Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mit jelent ez? (lent)

Mit jelent ez? (lent)

Figyelt kérdés
Mindkét oldalon a C.VII. proc. transversusai nyaki bordaszerűen megnyúltak, hosszabbak.

2014. máj. 9. 13:47
 1/4 anonim ***** válasza:

A nyaki gerinc-szindróma kezelése


A kezelés célja a tünetegyüttes esetében kettős. Az elsődleges cél a nyaki gerinc-szindrómát kiváltó okok felderítése és felszámolása. A másodlagos cél pedig a tünetek mielőbbi megszüntetése.


A mozgási fájdalom nyakrögzítő gallér viselésével, a nyakizom tehermentesítésével és fájdalomcsillapító gyógyszerekkel csökkenthető. A perifériás idegek izgalma, gyulladása gyulladáscsökkentő készítményekkel és vitaminokkal enyhíthető.


Az izomzat görcse gyógytornával, szükség esetén a nyakizomzatba adott érzéstelenítő injekciókkal (blokád) szüntethető meg.


Mikor forduljunk orvoshoz?


Mivel a tünetegyüttes nem feltétlenül ártalmatlan, minden estben érdemes kikérnünk az orvos tanácsát.


Az orvos teendői


Az orvos mindenekelőtt a nyaki gerinc-szindrómát kiváltó okokat igyekszik felderíteni. Az általános vizsgálatokat követően a nyak és a perifériás idegek, valamint reflexek vizsgálata következik. Az elváltozás helye és kiterjedése röntgen- és komputertomográfiás vizsgálattal pontosan kimutatható. Az idegek és a lágyrészek állapotáról a mágneses rezonanciavizsgálat ad pontos képet. A diagnózis felállítása után az orvos megfelelő gyógyszerelést, gyógytornát, fizioterápiát javasol. Ha az elváltozás konzervatív úton nem gyógyítható, műtéti beavatkozás szükséges.


A beteg teendői


A nyak kóros, kontrollálatlan mozgása kerülendő. A huzat is okozhat kényszertartást. A gerincoszlop és a nyakizomzat rendszeres tornáztatása (Nyaktorna-gyakorlatok ide kattintva!) megakadályozza a meszesedést és a csigolyakopást. Nyaki gerinc-szindróma esetén a fájdalom gyógyszerrel csillapítható, az izomhúzódás a nyak melegen tartásával oldódik.


A betegség lefolyása


A nyaki gerinc-szindróma rendszerint hirtelen lép fel. A nyakizomzat fájdalmasan összehúzódik, a fej mozgása fájdalmat okoz. A fájdalom a vállba, a kar, a kéz és az ujjak irányába és a fej felé is sugárzik. Fejfájás, szédülés, hányinger jelentkezik, szélsőséges esetben eszméletvesztés is bekövetkezhet.


Veszélyek, lehetséges szövődmények


Bár a nyaki gerinc-szindróma kezelése hosszadalmas, a betegség nem veszélyes, inkább megterhelő. A tünetcsoport hátterében álló esetleges betegség viszont önmagában veszélyes lehet.

2014. máj. 27. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ostorcsapás-sérülés


A nyaki gerinc-szindróma speciális esete az úgynevezett ostorcsapás-sérülés. A nyak hirtelen előre- vagy hátracsapódása és hirtelen bekövetkező fordított irányú mozgása okozza. Leggyakrabban autóbalesetek kapcsán fordul elő. A sérülés során a nyak túlfeszül, a gerincoszlopot stabilizáló szalagok megnyúlnak, extrém esetben elszakadnak. Járulékos ideg- és érsérülés is lehetséges. Súlyos sérülés esetén gerincvelő károsodás, harántlaesio is felléphet.

2014. máj. 27. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
2014. máj. 27. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítséget!

Ment mindenhova a "hasznos volt a válasz" ! (zöld like jel)

2014. jún. 2. 23:13

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!