Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Szeretném, ha a halálom után...

Szeretném, ha a halálom után nem boncolnának fel és nem vennék ki a felhasználható szerveimet. Ezt hogyan kell elintézni?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 10. 19:55
 1/7 anonim ***** válasza:
14%
Semmit nem kell tenned, csak akkor nyúlnak hozzád, ha még életedben írásban nyilatkozol, hogy halálod után donorként felhasználhatnak. Boncolni is csak a hozzátartozók engedélyével lehet, kivéve ha bűntény felderítéséhez szükséges a boncolás.
2010. ápr. 10. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
67%
Felboncolnak szinte mindenkit, kivéve ha olyan súlyos betegsége van, hogy meghalni hazaküldték a kórházból...
2010. ápr. 10. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Tévedés. Magyarországon pont fordítva van. Ha nem nyilatkozol arról, hogy te nem akarsz donor lenni, akkor felhasználhatják a szerveidet. Próbálok utána keresni a pontos menetnek.
2010. ápr. 10. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Első baromi nagy hülyeséget írt. Magyarországon hatályos jogszabályok szerint ebben az országban ha nem akarod, hogy felhasználják a szerveidet arról írásban kell nyilatkozni. Itt nem úgy megy, hogy "felajánlom a szerveimet", hanem ha nincs papírod automatikusan úgy veszik, hogy felajánlottad, bármilyen célra.

Hogy hol lehet erről nyilatkozni, sajnos nem tudom.

2010. ápr. 10. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A hatályos magyar jogszabályok értelmében „halottból szerv, illetve szövet eltávolítására átültetés céljából akkor kerülhet sor, ha az elhunyt életében ez ellen nem tett tiltakozó nyilatkozatot. Tiltakozó nyilatkozatot a cselekvőképes személy írásban (közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban), vagy – amennyiben írásbeli nyilatkozatot egyáltalán nem vagy csak jelentékeny nehézséggel tudna tenni – kezelőorvosánál szóban tehet. Korlátozottan cselekvőképes személy tiltakozó nyilatkozatot törvényes képviselőjének közreműködése nélkül is tehet. A cselekvőképtelen személy helyett tiltakozó nyilatkozatot törvényes képviselője tehet.”


Forrás:


[link]


3. voltam

2010. ápr. 10. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Még mindig 3.


A boncolásról:


"Önrendelkezési jog


Az önrendelkezési jog rendkívül szerteágazó. Kényes kérdés szokott lenni a boncolás. Jó, ha tudjuk, mindannyian potenciális szervdonorok vagyunk, hiszen az idevonatkozó jogszabály szerint, ha valaki életében nem rendelkezik ezzel ellentétesen, akkor megfelelő szervei felhasználhatóak.


Ez alól kivétel a gyermekdonor, itt a szülők beleegyezése szükséges mindenképpen.


A boncolást pedig minden olyan esetben elvégzik, ahol a kórok nem egyértelmű. Ebben egyet kell értenie a kezelőorvosnak és a patológusnak is.

Ha valamelyikük bizonytalan, a boncolás elvégezendő, akkor is, ha a hozzátartozó tiltakozik. Azt azonban a beteg megtilthatja, hogy holttestéből szervet és szövetet gyógyítás, kutatás vagy oktatás céljából kiemeljenek."


Forrás:


[link]

2010. ápr. 10. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Magyarországon arról kell rendelkezni, ha nem akarod, hogy felhasználják a szerveidet, ennek hiányában csak azt nem használják fel, ami felhasználhatatlan. Én kifejezetten örülnék, ha halálom után bármely szervem valakinek még hasznos lenne, és akár az életét mentené meg, úgyhogy lehet, hogy végrendelkezek majd arról, hogy a családom nem tilthatja meg a szerveim felhasználását, használják csak, ha nekem az már úgyse jó semmire, és mást megment, akkor azzal még jót is tettem. Nagyon sokan várakoznak donorra, én szeretném, ha kevesebb lenne, ha ez általam teljesülhet.


Nem tudom, hol kell nyilatkozni, de nem tudom, miért tennéd, amikor neked az már úgyse fog kelleni.

2010. ápr. 10. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!