A nagylábujj köröm élőt van a bütyök. Miért fáj?
Azt a "bütyköt" szerintem "tyúkszem"-nek hívják a legtöbb helyen, vagy esetleg egy szemölcs!
"A tyúkszem egy rendkívül gyakori lábprobléma. Úgy alakul ki, hogy a bőr védekezik az őt érő nyomás ellen, az által hogy nagy mennyiségű szarusejtet termel. A tyúkszem tulajdonképpen a bőr legfelső szarurétegének túlburjánzása. A tyúkszem a szervezet egyik védekezési mechanizmusa, ugyanis a megvastagodott bőrfelület a csontot védi az irritációtól.
Általában a helytelen cipőviselet következtében alakul ki. A tyúkszemeknek két fajtája van. A lábujjak között megjelenő tyúkszemek általában puhák, míg a lábujjak ízületei fölött kialakult tyúkszemek kemények. A tyúkszem két részből áll: egy egyre növekvő felszíni rétegből (ami tulajdonképpen bőrkeményedés) és egy lencsényi, tölcsérszerűen, ék alakban befelé nyomódó szarumassza magból. Ez a befelé elkeskenyedő bőrtüske a hegyével a csonthártya felé nyomul. Ha nem távolítjuk el időben a tyúkszemet, ez a bőrtüske akár a csonthártyát is elérheti emiatt ez a lábfelület be is gyulladhat, gennyesedés is létrejöhet. Amennyiben ez a szarumag idegeket, ereket ér, az minden lépésnél fájdalommal jár. Fontos addig elkezdeni a tyúkszem kezelését, amíg az fájdalmat nem okoz.
A valódi tyúkszem gyakran összetéveszthető a tyúkszemnek tűnő szemölccsel. A szemölcsöt viszont egy vírusfertőzés okozza. A tyúkszem és a szemölcs ránézésre, alakra és nagyságra megegyezik, és mindkettő fájdalommal jár. Külső tapintással is megkülönböztethetők: a tyúkszem lefelé a csont irányába nyomva okoz nagy fájdalmat, a szemölcs ellenben oldalról összenyomva a legfájdalmasabb. Ha leemeljük tetejét akkor viszont valóban látható a különbség. A valódi tyúkszemnek ekkor láthatóvá válik a sötét magva, míg a szemölcs esetében a metszetben kis pontok, elágazások találhatók. A kétféle elváltozás más-más kezelést igényel.
Mint általában minden lábproblémát, úgy a tyúkszemet is könnyebb megelőzni, mint kezelni. Lábunk egészsége érdekében mindig kényelmes cipőt válasszunk. Fontos, hogy a lábbeli legyen a lábunk formájához illő, ne legyen se túl bő, se túl szűk, és a helyes testsúly eloszlását is elősegítse, a rendszeres irritáció ugyanis tyúkszemet okozhat."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!