Napi 6-9 ora gepezes okozhat trombozist?
véralvadékonyságot fokozó szerek érethető módon veszélyforrást jelentenek (fogamzasgatló tabletta, dohányzás), továbbá kockázati tényezők az elhízás, az erek "elzsírosodása", a szív- es érrendszeri betegségek.
De bármilyen gyulladás, csonttörés miatt is kialakulhat trombózis, ugyanis ezek során sérülhet az ér belhártyája, a sérülés helyén pedig a vérlemezkék összetapadhatnak.
Önmagában a trombózis nem halálos betegség, de más betegséggel összekapcsolódva igen magas lehet a halálozási aránya. Például a csontritkulás okozta különböző törések miatt hosszú ideig mozdulatlanságra ítélt, idős betegek fele trombózisban hal meg.
A tünetek, melyekre figyelnie kell:
Trombózis jele lehet, ha az alsó lábszár látványosan megduzzad, felülete meleg lesz a gyulladás miatt. Színe először kékesre, majd vöröses barnára vált.
A lábszárban fájdalom jelentkezik minden lépésre és ha a lábfejét hátrafeszíti, a beteg a térdhajlataban erős fájdalmat erez.
Hőemelkedés, szapora szívverés előfordulhat a gyulladás kíserőjelenségeként.
Az esetleges életveszélyes szövődmények miatt azonnal orvoshoz kell fordulnia, ha a fenti tüneteket észlelei.
A betegek felénél azonban ún. néma trombózis lép fel. Ekkor nincs észrevehető tünet, esetleg csak évek múlva derül fény a vérrögre, pl. egy kesőbbi visszértágulat nyomán.
Eletvészélyt akkor jelent a trombózis, ha a folyamatosan leszakadó vérrögök krónikus tüdőembóliát okoznak. Amennyiben ezek a trombusok a tüdőn is átjutnak, agyér-embólia lehet a végeredmény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!