Teljes labor vizsgálat? (értékek)
Üdv kért a dokim egy teljes vér és vizelet vizsgálatot megkaptam a papírt van rajta pár dolog ami számomra elég aggasztónak tűnik és csak kedden kell visszamennem hozzá. (időpont)
leírnám azokat amik eltérnek az átlagtól
haematokrit 39,7
hugysav 560
G O T 118
GPT 249
GGT 72
Alkalikus foszfatáz 376
Esetleg aki ért hozzá vagy tud valamit ezekről. Megköszönném ha válaszolna.?
Hematokrit
Normálérték
Férfiak: 45-51%
Nők: 37-48%
Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb:
Az okok kivizsgálása szükséges. Oka lehet a vörösvértestek csökkent termelése (vérképzőszervi betegségek, vashiány), illetve azok fokozott vesztése, például vérzések nyomán.
Ha értéke a normál tartománynál magasabb:
Magas értéke a vér folyékonyságának csökkenését, keringési betegségek (infarktus, agyvérzés) veszélyének növekedését okozza.
Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?
A szilárd véralkotók aránya csökkenhet vérvesztés (menstruációs vérzés, gyomor-bélrendszeri vérzések, sérülések, illetve műtétek után), krónikus betegségek, daganatos betegségek és terhesség esetén. A kiváltó ok kivizsgálása szükséges.
Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?
A hematokritérték emelkedett lehet olyan állapotokban, mely a vörösvértestek mennyiségének emelkedésével (pl. tüdőbetegségek, tartós magassági tartózkodás, stb.) vagy a plazma térfogatának csökkenésével jár (pl. kiszáradás hányás, hasmenés, csökkent folyadék-bevitel miatt).
Húgysav
Normálérték
30-70 mg/l (0,18-0,42 umol/l)
A húgysav vérszintje leggyakrabban húsok, kolbászfélék túlzott fogyasztása esetén emelkedik. A magas húgysavszint köszvényt okoz.
Mit mér a vizsgálat?
A húgysav a nukleinsavakat felépítő purinvegyületek egyik lebontási terméke. A húgysav a vesékben kiválasztódik és a vizelettel ürül.
Ha értéke a normál tartománynál magasabb:
A magas húgysavszint esetén a húgysav az ízületekben kikristályosodva rakódik le. A kristályok gyulladásos reakciót váltanak ki, ez a köszvény.
Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?
A húgysav vérszintjét csökkenti a húgysavürítést fokozó gyógyszerek, illetve nagy mennyiségű C-vitamin fogyasztása.
Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?
A magas húgysavszint oka lehet a magas húgysavtartalmú ételek túlzott fogyasztása. Ilyenek a vörös húsok, a kolbászfélék, de emeli a húgysavszintet az alkohol fogyasztása, cukorbetegség, többféle gyógyszer is, illetve a magas fehérjetartalmú diéta. Veseelégtelenségben a húgysav ürítése csökken, emiatt emelkedik vérszintje. Emelkedett húgysavszint mutatható ki vészes vérszegénységben, leukémiában és ólommérgezés esetén is.
Amennyiben a magas húgysavszint táplálkozási okokra vezethető vissza, akkor a diétával, valamint a húgysav ürítését serkentő gyógyszerekkel lehet vérszintjét csökkenteni.
GGT
Gamma-glutamil transzpeptidáz
Normálérték
50 IU/l (nemzetközi egység / liter) alatt
Mivel a kémiai reakció konkrét paraméterei meghatározzák az eredményt, ezért azt mindig a vizsgálatot végző laboratórium által megadott normálérték-tartományhoz kell viszonyítani.
Mit mér a vizsgálat?
A vizsgálat során egy enzim, az GGT aktivitását határozzák meg a szérumban. Az enzim a glutation nevű anyag lebontását végzi, legnagyobb mennyiségben a májban, hasnyálmirigyben és a vesében, a sejteket határoló membránban található meg.
Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?
A vizsgálat a májműködés zavarait mutatja ki, májbetegség felismeréséhez alkalmazható (pl. szükséges rendszeresen elvégezni fogamzásgátló tablettát szedő nőknél).
Epeút-elzáródás és májgyulladás diagnosztizálására használható vizsgálat, ami kiegészítendő más laborvizsgálatokkal.
Ha értéke a normál tartománynál magasabb:
Kórosan magas érték jellemzi az obstrukciós (epeút elzáródás okozta) májbetegségeket; májgyulladást, hasnyálmirigy-gyulladást, alkoholizmust, valamint a pangásos szívelégtelenséget.
További vizsgálatokat kell végezni a májkárosodás okának felismerésére.
Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?
A szérumszint emelkedésének oka nem csak az enzimet termelő májsejt membránjának sérülése, hanem az enzim termelésének fokozódása (enzimindukció) is lehet. Enzimindukciót vált ki az alkohol és számos gyógyszer is (phenytoin, fenobarbitál, rifampicin, orális fogamzásgátlók, stb.). Epeút-elzáródással járó (obstrukciós) májbetegségben megemelkedik a szintje. Így jól kiegészíti az ALP vizsgálatot. Szemben az ALP-vel, a GGT aktivitása nem emelkedik meg terhességben vagy csontbetegségekben. Hátránya viszont az ALP-vel szemben, hogy nem csak az epeút-elzáródással járó májbetegségekben, hanem más májbetegségben (májgyulladás, alkoholizmus, hasnyálmirigy-gyulladás) is emelkedik a szintje.
Alkalikus foszfatáz
A vizsgálat során az alkalikus foszfatáz nevű enzim aktivitását határozzák meg a vérplazmából. Az enzim a szervezet minden szövetében megtalálható, nagyobb mennyiséget tartalmaz a máj, a belek, a csontok, a vese és a méhlepény
Normálérték Vizsgálati anyag: vérszérum
Normál tartomány: 100-280 U/l
Az alkalikus foszfatáznak három fő típusa létezik: a bél, a méhlepény, és a nem-specifikus típusú, mely utóbbinak - speciális vizsgálatokkal - elkülöníthetőek az egyes szervekben (pl. a májban, a csontokban és a vesében) levő izoenzimei. A vizsgálatot általában máj-, és csontbetegségek vizsgálatának céljából végzik.
Mi okozhatja az alacsonyabb szintjét?
Az normálisnál alacsonyabb alkalikus foszfatáz aktivitás sokkal ritkább, mint a magasabb. Oka lehet: vérszegénység, pajzsmirigy alulműködés, éhezés.
Mi okozhatja a magasabb szintjét?
Májbetegségek: májgyulladás, zsírmáj, májzsugor, májtumor, epeutak gyulladása, epeútelzáródás. Csontbetegségek: csonttörés, malignus daganat csontáttéte, csontlágyulás, angolkór (rachitis). Egyes vérképzőszervi megbetegedések: (pl. csontvelőfibrózis), és a terhesség is okozhatja.
GOT, GPT
A vizsgálat során az aminosavak anyagcseréjében szerepet játszó két enzim, a GOT (glutamát-oxálacetát aminotranszferáz)és a GPT (glutamát-piruvát aminotranszferáz) aktivitását határozzák meg a szérummintából.
Normálérték Vizsgálati anyag: vérszérum
Normál tartomány: mindkettő esetében kevesebb, mint 40 U/l (nemzetközi egység/liter)
A két enzim többféle szövetben (máj, vázizom, szívizom) is megtalálható, de legnagyobb mennyiségben a májsejtek tartalmazzák. Ha tehát ezek a sejtek pusztulnak, a vérszérumban megemelkedik az enzimek aktivitása. Használják a májbetegségek kórisméjének felállításához (a két enzim aktivitásának egymáshozvaló viszonyát is szokták vizsgálni), illetve a kórlefolyás követéséhez. Fontos szerepe van azon gyógyszerek mellékhatásainak megfigyelésében, melyek károsíthatják a májsejteket.
Mi okozhatja a magasabb szintjét?
Májkárosodás (pl. vírusos májgyulladás, alkoholos májgyulladás, májzsugor, májtumor, súlyos epeúti elzáródás), nagyfokú izomszövet-pusztulás (pl: izomsérülés, égésbetegség).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!