Mit lehet tenni abban az esetben, ha egy orvos megszegi a titoktartást? Milyen jogi következményei lehetnek / milyen címen lehet felelősségre vonni ezért?
Hát igen, tudom, gondoltam rá, csak, mint mondtam, kis város… Mindenki mindenkit ismer… A betegjogi képviselő még jóban is lehet ezzel az orvossal… És elég kellemetlen dolog. Egyáltalán, mit tudnék elérni azzal, ha felkeresném? Mondjuk, ha egyáltalán elmarasztalnák is az orvost, amit kétlek, akkor se állítja vissza a „becsületem” mondjuk egy kisebb bírság…
Egyáltalán, nyert már valaki ilyen pert?
Tulajdonképpen mit akarsz?
Pénzen kívül mást úgy sem kaphatsz, akárkit csinálsz. Mármint a "becsületed" úgy sem áll helyre.
Azért kellene a betegjogi képviselőt megkeresni, mert ő tudja, hogy egyáltalán van-e értelme vmit kezdeményezni és ha igen, akkor mit és hogy.
Elárulod, hogy mégis mi történt?
Mi az, amit elárult az orvos?
Hát, leginkább azt szeretném, ha nem kotyogott volna…. De persze ez nem lehetséges, tudom. Igazából az érdekelne csak, hogy egyáltalán milyen következményekkel járhat ez rá nézve, szoktak-e ilyenért perelni, mi lehet a szankció… Mivel visszacsinálni már nem lehet, csak akkor fordulnék betegjogi képviselőhöz, ha úgy ítélném, elégtétel lenne, amit ezért kaphat. Pl. sérelem éri az ő szakmai becsületét is, lefokozzák/kirúgják… Vagy bármi olyan, ami a későbbiekben visszatartana másokat ugyanettől… Egyáltalán, hogy lehet bebizonyítani, hogy ő kiadott információt rólam?
Volt egy abortuszom; ezt illetve ennek a körülményeit mesélte el az ő családjának, akik továbbadták másoknak, így az én ismerőseimhez is eljutott, akiknek semmi közük nem volt hozzá. Ez elég kellemetlen, főleg olyan helyen, ahol mindenki ismer mindenkit; elítélnek/megbélyegeznek érte...
(Most nem olyan választ várok, hogy ez nem ciki; de igenis az, ebben a helyzetben. Ráadásul ahogy emberről emberre megy a pletyka, mindenki változtat/színesít egy kicsit, megtoldja a sztorit, és ha már maga az igazság is nem lenne elég kellemetlen, hát a kiszínezett verzió egyenesen megalázó...)
Azzal, hogy felkeresed a betegjogi képviselőt, még nem történik semmi. Ezért mondom, hogy ha akarsz vmit, tőle kell érdeklődni. Majd ő elmondja a lehetőségeket, azt, hogy mit lehet elérni, egyáltalán érdemes-e belekezdeni.
Hát tényleg kellemetlen helyzet, sejtettem, hogy abortuszról van szó.
De változtatni úgy sem tudsz rajta.
Azzal mivel lesz jobb, ha kirúgatod? Szerintem még több sértést kapnál miatta.
Hát, ha még a betegjogi képviselőnek is elmondom, akkor + egy ember, aki megtudja… Szóval talán azt vártam, hátha volt már valakinek hasonló tapasztalata, esetleg vannak jogi ismeretei… Mert ha nincs értelme, akkor inkább próbálom elfelejteni…
Megkönnyebbülnék, ha kirúgnák, mert szó nélkül elfogadta a pénzt, és ennek ellenére mondta tovább a dolgot, és jobb érzés lenne, ha szembesülne vele, hogy nem jó másokkal kiszúrni, és nem is lenne lehetősége több emberrel ilyet tenni…
Bár őszintén tényleg nem tudom, mit várok, hiszen nem szeretnék bíróságra menni; pont ezaz, hogy senkivel nem szeretnék szembenézni és azt szeretném, ha ez az egész elfelejtődne… De hát nem ilyen egyszerű az élet. Csak annyira dühös vagyok… Ő bármit megtehet, mert orvos? Nem kell betartania a „szabályokat”?
Ez egy egészen tiszta ügy:
Magántitok védelméhez fűződő személyiségi jog megsértése, nem vagyoni kártérítést követelhetsz bíróság előtt. Az ügy kényességére tekintettel kérhetsz zárt tárgyalást.
A keresetet nem az orvos, hanem az egészségügyi intézmény ellen kell beadni, mert ők felelnek az alkalmazásukban lévő orvosok által okozott károkért. Azt már az intézmény vezetője dönti el, hogy hogyan szankcionálja az orvost (pl. levonja-e a fizetéséből a megítélt összeget és a perköltséget, esetleg kirúgja-e)
A bizonyítási teher a te oldaladon jelentkezik, tehát tanúskodnia kell olyasvalakinek, aki az orvos családjától hallotta a pletykát. Ez nem szívesség kérdése, ha a bíróság az indítványod alapján elrendeli a tanúkénti meghallgatását, kötelező megjelenni.
Véleményem szerint szép kis summát ki lehet itt hajtani a kórházból, függően attól, hogy az ügyvéded milyen súlyos következményeket tud bizonyítani. Itt legrosszabb esetben is hatjegyű összeg kell, hogy legyen.
Orvosokkal szemben egyébként azért szokott nehéz lenni a pereskedés, mert az orvosszakértő munkadíját a felperesnek kell viselni, ráadásul az orvosszakértők szinte mindig bevédik a kollégájukat. A te ügyedben azonban nincs szükség szakértőre.
Ha az anyagi helyzeted nem engedi meg a pereskedést, kérhetsz a bíróságtól költségkedvezményt (illetékfeljegyzési jog, költségmentesség, stb.)
Keress egy ügyvédet!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!