Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy ha ülök és...

Miért van az, hogy ha ülök és hirtelen állok fel, nagyon megszédülök, néha szinte már ájulás határán vagyok?

Figyelt kérdés
2012. szept. 25. 15:55
 1/10 anonim ***** válasza:
Talan lemegy a vernyomasod? Nem vagyok orvos mondjuk, de ez jutott eszembe:)
2012. szept. 25. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
nem tudom, testnevelés órán is van olyan, volt olyan hogy már tényleg majdnem elájultam.. :(
2012. szept. 25. 16:59
 3/10 anonim ***** válasza:
Menj el holnap a sulis orvoshoz es kerd meg hogy merje meg a vernyomasod, kiderul rogton.
2012. szept. 25. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A helyzetváltozatás kapcsán esetlegesen fellépő vérnyomásesés, az orthostaticus hypotonia. Ilyenkor a fekvés után mért nyugalmi értékhez képest felállást követően a szisztolés vérnyomás legalább 20 Hgmm-rel, a "per" érték (diasztolés vérnyomás) legalább 10 Hgmm-rel lesz alacsonyabb.

Helyzetváltoztatáshoz kötött alacsony vérnyomásnál fekvésből történő felálláskor jelentkezhet szemkáprázás, szédülés, homályos látás, ájulás. A helyzetváltoztatás kapcsán kialakult alacsony vérnyomás különösen súlyos formája, amikor a rosszullét tünete szívmegállás, melyet eszméletvesztés kísér.

Rendkívül egyszerű, ún. Schellong-teszt elvégzésével vizsgálhatjuk: 10 perces fekvés után 10 perces állás következik, eközben percenként vérnyomást és pulzust mérünk. Normál esetben a vérnyomás első értéke (szisztolés) kevesebb, mint 20 Hgmm-rel, második értéke (diasztolés) kevesebb, mint 10 Hgmm-rel csökken.

2012. szept. 26. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Vérvételen voltunk, de semmit nem találtak.
2012. okt. 3. 21:25
 6/10 anonim ***** válasza:

Vérvételből nem lehet kimutatni az orthostaticus hypotoniát.

Ahhoz Schellong-teszt elvégzése szükséges.

2012. okt. 3. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
értem
2012. okt. 6. 12:20
 8/10 anonim ***** válasza:

Üdv!


Nekem is ez a tünetem van, nálam az ortosztatikus hipotónia néven diagnosztizálták. Nálunk a kispesti SZTK-ban az ideggyógyászaton foglalkoztak vele a legalaposabban, a Schellong-tesztet is ott végezték el. Az alábbi kivizsgálásra irányítottak onnan: kardiológia (24 órás Holter, szív ultrahang, EKG, stb), nyaki ultrahang vizsgálat (a nyaki erek és a pajzsmirigy vizsgálata), általános angiológiai vizsgálat, végül endokrinológiai vizsgálat. Komoly problémát sehol sem találtak, de a hormonvizsgálatoknál a mellékvese fáradtság gyanúja felvetődött. Csináltak egy AHCT-stimulációs tesztet, ennek az eredményére várok jelenleg. Az endokrinológus doki addig is felírt egy Gutron nevű vérnyomásemelő gyógyszert.

Javaslom, hogy vedd komolyan ezt a betegséget és ne hagyd, hogy a felületes dokik lerázzanak, azzal, hogy ezt majd úgy is kinövöd. A másik szokásos bagatelizáló szöveg, mikor magyarázzák, hogy örülj neki, hogy nem magas a vérnyomásod. A dolog nem ilyen egyszerű, sajnos ájulás is lehet belőle, ami nagyon veszélyes! Addig is, a rosszullét esetén mindig lehetőleg ülj le! Gyors segítség a leguggolás is, bár én nem szeretem, mert abból felállni ugyanolyan rossz. Az eddigi tapasztalataim alapján úgy látom, hogy az okokat nem tudják erre a betegségre és max. tüneti kezelést képesek adni rá. Vigyázz magadra és jobbulást!

2016. nov. 13. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
#8 Azóta mi van veled? Javult az állapot? Találtak valami megoldást a dokik?
márc. 31. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A vizsgálatok befejeződtek. Megoldást nem találtak a problémámra. A vérnyomásom továbbra is alacsony, éhes állapotban (étkezés előtt) kifejezetten alacsonyra esik. Javasolták a kicsit magasabb sófogyasztást, de a vesét ez megterheli. Ettől függetlenül több sót fogyasztok és minimum 2 liter vizet minden nap. Az utóbbi időben gondolkodok valamilyen kompressziós harisnyában, hátha segít. A hirtelen felkeléseket teljesen elhagytam. A guggoló helyzetből felállás a legrosszabb, gyakorlatilag ájulás közeli állapotba kerülök egy rövid időre. Erre is van megoldás persze. Összességében se nem romlott, se nem javult a helyzet, hanem megtanultam együttélni vele. Egyébként valami ilyesmit javasolt az ideggyógyász is.
ápr. 1. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!