Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Honnan tudom, hogy tönkretette...

Honnan tudom, hogy tönkretettem e a hangom?

Figyelt kérdés

16és fél éves fiú vagyok. Kb 4 éve mutáltam, de eltartott ez több évig is. Eközben mindvégig kórusba jártam, és ott basszust (a legmélyebbet) énekeltem. Gyakran próbáltam otthon énekelni, minél magasabb hangokat kiadni, de sosem sikerült, mindig fejhangra csuklott, ezért túlerőltettem a hangom. Néha berekedt a magas hangoknál. Ezek az otthoni éneklések kb heti egy órásak voltak, tehát azért nem olyan sok. Aztán abbahagytam, majd mostanában ismét próbálok énekelni, de már nem eröltetem annyira. Annyi változott, hogy némi beéneklés után már ki birom énekelni a magas hangokat, de ezek egy idő után eltompulnak. Ha csak úgy nagyon könnyedén próbálok énekelni akkor a magasaknál most is fejhangra csuklik.

Beszéd közben nincs semmi probléma, és kb 4 éve egyszer sem voltam rekedt, és nem is fálytak a hangszálaim

most tönkre tettem, vagy csak egyszerűen rosszul képzem a hangom?



2012. nov. 6. 16:41
 1/5 anonim ***** válasza:
A gégész belenéz a torkodba, és megmondja, hogy van-e valami csúnyaság a hangszálaidon, amit műtéttel el lehet távolítani. De majd megmondja, hogy mik a teendőid.
2012. nov. 7. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Bodrog válasza:

Hy!

Nincs kizárva,h a mutálást még most sem fejezted be teljesen,mert még csak 16,5 vagy,az viszont elég veszélyes is lehet,h mutálás alatt énekelsz.Ismerek olyan énektanárt,aki 18 év alatti embert nem is oktat.

Ha basszus a hangod ,akkor nem is kéne olyan túl magas hangokat énekelned,mert az nem a basszus hangú emberek dolga.Le tudnád írni,h mekkora a hangterjedelmed és melyik az a hang ahonnan már erőltetni kell,vagy fejhangra váltassz?Legalább nagy É-ről indul a baszzus hangfaj,de általában nagy C szokott lenni.

2012. nov. 7. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Igen le tudom írni, bár állandóan bele bonyolodok, hogy melyik a kis e és a nagy E, de megpróbálom. Basszus vagyok, nagyon is mivel az E nél mélyebb hangot is ki tudok énekelni, anélkül hogy hörgés lenne, kb D-t. A használható hangterjedelmem 2 oktáv, a kis e, ami tudomásom szerint E-től 2 oktávval magasabban van, már nehézkesen megy. Az az e amire gondolok a gitár legmagasabb húrja üresen. It megtörik a hangom, és az ennél magasabb hangokra érvényes az a csuklás, törés, amit korábban írtam.

Azomban a hangterjedelmem még nem ért véget, az e-t (e húr, 0. bund ) kiénekelni olyan érzés mintha még nem lenne olyan magas. Úgy értem nem csak közepes magasságnak hallom, hanem érzésre is a hangterjedelmem középtályán van, bőven lenne még bennem több is. Mikor jól beéneklem magam vagy "jó napom van", még egy egész oktávot rá tudok pakolni (12. bund), és nem erölködök, csak egyszerűen nem engedelmeskedik igazán a hangom, és átcsuklik fejhangba, ami nálam kb egy kvintel magasabban van, tehát elég kellemetlen.

Nem is sikoltozni akarok csak legalább a "használható terjedelmemre" akarok még 2 3 hangot, úgy érzem a hangterjedelem nállam nem lenne probléma, de a hangképzés nagyon is.

Amúgy majd megyek tanárhoz, csak nagyon izgulok azér kérdeztem.

2012. nov. 7. 20:35
 4/5 Bodrog válasza:

Értem..hát a helyzet az,hogy,ha ekkora a hangterjedelmed,akkor lehet,h inkább bariton vagy.Nem csak az számít,h milyen mélyet vagy magasat énekelsz,hanem a hang színezete is. Pl. ha egy csellón lejátszol egy kétvonalas e-t,az is sötétebb színbe szólal meg,mint,ha egy hegedűn játszanád,hiába ugyanarról a hangról van szó.

Amúgy,a nagy E-től 1 oktávra van a kis e,de amire te gondoltál az az egyvonalas e.

Ha pedig átcsuklik a hangod fejhangra az nem probléma,mert az egy kényelmes dolog lehet.Csak azt a átcsuklást el kell fedni keverthangos váltással. Ez azt jelenti,ha a következő hang már fejhang lenne, az előző kettőbe is bele kell "keverni" egy kis fejhangot.DE ez elég nehéz technika,nem egy-két nap,hanem 3-4 hétbe is beletelik,ha naponta gyakorlod.És ez így azért jó,mert nem az a gyenge,erőtlen fejhang szólal meg,hanem egy erősebb ,élesebb hang,ami egyáltalán nem erőltet meg.Az én hangom nagy D-től kétvonalas d-ig terjed.Egyvonalas g-től viszont keverthangot használok.És így 3 oktávom van.

Én is ebből a videóból tanultam meg:

http://www.youtube.com/watch?v=unSP7z7vRz8

2012. nov. 8. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Kösz a videót. A videoban elhangzott egy olyan példa is, hogy "Jódli szerű" ugrás. Nos ez az én problémám. Majd kiderül jövő héten az énektanárnál (mer elősször megyek) hogy ez egészséges e nálam vagy nem, esetleg megtanulhatoke énekelni, vagy talán az, hogy ha ezt sikerül "levetkőznöm" hatalmas hangterjedelmem lehet :)
2012. nov. 8. 21:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!