Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Paracetamol halál?

Paracetamol halál?

Figyelt kérdés
Mint tudjuk, a paracetamol nagy mennyiségben mérgező. Szeretnék jobban utánajárni a dolgoknak, tanulmányi szempontból, ezért érdekelne: mondjuk, ha valaki beszed 10-16.000 miligrammnak megfelelő paracetamolt, iszik rá alkoholt (pl. bor), és méghozzá Gilbert kórban (májbetegség) is szenved, és mindez egyszeri bevételre, az már halált okoz az adott személynek? Ilyen esetben, mennyi idő lenne megmenteni (gyomormosás, stb.)?
2013. nov. 25. 15:12
 1/3 anonim ***** válasza:

a paracetamolt acetilszalicilsavval lehet közömbösíteni. ezért se szabad pnadolt, neocitrant stb egyszerre bevenni aszpirinnel, mert hatástalanítják egymást. ezt ki lehet használni paracetamol mérgezésnél. másrészt, alkohollal keverve vesekárosodást is okoz egy új tanulmány szerint.

ha még van ez az alapbetegsége is az illetőnek előfordulhat májkóma, aminek a kimenetele viszont halál.

2013. nov. 25. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Passiflora ***** válasza:
38%

Kedves Kérdező!


Megnyugtató lenne tudni, hogy valóban "tanulmányi szempontból" foglalkoztat Téged a kérdés. Ne legyen igazam, de nekem van egy olyan szomorú gyanúm, vagy inkább rossz érzésem, hogy nem biztos.


(Nekem legalábbis nem tűnik annyira életszerűnek, hogy csak úgy általánosságban szeretnél utánajárni a témának, Gilbert kór megemlítetted volna.)


Annyit azért érdemes tudni, hogy az illetőnek nem könnyű halál lenne - esetleg inkább orvost kérdezz meg arról, hogy min megy keresztül, akinek a mája felmondja a szolgálatot.


Sokan sajnos nem tudják, hogy a paracetamol azért nagyon veszélyes gyógyszer, mert a terápiás dózis és a már súlyos, akár visszafordíthatatlan májkárosodást okozó toxikus dózis sokkal közelebb van egymáshoz, mint a gyógyszerek nagy többségénél.


Pár éve olvastam, hogy az USA-ban több száz májátültetésre kerül sor évente paracetamol túladagolás miatt, ami jellemzően azért történik, mert miután egy paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítóból nem hat 1, 2, esetleg 3 szem, sokan rövid időn belül beszednek egy másik márkanevű fájdalomcsillapítót is, anélkül, hogy tisztában lennének vele, hogy az is ugyanúgy paracetamolt tartalmaz hatóanyagként.


Ha tudsz esetleg angolul, szívesen küldök olyan hivatkozásokat, ahol erről hivatalos statisztikákat olvashatsz.


Most beírtam a keresőbe a paracetamol overdose liver transplant szavakat, (=paracetamol túladagolás májátültetés), 134 ezer találatot dobott fel.


A másik, hogy szerintem statisztikai valószínűséggel kalkulálhatsz ugyan, de ez nem matematika, hanem biológia - gondolom, Te sem gondolod komolyan, hogy bárki ki tudja számolni a testtömeg és kórelzőzmények alapján, hogy egy adott személynél milyen mennyiségű paracetamol és alkolhol jelenti a halálos dózist májátültés nélkül.


Orvos ismerősömtől tudok olyan esetről, amikor egy megyei kórházban pár nap alatt elvesztettek egy 27 éves, egyébként gyógyítható, akut betegséggel bekerült fiatalembert, mert a terápia részeként használt gyógyszer (ami valószínűleg másik 1 millió embernél semmi gondot nem okozott volna), nála egyéni érzékenység miatt tragikus módon, rohamos hirtelenséggel okozott visszafordíthatatlan májkárosodást, és mire a laborleletekből kiderült, hogy mi a gond, és hogy nem az eredeti betegség miatt súlyosbodik az állapota, sajnos már nem tudták megmenteni az életét.


Találtam magyarul információt a paracetamol veszélyeiről:


[link]



Ha esetleg netalán nem egészen "tanulmányi szempontból" foglalkoztat Téged a kérdés, örülnék, ha írnál nekem egy privát üzenetet.


Minden jót kívánok Neked, üdvözlettel:


Vera

2013. nov. 25. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
17%

"Megnyugtató lenne tudni, hogy valóban "tanulmányi szempontból" foglalkoztat Téged a kérdés."


Ugyan már, kit érdekel...

2013. nov. 25. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!