Idős korban szabad szódavizet inni és ha igen mennyit?
Csak tudnám minek terjeszteni a hülyeséget, kedves előző válaszoló...
A szódavíz nem árt idős korban maximum a fogaknak (ha még vannak, de annak is csak elméletben). A szénsav egy gyenge sav, még a fogakból sem tud annyi kalciumot kioldani, hogy az jelentősen károsodjon. Ha nézzük a kólát, amiben foszforsav van, és erősen savas 1-2pH, még az sem oldogja csak úgy fel a fogakat. (van a közismert kisérlet, hogy egy fogat egy pohár kólába teszünk, és feloldódik, de ne tessék elfeledni, hogy ott tisztán fél napig benne áll, nem néhány másodpercig érintkeznak, amíg gyakorlati esetben az ember megissza a kólát, ésmég ha beleszámítjuk a szájban maradó savat, akkor is évek kellenek a jelentős károsodáshoz). De lekanyarodtunk a témátol, hiszen a szénsav -megint hangsúlyozom- ennél messze gyengébb, előbb hullik ki a fog, minthogy az károsítsa.
Azmeg, hogy csontritkulást okoz hülyeség. Hiszen hogy jut el a csontokhoz az anyag? Nyilván egytelen út a véren keresztül. A vér pH viszont szabályzott, nem kószálnak csak úgy benne savak. Gyakorlatban egy olyan mértékú savasodás (acidózis), ami a csontból oldja a Ca-ot pusztán szénsavval el sem érhető: egyensúlyi reakcióban (oda-vissza képes alakulni) ugyanis a H2CO3=H2O+CO2-vé akalul, ígyha a vérben nagyon megnőne a szintja, a tüdőben egyszerrűen távozna a fölösleg (míg a tüdő CO2 szintja és vérből kiváló CO2 szint ki nem egyenlítődik) Haslonló történik a légzés során is. De a lényeg, hogy a szénsav igenis ott van szervezetben, és nem oldogat az ki semmit. Itt jegyezem meg, a kólában lévő foszforsav sem, ugyanaezen okból: a vér az útjában áll.
Ha már itt tartunk, sokkal rosszabb, ha valaki magas foszfortartalmú ételt fogyszt, hiszen a szervezetben adott a foszfor-kalcium aránya, magas foszforbevitel esetén nyilván el kell vonni a Ca-ot valahonna, ezek a csontok. Illetve a tartósan savas táplálkozás is előbb-utóbb arra kényszeríti a szervezetet, hogy a Ca- raktárhoz nyúljon. Stb.- van még pár tényező, akit érdekel neten rengeteg anyag van róla.
u.i: az A vitamin természetesen nem alakul D vitaminná, köze nincs a kettőnek egymáshoz!!!
"van a közismert kisérlet, hogy egy fogat egy pohár kólába teszünk, és feloldódik, de ne tessék elfeledni, hogy ott tisztán fél napig benne áll, nem néhány másodpercig érintkeznak, amíg gyakorlati esetben az ember megissza a kólát, ésmég ha beleszámítjuk a szájban maradó savat, akkor is évek kellenek a jelentős károsodáshoz"
Az lehet, de ha minden nap megiszol 2dl kólát, ami mondjuk napi 5 másodpercig van a szádban, akkor az évi (5*365=1825 másodperc, ami) 30,416 perc. Ha ezt megemeljük 30 évre 912,5 percig van a szádban a kóla, ami elég jó eséllyel oldldja ki a kalciumot.
Az A-vitaminak nagyon is sok köze van a D-vitaminhoz, mivel az az elővitaminja.
D viamin képződése:
A D vitamin közvetlen prekurzora a 7-dehdroxikoleszterin, ami az uvb fényből energiát abszorbál, pre-D3 vitaminná alakul, ami hőindukálta izomeráción megy keresztül, és kialakul a D3 vitamin (kolekalciferol). Ezt követően ez a keringésbe kerül, és egy kötőfehérjéhez kapcsolódik. Ez a májban kerül, ahol a citokrom p-450 25-hidroxi-kolekalciferollá alakítja, majd ismét a keringésbe kerül, majd a vese proximális tubulusaiban alakul 1ł,25-dihidroxi-kalciferollá. Ez lesz aztán az aktív hormon, amit a parathormon szabályoz. Lásd akármelyik biokémia könyvben.
Na mutass rá, hogy ebben hol is van neked az A vitamin, mint elővitamin:P
Ha meg nagyon bele akarsz menni a dologba, akkor az A vitamin hat a szteriod szintzisre, ilymódon a D vitamin képződésre is, de ez kicsit nem ugyanaz, mintha elővitamin lenne, és nem is a fő regulátor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!