Kérem lehetőleg orvos válaszoljon, fontos?
Két hetes kórház után zárójelentésen alkoholos hepatitisz gyanú szerepel. Rá két hétre alkoholos májzsugor gyanú orvosi jelentésen specialista által. Mit jelent ez?
Tudom minden eset más, amit lehet elolvastam, de az orvos is
vetít valamennyire, meg egymásnak ellentmondó adatokat találtam. Az, hogy alkohol okozta májkárosodás az tiszta, mert komoly alkoholproblémákkal küzd az illető. (nem rólam van szó) Köszönöm!
Mindkettő lehetséges egyszerre. Nagyon sok alkoholista a májzsugor mellett hepatitiszt is kap. Itt a hepatitiszre nem mint fertőzésre kell gondolni, hanem a máj gyengülése generálja azt.
Bocsi, orvos nem vagyok, de apokám alkoholista májzsugorban halt meg. Én meg sajnos evésbe fojtottam mindent és most én is küzdök ezzel, de nekem még van remény a gyógyulásra.
A májcirrózis irreverzibilis állapot, hatékony, az egészséget helyreállító terápiával nem rendelkezünk.
A terápia az alapbetegség késleltetésére, illetve a szövődmények kezelésére irányul.
A) NEM GYÓGYSZERES KEZELÉS
1. Általános intézkedések
Alapvető az ismert etiológiai tényezők kiiktatása: alkohol, toxin, hepatotoxikus gyógyszerek.
2. Diéta
Fontos a tápláltsági állapot javítása: magas fehérjetartalmú diéta (kivéve az encephalopathiát), vitaminok.
Ascites esetén kezdeti lépés a nátriumbevitel megszorítása napi 2–3 g-ra. A beteg együttműködése a vizelettel kiválasztott nátrium mérésével ellenőrizhető. Ha a Na-megszorítás elégtelen, diuretikum adása szükséges. Induláskor rögzíteni kell a testsúlyt, a se. elektrolit-, CN-, kreatininszintet.
Ha az ascites mellett ödéma nincs jelen, napi 0,5 kg testsúlycsökkenés, ödéma esetén napi 1 kg az elérendő cél. Nem kell teljes ascitesmentességre törekedni.
Hepaticus encephalopathia kialakultakor a táplálék fehérjetartalma 20–40 g-ra csökkentendő, a toleranciától függően a mennyiség emelhető. A fehérje lehetőleg növényi eredetű legyen.
B) GYÓGYSZERES KEZELÉS (FELHASZNÁLT BIZONYÍTÉKOK, AZOK SZINTJEI)
1. Ajánlott gyógyszeres kezelés
Hepatoprotektív, antioxidáns szereknek inkább az alkoholos eredetű, cirrózist megelőző állapotokban van létjogosultsága. B-, C-vírus-fertőzés esetén interferon, egyéb antivirális szerek az aktív, vírusreplikációval jellemzett gyulladásos fázisban javasoltak.
Egyes ritkább etiológiájú cirrózisok speciális terápiát igényelnek (haemochromatosis, Wilson-kór, PBC, autoimmun hepatitis), ezek a ritkább, végstádiumba jutott cirrózisfajták a májátültetés általánosan elfogadott esetei.
C) SEBÉSZETI KEZELÉS
Ismételten csapolásra szoruló ascites esetén peritoneovenosus sönt sebészi beültetése (Le Veen- v. Denver-sönt) jön szóba. Ez nem alkalmazható jelentős parenchymakárosodás, illetve fertőzött ascites esetén. Gyakori a sönt elzáródása, ezért gondos nyomon követést igényel.
További lehetőség a TIPS alkalmazása, ez heveny varixruptura alatt is lehetséges. Gyakori a hepaticus encephalopathia, illetve a sönt elzáródása.
Definitív terápia a májátültetés. (Alkoholistáknak ez nem opció)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!