Mik a tudnivalók az agyi aneurizmáról?
Nekem sajnos születésem óta agyi aneurizmám van. Szeretnék minden fontos tudnivalót megtudni ezzel kapcsolatban. Remélem lesznek, akik hozzá tudnak szólni.
Amikor kicsi voltam leültettek egy székre és megmondták, hogy nem vihetem túlzásba a sportolást, mert azon az életem is múlhat, viszont sportolnom kell, hogy karbantarstam az érfalakat, hogy nagyobb legyen a "tűrőképességük"... . Szeretném még azt is megkérdezni, hogy csak a túlzott sport vezethet agyvérzéshez (ezáltal vagy halálhoz, vagy némi szellemi károsodáshoz) vagy ez "csak úgy" is megtörténhet? (az orvosok azt mondták, hogy nekem olyan helyen van ez az aneurizma, ahol elég kockázatos lenne megműteni, ezért csak a legvégső esetben teszik meg...)
Nagyon köszönöm előre is!
Egy 16 éves lány
Az agyi aneurizma, mint bizonyára tudod, egy agyi éren képződő zsákszerű képlet, egy ér kiboltosulása az agyban. Azért veszélyes, mert ha ez a zsák kiszakad, amire van bizonyos esély, akkor az súlyos agyvérzéshez vezet, mely nemritkán halálos.
Ennek az eseménynek a valószínűsége függ az aneurizma helyétől és típusától, valamint méretétől. A szakadás "magától" is bekövetkezhet, bár kisebb eséllyel.
Ha aneurizmád van, tehát ismert, akkor valószínűleg időnként vizsgálják. Ha megnövekedne, akkor kockázatossá válik és ekkor szükséges a műtét. A kis méretű aneurizmák ezzel szemben nem jelentenek komoly veszélyt. Ezeket nem műtik, mert a műtét kockázatosabb lenne magánál a betegségnél.
Az aneurizma egyáltalán nem ritka. Az emberek 1-10%-a (különböző felmérések) hordoz az agyában aneurizmát. Legtöbbjük leél egy életet anélkül, hogy ez kidurranna. Az aneurizmákat gyakran véletlenül találják meg más irányú kivizsgáláskor.
Az aneurizmák "megszerelésére" évről évre új technikákat fejlesztenek ki: az aneurizma "nyakának" elcsípését (clip), a dróttal való megtöltését (coiling), a belé vezetett ballont, vagy az oda vezető érrendszer teljes kiiktatását (obliteratio). A legújabb technikák esetében sokszor a koponyát sem kell megnyitni, hanem a műtéti eszközökkel pl. nyaki ereken át hatolnak be. Ezért az aneurizma-műtétek egyre biztonságosabbak lesznek és abban is lehet bízni, hogy a jövőben megoldhatóvá válnak eddig megoldhatatlannak vélt esetek is.
Ma erre tévedtem véletlenül, picit fura visszaolvasni, amit 5 évvel ezelőtt írtam. :) Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.
Kedves Jack S, köszönöm az együttérzésedet, nagyon jól esik, hogy így ismeretlenül is írtál és érdeklődtél hogylétem felől. :) Egyelőre minden rendben van, gyakran igazából eszembe sem jut, hogy van ilyen problémám. Mostanában többet és erősebben fáj a fejem, de nem feltétlenül van hozzá köze szerintem. Illetve romlott a szemem :( Itt lehet valamiféle kapcsolat, mert az aneurizma pont a 3-as szemideget "nyomja". Úgyhogy mostanában aktuális lenne egy kontrollra elmennem azt hiszem.
Remélem a te egészséged is jól szolgál és boldogan éled mindennapjaidat, ha gondolod nyugodtan írj bármikor bármiről :)
Az utolsó hozzászólónak pedig nagyon remélem, hogy a műtét jól sikerült és, hogy jobban van a nagynénéje. Szörnyű dolog az embernek a rokonát, de más embert is, betegen egy kórházi ágyon látni úgy, hogy bármit megtennénk azért, hogy jobban legyen, de sajnos nem tudunk, csak lelki támaszt nyújtani.
Még egyszer köszönöm mindenkinek :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!