Milyen fájdalomcsillapítót szedhetek legtöbbet?
Általános fájdalom- és lázcsillapításra legbiztonságosabbnak jelenleg a paracetamol tartalmúakat (pl. Panadol, Mexalen, Paramax, stb.) tartják, fejfájára már inkább a kombinált készítményeik ajánlhatóak (pl. Saridon, Béres Trinnell Pro). Ezek mellé szigorúan tilos alkoholt fogyasztani. Szintén általánosan használható még bármilyen alacsonyabb, 200-400 mg tartalmú ibuprofen készítmény is (ilyenek pl. a Nurofen, vagy a gyengébbik Algoflex, Ibumax 200 és 400 mg, Advil Ultra és a többi Advil), az ennél erősebbeket már inkább csak fogfájásra vagy ízületi fájdalmakra ajánlott szedni. A paracetamolt inkább jellemezném gyengébbnek, a kombinációs készítményeit és az ibuprofent középerősnek.
Minden jelenleg recept nélkül kapható fájdalomcsillapító ezek variációja, úgyhogy legtöbbször csak designban, árban és a gyártó cég nevében van különbség, szóval a fentiek közül bármelyik jó általános használatra. Ezeken kívül recept nélkül még Voltaren Dolo-t lehet kapni, de ez az erősebb fájdalmak, gyulladások esetén javasolt Cataflam gyengébb változata, általános használatra nem ezt választanám.
Nincs mit, egyébként tényleg gyógyszerész vagyok :) A harmadik kérdésedet viszont nehéz egyszerűen és röviden megválaszolni, de azért megpróbálom.
Minden gyógyszernek van egy "alap" mellékhatás-profilja, tehát ha pl. beveszel egy szem ibuprofent, akkor ez az "alap" mellékhatás a bevett mennyiségtől függetlenül jelentkezhet. Jellemzően ilyenek a súlyos allergiás reakciók: ha allergiás vagy a hatóanyagra, akkor már egy szemtől feldagadhat a nyelved, stb., tehát az számít, hogy MIT vettél be és csak másodsorban az, hogy mennyit.
Ezen kívül azonban a legtöbb mellékhatás ún. "dózisfüggő", tehát a mellékhatások attól függően és/vagy olyan súlyossággal jelentkeznek mint aMENNYIT bevettél belőle. Ezek jelentősen eltérhetnek két ember között egyrészt a különböző májenzimjeitek miatt, másrészt egyéb, genetikailag meghatározott dolgok vagy külső tényezők (pl. dohányzás, valamilyen gyógyszer szedése, egyes alapbetegségek, stb.) is befolyásolják. Ezért van az, hogy valakinek éveken át teljesen jól tűri a szervezete egy akármilyen gyógyszer szedését, valakinek viszont 1 hét után bevérzik a gyomra és egyébként ezért (is) írják bele minden receptkötels gyógyszer betegtájékoztatójába, hogy ne add át másnak. Minden hagyományos gyógyszer esetében igaz, hogy ha indokolatlanul szeded, azzal csak a májadat/vesédet terheled feleslegesen, plusz egy idő után a saját panaszaidat fogod súlyosbítani. Ha valami nem, vagy csak egy kicsit fáj, arra feleslegesen ne vegyél be gyógyszert!
Ilyesmiről, hogy "szuper" fájdalomcsillapító, még nem hallottam, kábító és nem kábító hatásúra szokták őket felosztani. Tény, hogy a kábító hatásúak, mint pl. a vicodin (ami egyébként nálunk nem hivatalos) vagy más ópiátok fájdalomcsillapító hatásukat tekintve jóval erőteljesebbek, viszont komolyabbak a mellékhatásaik is, elsősorban az, hogy könnyű rászokni, illetve a túladagolás komoly következményekkel jár (a légzés lassul, keringési zavar, súlyosabb esetekben kóma léphet fel. stb.), ezért ezeket csak különösen indokolt esetekben adják (más fájdalomcsilapítókkal nem szüntethető, erős fájdalom, pl. egyes rákos megbetegedések vagy egyes súlyos mozgásszervi betegségek, ízületi gyulladások esetén). Mindig a lehetséges kockázatot mérlegelik a várható "haszonnal" szemben,jelen esetben tehát azzal, hogy a beteg teljes életet élhet.Ha valaki éveken át szed valami ilyesmit, de egyébként nem tudna a mosdóig sem kimenni, mert a földön fetrengne a fájdalomtól, akkor ez ilyen esetekben nyilván orvosilag indokolt, de csak a legutolsó esetben írják fel ezeket.
Semmi köze az erősséghez még napjainkban sem a kockázatoknak.
Amúgy egyéni melyiket viseli legjobban a szervezeted.
Amit ne az az Aszpirin, mert az 98+% kikészítené így a gyomrod és az Algopyrin és a paracetamol tartalmúak is kiesnek. Amúgy a mellékhatások a megfelelő sorrendű cserélgetéssel csökkenthetők. Nem is értetem mi ez a ragaszkodás egy gyógyszerhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!