Szerintetek mennyi igaz ebből a cikkből? (Az alkohol valójában nem károsítja az agysejteket)
Persze, megnyugtató ( nem mintha alkoholista lennék, de hát azért jár az ember bulizni...) , de nem tudom menniy belőle az igaz... Egy lájkvadász oldalról van a cikk, facebook poston keresztül találtam rá, kimásolom nektek: [forrás: nezdmeg.eu ]
"Annál nagyobb közhely, mint hogy az alkohol módszeresen elpusztítja az agysejteket, aligha létezik – és aki volt már részeg, vagy legalább látott részeg embert, nyilván egyetért abban, hogy az alkohol tényleg csinál valami olyasmit, ami nincs túl jó hatással az ember agyára. A valóság azonban az, hogy az alkohol egyáltalán nem öli meg az ember agysejtjeit.
Az alkohol – pontosabban az etanol, más néven etil-alkohol – valóban képes egyes sejteket, sőt egész mikroorganizmusokat megölni, ezért is használható tömény formában fertőtlenítésre. Ha alkoholt iszunk, a máj rögtön nekilát a lebontásának, de ez csak aránylag lassan megy neki, átlagosan 7-8 grammal birkózik meg egy óra alatt. ha ennél gyorsabban kapja a szervezet az utánpótlást, az a véráramban kering, míg sorra nem jut a májban, és ezzel eljut többek között az agyba is. Ilyenkor rúg be az ember. Na de mi történik sejtszinten?
Minden kutatás azt mutatja, hogy ilyenkor a sejtek nem pusztulnak el, nem is károsodnak, csak az egymás közti kommunikációjukat zavarja meg az alkohol. egészen pontosan a neuronok egyes receptorait arra késztetik, hogy egy olyan szteroidot állítsanak elő, ami akadályozza az információtárolást. Súlyosabb esetekben annyira, hogy filmszakadás van, és másnap alig emlékszünk az egész berúgásból bármire. Kísérletek azt is bebizonyították, hogy az alkohol akkor sem öli meg az agysejteket, ha konkrétan rájuk öntik, ami azért ritkán fordul elő a legvadabb lerészegedéseknél is. Azt is kimutatták, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás hosszú távon csökkenti az időskori agyi leépülés esélyét.
Na és mi van az idült alkoholistákkal? Kutatások kimutatták, hogy náluk sem közvetlenül az alkohol felelős az agysejtek pusztulásáért, hanem az úgynevezett Wernicke-Korsakoff-szindróma, a B1-vitamin kóros hiánya, és az általános rossz táplálkozás, az alkoholista életforma rendszeres velejárói."
Köszi ha elolvastátok, és megosztjátok hogy ti mit tudtok erről! Előre is köszönöm! :)
Amelyik cikkben szerepel az, hogy:
" tudósok bebizonyították... "
" kísérletek igazolják... " vagy mint ebben is, hogy
" Kutatások kimutatták " azokat a cikkeket eleve fenntartással kezelem.
Amúgy meg nem mindegy, hogy milyen mechanizmus az ami árt az agyadnak. Ha nem tudod használni az agyadat, akkor teljesen mindegy, hogy elpusztultak vagy nem működnek, a lényegen nem változtat. Nézd meg a masszív alkoholisták értelmi képességeit és magad is láthatod az alkohol hosszú távú hatását.
Az „alkohol folyamatosan öli az agysejteket és azok nem nőnek újra” elmélet abból a korból származik, amikor egész országok voltak matt alkoholisták (a 19. századtól a 20. század elejéig).
Mivel akkoriban a legtöbb alkoholfogyasztó az idült alkoholizmus leépülési görbéjét követte, teljesen logikusnak tűnt, hogy az alkohol folyamatosan elpusztítja az agyat, de más alapja nem volt az elméletnek. Ettől még persze kitűnően megfelel arra, hogy a mai napig is elriasszák vele az embert az ivástól.
Ahogy az egyes mondja, az teljesen mindegy, hogy közvetve vagy közvetlenül pusztul az agyad, de az nem lényegtelen, hogy a kevés (!) alkohol nem árt, és hogy a sok alkohol sem okoz visszafordíthatatlan agykárosodást (hacsak nem jutsz el a korszakov-szindrómáig). Persze ez nem jelenti azt, hogy a vedelés veszélytelen volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!