Ilyenek pl.: vállból nyomások fölfelé, vállon súlyzóval történő guggolások; ezeket sem szabadsúllyal sem géppel nem ajánlott csinálni.
Feltételezem, hogy a scoliosisnak van kísérő tünete is, pl. valamilyen gerincdeformitás, esetleg kereszt-szindróma, előre bukó váll.
A farizomerősítés és gerincmerevítők edzése mellett ajánlottak az ún. retraktív (hátrahúzó) gyakorlatok, amik a helyére segítik a vállakat, közelítik a lapockákat.
Ökölszabály 1.
A hátizmok erősítése farizom erősítéssel kezdődik, a hátizmok gyengeségében ugyanis mindig közre játszik a farizmok renyhesége.
Erre vannak saját testsúlyos gyakorlatok, de lehet farizomerősítő gépet is használni. (a gépnek ebben az esetben van értelme)
A farizom az, ami meghatározza a medence helyzetét, a medence előre vagy hátrabillenése pedig hat a gerincgörbületekre.
Ha ülőmunkát végzel, erre külön hangsúlyt kell fektetni.
Ökölszabály 2.
Scoliosis esetében a gerincmerevítők (iliocostalis, spinalis és longissimi) erősítése alapvető, ehhez a gerincegyenesítő gyakorlatok elengedhetetlenek.
"Úgy tudom, hogy pl. a felhúzás (merevlábas felhúzás) és a "hajolgatós" gyakorlatok nem a legjobbak,..." - ha hajolgatva végzik őket, akkor nem jók, de ha helyesen, akkor igen. Ezek a gyakorlatok valójában törzs-döntések és nem törzs-hajlítások.
Tehát a hajítás csípőben jön létre, a hát egyenes marad.
Lábtológép: a farizmot nem kapcsolja be rendesen, hiszen így vagy úgy, de rajta ülsz; azonkívül megtámasztja a gerincedet, amit éppen erősíteni kéne... Nem sok értelmét látom.
Érdemes viszont függő gyakorlatokat csinálni, illetve könnyített verzióit: a lehúzásokat. Emelt mellkassal húzva a nyak mögé, a könyököt a törzs síkjában mozgatva.
Érdemes célzottan erősíteni(rövidíteni) a megnyúlt oldalt és nyújtani a megrövidült oldalt. Ehhez tudni kéne, hogy merre "néz" a scoliosis görbülete és hogy hol van, és akkor konkrét gyakorlatokkal lehetne korrigálni/ellenhatni a görbületet.
Érdemes lenne légzéstechnikát tanulni, aminek a segítségével hetek alatt jelentősen fokozható a szervezet oxigénellátása, és ez mindenre - még a kompenzációs izomfeszülésekből származó fájdalmakra is - pozitívan hat.
Ha heti 5 dzésnek nem sok értelme van
Elég a heti 3 is.
Ha edzés után 3 napig fáj, az normális is lehet, mert akkor még fáradtak az izmok.
Az elsőnek nem sok köze van hozzá.
A lábtoló alap. És a felhúzás is nyomja össze a gerincet viszont erősíti a hátat. Valamit valamiért. Viszont a merev lábas felhúzásnak van alternatívája, a lábtoló.
Megjegyzem, a lábtoló is teljes testes gyakorlat, aki ezt nem érti még nem csinálta szabályosan.
Ja, a nyak mögé húzás az egészségeseknek is tiltott. Próbáld ki súly nélkül a falhoz állva tudod-e mozgatni a karod hogy az ujjaid végig a falhoz érnek. Nem fog menni. Na súllyal csak kicsinálod a vállad, nyakad.
A legtöbb értelme lenne, ha youtube on utánanézel vagy egy okos kinézetű férfi edzőt keresel.
egy orvostól vagy gyógytornásztól kérnél edzéstervet olyat kapnál, mint vegyél levegőt, emeld fel a kezed, lábad.
Olyan, mintha egy orvostól kérnél fogyási tippeket vagy csak tippeket hogy izmosabb legyél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!