Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Miért csinálják az MRI-t és a...

Miért csinálják az MRI-t és a Ct-fekvésben és miért adnak injekciót?

Figyelt kérdés
Köszönöm a választ!

2012. jún. 30. 08:52
 1/5 anonim ***** válasza:
Az injekció kontrasztanyag, hogy jobban lehessen látni, ha pl. vérrög van.
2012. jún. 30. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg azért csinálják fekvésben, mert már eleve tudták, h mozgássérülteken is alkalmazniuk kell, akik nem tudnak állni. Na meg próbáld végigállni a vizsgálatot. Én az MRI-t úgy bírtam ki, h mielőtt betoltak a gépba becsuktam a szemem és Boci, boci tarkát énekeltem. Ha kinyitottam volna a szemem, akkor 100, h pánikrohamot kapok. Ha ezt a 20 percet még állva kellett volna elviselnem, remegő lábakka, nem biztos, h ki bírtam volna.
2012. jún. 30. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
"gépbe"
2012. jún. 30. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
hat... igen allva nekem is eleg kellemetlen lett volna, foleg h valami problema volt es 1 oran at tartott az elso CT m, igaz 2 felet is csinaltak, az elsot amikor gazt lelegeztem be, azzal nem lattak semmit, es rogtok utanna kaptam a szurit ami kimutatta a ver rogomet. nem ment volna nekem se ugy ha nem fekszek es nem fogta volna a parom a kezem ami a gepbol logott ki :) :) 22 eves L
2012. jún. 30. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

CT-nél a legfőbb oka a fekvésnek a traumás betegek vizsgálata. Ugye, manapság a legtöbb sürgős esetet CT-vel vizsgálják, mert gyorsan és pontosan meglehet állapítani a vérzés helyét (ha van) és kiterjedését. Illetve az egyéb sérülésekről is (pl. törések, belső szervek sérülései) pontos információkkal szolgál.


MR-ből van álló típusú is, de tudomásom szerint csak Amerikában meg max. még egy-két helyen. egy ilyen kb 100 tonna, és iszonyú drága kb 1. milliárd Ft-nál kezdődik. Ez főleg gerinc vizsgálatokra lenne jó, ugyanis sok gerincprobléma nem jön ki fekve, mert a fekvő helyzet tehermentesíti a gerincet, így pl. egy kisebb gerincsérv nem biztos, hogy látszik. Plusz sok olyan gerincbántalommal élő beteg van, aki nem tud a hátán feküdni. Ezekre jó lenne az álló MR.


A fekvésnek egyébként itt is praktikussági/technikai okai vannak. Plusz nem biztos, hogy mindenki tud 20/40/60 percet közel mozdulatlanul állni.


injekció: kontrasztanyag van benne, ami legtöbbször elengedhetetlen a vizsgálathoz. Nélküle, sok elváltozást, vagy egyáltalán nem tudnánk kimutatni, vagy csak épphogy, ezáltal sok álnegatív eredmény születne. Szerepe van a kontrasztanyagnak abban is hogy eltudjuk különíteni, pl. a gyulladást és a tumort. mindkettő eléggé hasonlóan nézhet ki pl. arckoponya CT esetében, így ha fennáll a gyanú tumorra, akkor mindenképpen kell kontrasztanyag.


Persze, megvan a kontrasztanyagoknak a maguk kockázatai, de a kórházak, a személyzet, fel vannak készülve a legdurvább allergiás reakció kezelésére is (anafilaxiás reakció). ahol én voltam gyakorlaton, ott is előfordult néhány ilyen eset is az elmúlt évben a CT-ben, de senki nem halt bele. Az MR kontrasztanyagnak egyébként jóval kevesebb a mellékhatása, a legsúlyosabb szövődménye (NSF) tudtommal még soha nem fordult elő Magyarországon.


remélem sikerült megválaszolni a kérdéseidet, ha valami még nem világos kérdezz nyugodtan.


egy harmadéves képalkotó

2012. júl. 1. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!