Aki rákban hal meg, annak mi a halálának az oka közvetlenül?
Mert az oké, hogy van egy sejtburjánzás valahol a testben, ami elvon egy csomó tápanyagot a szervezettől, de ettől még nem kéne meghalnia, mert a szervek a funkciói ugyanúgy működik, nem?
Akkor mi a közvetlen ok általában?
szia!
Végül is van abban valami, amit az első válaszoló ír. Csak nem fejtette ki bővebben :). Gondolj bele, ha valakinek pl. májrákja van. Tovább terjed pl a tüdejére vagy a gyomrára. Előbb-utóbb nem fognak működni a szervei, egyre soványabb lesz vagy egyre kövérebb (ilyen is van, gyógyszertől függ). Végül feladja a teste, és meghal. Abbahagyja pl a mája a működést, de az áttétek miatt nem kap szervet. Ez egyenlő a halálos ítélettel.
Nagyapámnak vastagbélrákja volt, sztómát is kapott a hasára. A végén már mindenhol volt daganata. De a szíve nem bírta, ő szívinfarktusban halt meg. Ő semmilyen kezelést nem kapott, mert sok volt az áttéte. Csak fájdalomcsillapítót.
Sajnálom. :(
Ha valakinek sok áttéte van, kemoterápiát sem alkalmaznak?
És ha valakinek pl májrákja van, attól még maradnak egészséges májsejtjei is, nem? Vagy azokkal mi lesz?
És tulajdonképpen hogyan, mitől tud átterjedni más szervekre a rák?
Elnézést, ha butaságokat kérdezek, de (szerencsére) nem sokat tudok erről.
És persze köszi a választ.
Nekem egyébként van egy ismerősöm, akinek veserákja volt. Szerencsére teljesen izolálható volt, a vesével eltávolítható volt az egész. Csak nem sokkal ez után más okból a másik veséje is tönkrement az illetőnek. A kora miatt nem kap másik szervet. Már nyugdíjas. Így élete végéig járhat két naponta dialízisre.
Igen, maradnak ép sejtek, de ezek már nem tudnak megfelelően funkcionálni, mivel ezek sokkal gyorsabban szaporodnak, mint az egészséges sejtek, ezért elnyomják, megtámadják őket, roncsolják a szöveteket. Éppen a gyors szaporodásuk miatt terjedhetnek át más szervekre is, amit sajnos egy idő után már nem lehet kontrollálni.
Nem attól hal meg valaki, hogy a rákos sejtek elvonják a tápanyagokat, hanem attól, hogy az egészséges sejteket nem hagyják működni. A halál közvetlen oka az adott szerv teljes leállása.( máj, vese, tüdő stb...)
Köszi a hasznos válaszokat, de számomra még mindig nem teljesen világos, hogy ez hogyan is történik.
"...ezért elnyomják, megtámadják őket, roncsolják a szöveteket."
Hogyan roncsolják? Attól mi baja lesz a szövetnek, hogy ott van mellette a daganat?
"Éppen a gyors szaporodásuk miatt terjedhetnek át más szervekre is"
A kérdésem megint csak: hogyan? Hogyan lehet "elkapnia" a rákot egy egészséges sejtnek?
És ami még közben eszembe jutott, hogy hogy lehet az, hogy ha a szervezet ennyire csodálatosan működik és ennyire jó öngyógyító mechanizmusa van sok betegséggel szemben, akkor az evolúció nem dolgozott még ki semmit a rák ellen?
Mert persze más súlyos betegségben is elhalálozik nagy számú egyed, de a halálozási arány akkor sem száz százalékos, ellentétben a rákkal.
Szia !
"A kérdésem megint csak: hogyan? Hogyan lehet "elkapnia" a rákot egy egészséges sejtnek?"
A nyirokrendszeren és véráramon keresztül kerül egyik helyről a másikra és ott ellenőrizhetetlenül szaporodik. Az egészséges sejt nem "megkapja"- hanem a rákos sejt a nagyon gyors szaporodása érdekében az egészséges sejt működéséhez szükséges energiát vonja el/felemészti, azaz ha az egészséges sejt nem kap elég oxigént, tápanyagot a működéséhez akkor elpusztul/meghal.
"Hogyan roncsolják? Attól mi baja lesz a szövetnek, hogy ott van mellette a daganat?"
A szövetbe "belenőnek" a rákos sejtek, viszont az egészséges sejtek feladatát nem látják el, csak szaporodnak. Azt viszont nagyon gyorsan teszik.
"akkor az evolúció nem dolgozott még ki semmit a rák ellen?"
A rákra azt szokták mondani, hogy korunk betegsége, az evolúció viszont egy sokkal lassúbb folyamat, nagyon sok generáción keresztül módosítja a szervezet működését. Lehet, hogy évszázadok múlva majd a szervezetünk saját maga megoldja a problémát, de az biztos, hogy ez nem holnap lesz.
"Mert persze más súlyos betegségben is elhalálozik nagy számú egyed, de a halálozási arány akkor sem száz százalékos, ellentétben a rákkal."
Vannak más betegségek is, ahol kezelés nélkül (vagy akár kezeléssel is) 100%-os a halálozási arány( pl. izomsorvadás, Sclerosis multiplex, progeria ), ha pedig kezelést kap valaki, akkor a rák sem 100%-ban halálos.
"A nyirokrendszeren és véráramon keresztül kerül egyik helyről a másikra és ott ellenőrizhetetlenül szaporodik."
Mármint micsoda kerül egyik helyről a másikra? A rákos sejtek? Akkor ezek nincsenek helyhez kötve, szabadon mozoghatnak a szervezetben?
És a rákos sejteknek lényegében nincs semmilyen funkciója csak vannak és szaporodnak?
Az egészséges sejt nem "megkapja"- hanem a rákos sejt a nagyon gyors szaporodása érdekében az egészséges sejt működéséhez szükséges energiát vonja el/felemészti, azaz ha az egészséges sejt nem kap elég oxigént, tápanyagot a működéséhez akkor elpusztul/meghal.
"A rákra azt szokták mondani, hogy korunk betegsége..."
És akkor pár évszázada nem is volt rák? Ezt nem is tudtam. És akkor mi az ami kiváltja, ami régen nem volt, ma meg van? (Vagy ugyan létezett, csak az emberek előbb meghaltak az alacsonyabb életszinvonal, egészségügyi ellátás hiánya miatt, mint hogy rákosak lehettek volna?)
De végül is az állatok is nagyon gyakran megkapják...
"...ha pedig kezelést kap valaki, akkor a rák sem 100%-ban halálos."
De persze gondolom attól is függ, hogy milyen rákról van szó. Mert pl még egyetemen volt egy tanárom, 55 év körüli volt, aki a tavaszi félévben még tanított és teljesen tünetmentes volt. Utána már ősszel a temetése volt. Agydaganata volt.
"Mármint micsoda kerül egyik helyről a másikra? A rákos sejtek? Akkor ezek nincsenek helyhez kötve, szabadon mozoghatnak a szervezetben?
És a rákos sejteknek lényegében nincs semmilyen funkciója csak vannak és szaporodnak?"
Így van, vándorolnak és szaporodnak, semmi több.
"És akkor pár évszázada nem is volt rák? Ezt nem is tudtam. És akkor mi az ami kiváltja, ami régen nem volt, ma meg van? (Vagy ugyan létezett, csak az emberek előbb meghaltak az alacsonyabb életszinvonal, egészségügyi ellátás hiánya miatt, mint hogy rákosak lehettek volna?)
De végül is az állatok is nagyon gyakran megkapják... "
Régen is volt rák, csak nem ilyen mértékben. A káros tényezők, amik aktivizálhatják a rákot azonban mára sokkal jobban elszaporodtak ( légszennyezés, kemikáliák használata, tartósító- és permetszerek, egyesek szerint a génmódosított növények-állatok )
Emellett régen vagy nem is tudták, hogy valaki rákban halt meg, vagy amit te is említettél, hamarabb meghaltak, minthogy a rák kifejlődhetett volna.
"De persze gondolom attól is függ, hogy milyen rákról van szó. Mert pl még egyetemen volt egy tanárom, 55 év körüli volt, aki a tavaszi félévben még tanított és teljesen tünetmentes volt. Utána már ősszel a temetése volt. Agydaganata volt."
A rák nagyon sokféle lehet, éppen ezért van, hogy nincs egyetlen, biztos rákgyógyszer sem, amelyik minden típusra hatásos.
A legjobb esély az operáció, a rákos sejtek teljes eltávolítása, viszont vannak olyan rákfajták, amik nem vagy csak nehezen, visszafordíthatatlan károsodással lennének eltávolíthatóak. Ilyen pl. az agydaganat is, mivel ha az agy olyan részét érinti, ami pótolhatatlan funkciót lát el, akkor nem érdemes megkísérelni. A kemoterápiát és sugárkezelést az operációk után kiegészítő kezelésként szokták alkalmazni. Az úgynevezett inoperábilis (nem operálható)tumoroknál azonban csak ez az esély marad.
Szintén különbséget jelent a rákfajta agresszivitása ( vannak nagyon gyorsan szaporodó, könnyen áttétet képező fajták ), az életkor, a szervezet általános állapota és természetesen a korai/késői felismerés.
szia!
Van az ismeretségi körömben még cifrább is! Az egyik rokonom nagyon jó tanuló volt az egyetemen, egy lány. Szép lány volt, okos is, egyszer csak elkezdett fájni a feje. Csak nem múlt el, ezért elmentek orvoshoz. A diagnózis agydaganat volt. A homloklebenyt támadta meg, ahol az egyéniség "lakik". A műtét után egy másik ember jött vissza. Állandóan csak a cigi és a kávé kell neki, felügyeletre szorul, szinte fogyatékos lett..
Csak azért, mert a rák és a műtét (nagy darabot vágtak ki neki) szétbarmolta az agyát.
Amúgy a rákos sejtek képesek leszakadni a daganatról, és elvándorolni az ereken át. Bárhova.
És igen, aki nagyon súlyos rákos, már nem kap kezelést. Nagyapám sem kapott semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!