Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Milyen genetikai hibák/rendell...

Milyen genetikai hibák/rendellenességek léteznek, és milyen vizsgálati módszerrel lehet megállapítani ha valakinek ilyen problémája van? Minden csecsemőt megviszgálnak, ha ilyen baja van, és ha igen milyen módszerrel lehet kiszűrni?

Figyelt kérdés
Azt olvastam hogy elvileg minden emebernek 4-5 kisebb génhibája van, és itt most nem a Down-kórra kell érteni, olynokra gondolok ami első látásra nem szembetünő.
2008. jún. 9. 16:31
 1/4 A kérdező kommentje:

Én honnan tuzdhatom meg azt, hogy van-e génhibám/rendellenességem?

Elsősorban fizikai gondolok.

2008. jún. 9. 16:32
 2/4 anonim ***** válasza:

Hát ez egy igen összetett kérdés amit feltettél.

az újszülött babáktol vért vesznek ahogy megszületnek és azt egyböl kivizsgálák, ilyenkor sok betegséget szürnek.

pl az unokatesómnak egy nagyon ritka genetikai betegséggel született a gyermeke. nem is tudták a szülök hogy mindketten ennek a betegségnek a hordozói és a gyermekük így betegen született.(étkezéssel kapcsolatos a betegség , hogy ne legyen fejlödési rendelenesége ezért nem ehet szinte semmilyen élet csak az ö megfeleö poraibol készítettet.) és ezt a születéskor az elsö vérvételnél derült ki.

pl génhiba a szökeség és kékszemüség is, vagy az ázsiai népeknél a ferde szem. ezt a génhibát viszik utodrol utodra tovább már igen régóta.

2008. jún. 9. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Hát ez nagyon érdekes!!!A szőkeség+kék szem génhiba??Hogy mik nincsenek.

Tesóm szőke/kék szemű, ráadásul színtévesztő ami szintén baj. Én viszont barna hajú/szemű vagyok.Akkor én nem vagyok génhibás :-)

2008. jún. 9. 18:11
 4/4 anonim ***** válasza:

Végülis génhiba, de pozitív, ügyanis nem szelektálódtak ki a szőkék. :) Mert sokkal feltűnőbbek, így jobban észrevették őket a férfiak (persze régen volt ennek nagyobb jelentősége). Amúgy szőke haj és kék szem ált. együtt jár, mert nagyon közel van egymáshoz a két gén a kromoszómán, és az átkereszteződéskor ritkán választódik el. :)


Ilyen genetikai betegségeket általában szoktak vizsgálni, és a szülőket is ki kell hogy kérdezzék, mert vagy hajlam vagy maga a betegség örökölhető. Nem lehet ezt kisakkozni persze az olyan betegségeknél, amit mutáció okozhat (különböző enzimhiányos betegségek: veleszületett laktózérzékenység, cukorbetegség, fenilketonúria). Kerülni kell a mutagén anyagokkal való érintkezést, gondolom, tudják vizsgálni is, hogy van-e ilyen baj, de jobb megelőzni, nem?

2008. jún. 10. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!