Orvosokat, gyógyszerészeket kérdezek: Hogyan vesekőképző hatású a (túlzott mennyiségű) C-vitamin bevitel?
A kalciumoxalát-kristály CaC2O4, tehát egy szenes kalciumoxid, a szabad, nem szerves kötésű kalcium kristályosodik szén és oxigén hozzákapcsolódásával.
Addig nagyjából értem a folyamatot, hogy alacsony pH-értéknél a test kalciummal próbálja ellensúlyozni a savasságot. Kivonja a csontokból is akár, vagy épp ásványvízzel visszük be a szabad (nem szervesen kötött) kalciumot, de a felesleges kalciumhoz D-vitamin kapcsolódik, így kelál, tehát szerves kötésbe kerül. Ha kevés a D-vitamin a teljes kalciumfelesleg kelációjához, akkor van baj: kalciumoxalát-kristály képződik, mert D-vitamin helyett a kalciumhoz szén és oxigén kapcsolódik a kalciumatomokhoz.
Tehát ebben annyi látszik, hogy D-vitamin hiány miatt történik, és persze fordított arányosság van a folyamatban a bevitt víz mennyiségével (oldatsűrűség...)
Hogy illeszkedik ehhez a folyamathoz a C-vitamin, illetve milyen más folyamatot indít el? A C-vitaminban nincs kalcium, és bár van benne szén, az így nem kristályosodik, és ami szén kapcsolódhatna a kalciumhoz, azt millió más módon is bevisszük. Ezenkívül a C-vitamin pont hogy lúgosító és gyulladáscsökkentő hatású, ráadásul a felszívódásának mértéke egyenesen arányos a bevitt mennyiséggel. Napi 5 g bevitelénél 50% távozik a vizelettel, 12 g-nál már csak 16%. Persze csak egy egészséges test esetében, mert egy beteg, sérült, fertőzött test ennél még többet is felszív, felhasznál, pl. kollagénképzésre, szabadgyöklekötésre, és még sorolhatnám, különösen más vitaminok társaságában.
Köszönöm.
Úgy, hogy ha sok C vitamint eszel, tovább fogsz élni, és a hosszú életed következtében megnő az esélyed, hogy veseköved is lesz valamikor.
Ha jól tudom, egyetlen (!) 29 éves nő esetébn merült fel a gyanú, hogy akár a C vitaminnak is lehet köze a vesekövéhez, és a gyógyszeripar azonnal közellenségnek kiáltotta ki. Évtizedekig 50mg-ban volt megállapítva a javasolt mennyiség, aminél még egy nyúl szervezete is többet termel, pedig a nyúl eleget visz be amúgy is.
Köszönöm, de a helyzet az, hogy nem, ez így nem igaz. A bevitt folyadék mennyisége az, ami befolyásolja, hogy mennyit kell pisilnünk. A C-vitamin bevitel (napi 10-15 gramm-mal mondhatom, hogy) egyáltalán nem befolyásolja ezt, és nonszensz is, hogy a test többet akarjon vizelni attól, hogy végre több antixodánst kapott.
Ami befolyásolja, az a sóbevitel, az is fordítottan: visszatartja a vizeletképzést, késlelteti az ürülést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!