Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mi a gégemetszés és hogy...

Mi a gégemetszés és hogy hívják azt a gépet, amit az idősek is szoktak használni ha nincs hangjuk?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Valaki meg tudná magyarázni, esetleg adni egy oldalcímet? Leköteleznétek! :)
2011. nov. 27. 11:00
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]

Itt olvashatsz a készülékről


Beszéd hangszalagok nélkül


A beszédhez hanghullám-forrásra (rezgőtestre), valamint az ezeket a hullámokat beszéddé alakító eszközökre van szükség. A rezgéseket normálisan a hangszalagok állítják elő, és a nyelv, a szájpad valamint az ajkak formálnak szavakká. Akiknek a hangszalagjait eltávolították, továbbra is képesek beszélni, ha a rezgéseket más hangforrással elő tudják állítani, mivel nyelvük, szájpadjuk és ajkaik továbbra is képesek azokat szavakká formálni. A gége eltávolítása után három módszer van a hangképzésre: a nyelőcső-beszéd, a beszédsegítő készülék vagy a tracheo-özofageális sipoly (TEP).

A nyelőcső-beszédhez a beteget megtanítják, hogyan nyelje le a levegőt a nyelőcsőbe, majd hogyan eressze ki azt lassan, a böfögéshez hasonlatos hangot keltve. A módszer nehezen tanulható meg, és mások által is nehezen érthető, nincs azonban szükség hozzá műtétre vagy mechanikus kiegészítőkre.

A beszédsegítő készülék a nyakhoz szorítva rezgéseket kelt; mesterséges, mechanikus hangot ad. Használata és megértése könnyebb, mint a nyelőcső-beszédé, alkalmazásához azonban elemek szükségesek, és a készüléket a betegnek magánál kell tartania.

A TEP műtétileg létrehozott, egyirányú szelep a légcső (trachea) és a nyelőcső (özofágusz) között. A szelep kilégzéskor a nyelőcsőbe vezeti a levegőt, ami hangot kelt. A TEP használatához sok gyakorlás szükséges, de idővel könnyű és érthető beszédet tesz lehetővé. A szelep hónapokon át a helyén maradhat, de napi tisztítására van szükség. Ha a szelep elromlik, szilárd és folyékony táplálék juthat a légcsőbe. Egyes szeleptípusoknál a betegnek ujjával kell elzárnia a lég-csövön képzett nyílást a szelep működtetéséhez; más szelepek e nélkül is működnek.

2011. nov. 27. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

és van a gége mikrofon.

[link]

amit a gégefőhöz kell hozzászorítani és lehet vele beszélni

2011. nov. 27. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A gégemetszés egy sürgősségi beavatkozás, ami nem tévesztendő össze a légcsőmetszéssel, vagy a gégekiirtással. Lényege, hogy egy bizonyos ponton lyukat készítenek a gégére, majd ledugnak egy kanült, és a beteg azon keresztül lélegzik a továbbiakban, amíg újra be nem zárják a gégét, vagy át nem váltják légcsőmetszésre. A beteg ezalatt ugyan nem tud hangot adni, de lehet olvasni a szájáról. Fuldoklás esetén alkalmazzák.


[link]

2011. nov. 27. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
fuuu, ezer köszönet és hála! :)
2011. nov. 27. 22:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!