Egeszsegtelen, ha 5 perc alatt megiszom 1 liter vizet? Es ha egy nap 10 litert?
Az öt perc alatt egy liter az nem sok. Nyáron, egy koncert után, ahol forróság volt és igen erőteljes testmozgás másfél óráig, még gyorsabban is elfogy az a liter.
A napi 10 liter viszont sok. Nem kicsit... Keress fel egy orvost.
Első hallásra furcsának tűnhet, de mégis igaz, hogy a túlzott folyadékbevitel - még ha csak vízről van is szó - a halálunkat okozhatja. Erre azonban több példa is volt az elmúlt években: elég, ha annak a nőnek az esetét említjük, aki egy játékkonzol elnyerése érdekében ivott meg csaknem hat liter vizet mindössze három óra leforgása alatt. A nőnél először hasogató fejfájás jelentkezett, később hányt, végül pedig belehalt a "vízmérgezésnek" nevezett tünetegyüttesbe. Ez ugyan egy meglehetősen extrém eset, de sajnos olyan is többször előfordult már, hogy egyébként egészséges fiatalok haljanak meg hasonló módon: a partik közönsége gyakran extasy-t is fogyaszt, az éjszakába nyúló tánc után pedig muszáj pótolni a hirtelen folyadékveszteséget.
Melyek azok a folyamatok, amelyek a vízivást követően halálhoz vezetnek? A nagymértékű folyadékbevitel hatására felhígul a vér, a nátriumionok mennyisége pedig a literenkénti 135-145 millimól alá csökken: a jelenséget orvosi szóval hiponatrémiának nevezik. Ez az állapot kialakulhat például erős hasmenés, vese- vagy mellékvese-károsodás, illetve a vizelethajtó szerek mértéktelen szedése következtében is, de egy 2005-ös tanulmány szerint a maratoni futóknál átlagosan minden hatodik esetben kimutatható a jelenség enyhébb formája. A hiponatrémiát hányinger, hányás, fejfájás, fokozott vizeletürítés és általános zavarodottság előzi meg.
A szervezetünkből különféle módokon távozó víz mennyiségét a vesék szabályozzák: amikor rövid idő alatt túl sok vizet iszunk, a vesék nem lesznek képesek megfelelően ellátni feladatukat, és a vér "vízzel telítődik"; a víz ilyenkor nem tud a szokásos módon távozni, ezért a fölös mennyiség a vérből a sejtekbe kerül, amelyek térfogata ennek következtében hirtelen megnő. A legtöbb sejttípus esetében ez nem jelent problémát, ugyanis a sejtek rugalmas szöveteket alkotnak - például zsír- vagy izomszövet - az idegsejtek számára azonban nem áll rendelkezésre több hely (a koponyában az idegsejtek mellett vér és az agy-gerincvelői folyadék tölti ki a fennmaradó helyet). Mivel az idegsejtek emiatt már képtelenek tágulni, az agy megduzzad, ami remegést, légzésbénulást, kómát, végül pedig az életfolyamatok teljes leállását eredményezheti.
Az a legjobb, ha annyit iszunk csak, amennyire szomjasak vagyunk. A szomjúság pontosan jelzi, hogy mennyi folyadékra van szükségünk ahhoz, hogy egyensúlyban tartsuk szervezetünk folyadékháztartását. Ez alól kivételt jelenthet a nyári kánikula, hiszen ilyenkor fokozott a szervezet folyadékigénye: nagy melegben az egyébként felnőtteknek ajánlott napi másfél liter folyadéknál többet is érdemes elfogyasztani. A legjobb szomjoltók az ásványvizek: olyan ásványi elemeket, sókat tartalmaznak, amelyek pótolják az izzadás következtében elveszített, de a szervezet számára létfontosságú anyagokat (részeletesebben lásd korábbi cikkünket: Mit tegyünk hőség idején?).
Forrás: origo.hu
A sok vaz azt jelenti, hogy egy nap 1,5-2 litert, de kánikulában akár 3 litert is.
Amúgy ha valaki nagyon sokat iszik mert nagyon sűrűn szomjas, az a cukorbetegség jele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!