Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Az orvosi szakirányokon belül...

Az orvosi szakirányokon belül milyen "hierarchia" van?

Figyelt kérdés
Pl kórházi orvosoktól (sajnos), hallottam, hogy a háziorvosokat nem tartják valami sokra, sőt... Holott szerintem egy JÓ háziorvos igenis becsülendő, mivel nagyon jó diagnosztának kell(ene) lennie. Szerintetek melyek azok az irányok, amik a "top" és amik a kevésbé elismertek, esetleg "lenézettek", akár szakmán belül, akár a laikusok által?

2017. febr. 9. 12:05
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
68%

Én belgyógyászokról hallottam 1-2 történetet amik alapján az jött le, hogy szemészeket, bőrgyógyászokat, fogorvosokat kissé lenézik.


Persze nem akarok általánosítani, de ezeknek a szakirányoknak a lenézésével már több helyen is találkoztam.


Általánosságban szerintem azok számítanak "top" szakirányoknak - már megbecsülés szempontjából - amik a legnagyobb felelősséget jelentik, legnehezebb a beteget átvinni magánellátásba - tehát nem a pénz motiválja az orvost - és legnehezebbek a munkakörülmények.


Általánosságba ebbe a kategóriába belgyógyászat ITO-sok tartoznak.


Sebészek sokat dolgozhatnak, de sok helyen kapnak paraszolvenciát, ez árnyékolhatja a képet.


Szemészek és bőrgyógyászok (fogászokat nem is említve), pedig még alapellátásból is nagyon hajlamosak rögtön beteget a magánellátásuk felé terelni, még akkor is ha az adott szolgáltalás még az államilag finanszirozott kategóriában van.

2017. febr. 9. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 A kérdező kommentje:
Gondolom, egy szívsebész vagy egy agysebész nemcsak az orvosok között, de még a sebészek között is talán a top kategória. Viszont az aneszteziológusokról hallottam eltérő véleményeket. Volt, aki szerint a legnyugisabb orvosi szakma (bár ha gáz van, akkor azonnal kell cselekedni, de "csak" a megszokott dolgokat), más szerint meg az egyik legelismertebb, mert ahhoz kell a legnagyobb tudás (az élettant, kórtant oda-vissza vágni kell, meg műtétek után, ha komplikáció lép fel, ő csinál a centrál kanültől kezdve az artériás kanülön át az intubálásig mindent. A gyógyszerelésről nem is beszélve.)
2017. febr. 9. 18:02
 3/28 A kérdező kommentje:
Meg ugye az aneszteziológusnak nincs saját szakterülete, amihez ért. Kicsit (vagy nem is annyira kicsit) mindenhez kell értenie, mert hol az urológián van, hol az ITO-n, hol a nőgyógyászaton, hol a szemészeten...stb. Oké, hogy vannak ott szakorvosok, de éjszaka ugye az anesztorvost hívják a nővérek, ha baj van.
2017. febr. 9. 18:05
 4/28 anonim ***** válasza:
39%
Én nem hallottam egyetlen anesztesorvosról se, hogy lenéznék, szerintem maga módján megbecsült.
2017. febr. 9. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:
Meg róluk olyat hallottam, hogy a műtőben elég nagy "urak". Az aneszteziológusnak (legalábbis, aki már nem kezdő, hanem "nagyobb név") elég nagy szava van abban, hogy lesz-e műtét vagy nem.
2017. febr. 9. 18:42
 6/28 anonim ***** válasza:
44%

Iagzából minden esetlen az anesztesen is múlik a műtét, ha azt mondja nem lehet altatni a beteget, vagy túl nagy a rizikó akkor nincs műtét max vitális incikációnál.


De persze ez nem azt jelenti, hogy ranglátrán sebész alatt vagy felett állna.

Azért azt tegyük hozzá, hogy legtöbb műtét esetén viszonylag könnyebb dolga van, alatat, aztán műtét végéig malmozik, pár órával később meg ébreszt.

Anesztesek viszont dolgozhatnak ITO-n is ami azért jóval strapásabb műfaj, mint egy műtét.

2017. febr. 10. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:
Vagy ha nem is központi ITO-n, de egy klinika intenzív osztályain. (pl urológiai vagy nőgyógy klinika intenzív része)
2017. febr. 10. 14:53
 8/28 anonim ***** válasza:
24%

Nem értem mire akarsz kijutni,felesleges időpazarlás hogy milyen szakos orvost néznek le.

2 olyan szakma van ami szent szakma,a tanár és orvos.

Tanár képzi a következő nemzedéket,orvos pedig gyógyít segít.Nélkülük nincs világ,persze más szakma is kell de ezt a két szakmát tisztelni kell.

Orvosiról beszélük,eleve nehéz az orvosi egyetem,pls SOTE-ÁOK ra 2016ban 441 volt a ponthatár ami nagyon magas,6év a általános képzés,útána szakorvos képzés ami 3-7 év,és a háziorvostan az a legrövidebb ami 3-4évet jelent,ezért lehet hogy ,,lenézik" de úgyanúgy nélkülezhetetlenek,leghosszabb 7éves képzés pl a szívsebész,érsebész vagy idegsebész( agysebész),ami nagyobb felelőséget igényel, ckezükön egy élet múlik,ellenben a háziorvosnál nem a halál kérdésed múlik

2017. febr. 11. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:
Ja, mert az orvosi csak a SOTE-n nehéz, ugye? Attól, hogy vidékre alacsonyabb a ponthatár, elvégezni ugyanolyan nehéz azokat is. Az orvosi egyetem nehézsége nem a bejutás, hidd el.
2017. febr. 11. 15:34
 10/28 A kérdező kommentje:
Ezt csak azért emeltem ki, mert úgy állítod be, mintha csak a SOTE lenne nehéz orvosi, mert oda magas a ponthatár. Ennyi erővel TTK szakokra 280 volt, egyes büfészakokra meg volt, hogy 480-500. Akkor a pl andragógia annyival nehezebb, mint egy fizika alapszak?! Hiába 2x annyi a ponthatár...
2017. febr. 11. 15:36
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!