Most pontosan akkor ki milyen szakterületet képvisel? Lennt mert bonyolult asszisztens és ápolónő, védőnő téma
Valaki magyarázza el ponotosan kinek mi a dolga,milyen szerepe van:
1.Na úgye van az asszisztens,de nálunk csak adminisztrációs asszisztens van,aki semmiféle vizsgálatban nem segít,csak az orvos általi adatokat rögzíti,tudtommal ő valami 2 éves Okj-sal rendelkezik és ilyan gyakorlai vizsgálatot nem is tanult
2.Asszisztens aki vizsgálatoknál vérnyomás mérésnél,szem,hallásnál segédkezik olyan is van,aki ezeket tanulta.
Akkor most mi itt a két asszisztensnél a helyzet?Egyik valami irnok féle,a másik meg gyakorlai részt is képvisel.
3.Védőnő,na ezzel nem vagyok tisztában,mert régebben kisbabáknál voltak jelen.Most ők mit hány évig tanultak,mi a szerepük?
3.Ápolónő:na ők egészségügyis sulit végeztek ami 4 éves,gyakorlat is van.
Kivel mi a helyzet?
Aztán hallottam olyat hogy valahol egészségügyis végzettség nélkül is felvesznek orvos mellé asszisztenst aki jegyzeteli amit az orvos mond.Ilyen van?Mert azért nem mindegy hogy ott vizsgálnak és egészségügyis látja,akinek van is gyakorlata,ezt tanulta,vagy egy sima végzettségű,sima irodai munkás néz végig.Ez most igaz?
Valaki tegye nekem röviden tisztába,pontokban hogy ki kicsoda!
Nos, ezekből csak a védőnőt tudom biztosra - mivel jövőre végzek. :)
A képzés elvileg megint 3 éves. Két év suli (közben 1-1 hét kórházi gyakorlat), fél év területi nagy gyakorlat, aztán még fél év suli.
Védőnőként több fajta területen is el lehet helyezkedni.
1. Területi:
- városi/falusi tanácsadóban dolgozik, ezen kívül a családok otthonába jár látogatni
- várandós-, otthon lévő gyermekágyas-, és gyermekgondozás: utóbbiak újszülöttől kezdve iskoláskorig
2. Iskola:
- iskolában dolgozik egy orvos mellett ált.
- iskolába járó gyermekeket gondozza 6-18 évig
3. Kórházi:
- kórházban dolgozik
- várandósok (akik már kh-ban vannak), gyermekágyasok, újszülöttek gondozása
Ápolónőnek 4 éves (de lehet, h már az is csak 3) éves képzés, suli közben gyakorlatokkal (pl. év végén 3 hét).
Azok akik csak írnak, ők általában egészségügyi operátorok. ők nem ápolnak, az ellátásban nem vesznek aktívan részt, lényegében csak elsősegélyt kell tudni nyújtania.
Bővebben: [link]
De nem csak ők "gépelnek", mert pl nálunk a röntgen asszisztensek (OLKDA-sok) is segítenek az orvosnak a leletezésben. Ők eredendően nem erre szakosodnak, hanem kisebb-nagyobb feladatokat akár önállóan is elláthatnak. Ilyen például a különböző röntgenfelvételek elkészítése, CT-MR berendezések kezelése, orvosi felügyelet mellett kontrasztanyagot is adhatnak be.
Az OLKDA-sok diplomával rendelkeznek, míg a röntgen asszisztensek OKJ-vel. OLKDA-val kapcsolatban-ha van kérdésed nyugodtan kérdezz.
Vannak még a műtősfiúk/nők is. Ők is asszisztensek, de ők nem leleteznek, az ő feladatuk lényegében csak a műtőre korlátozódik. Ez is OKJ-s.
nem vagyok jogász, de szerintem kérheted, amennyiben az asszisztens nem vesz részt a betegellátásban (mondjuk csak gépel)
ezen az oldalon a "Jelenlét a gyógykezelés során" címszó alatt részletes ki van fejtve, hogy mikor kérhetsz ilyet és mikor nem.
köszönöm szépen,de csak példaként vettettem fel,azt hittem negatív visszajelzést kapot a kérdésem miatt,de köszönöm,hogy nem.
Most hallottam még olyat otthoni ilyen szociális munkás vagy nem is tudom mi,mert falun idős embereknél van hogy jön ilyen vagy ehhez hasonló megnevezésű segítő,aki ha kell kiíratja a gyógyszert az orvossal,ha kell is váltja azokat,vérnyomást mér,a gyógyszer adagolásban segít.Nagyon szép ez szerintem,bár az itt is szomorú hogy nem fizeti meg az egészségügyet szolgálókat,segítőket.Meg is nézem amit küldtél.
Elolvastam,egy van ami kicsit negatív érzést váltott most ki,hogy akár egy tucat orvostanhallgató,vagy ápolónak tanuló diákot,középiskolást 15-18 évest is simán a megkérdezésünk nélkül bevezénylehetnek egy vizsgálatkor bárkihez és azért eleve nem szívesen megy senki orvoshoz,vannak igen kellemetlen vizsgáltok vagy mondjam már égők.Elhiszem hogy nekik is kell tanulniuk,tapasztalatot szerezniük,de ez azért igen rosszul van megszervezve,igen megalázó helyzetbe hozhatnak sokunkat,azért ha már van betegnek személyiség joga,meg emberi méltósághoz joga akkor ezt figyelembe kellene venni mindegy milyen kórházban van éppen és meg kellene kérdezni róla hogy hozzájárul.Ezt nem szeretném megtapasztalni 2 idegen ember is zavarba tud bárkit hozni,nem egy tucat.Sajnos ezt a kórzázban való közös korterembe előfurduló vizsgálatot,vagy előírást hogy paraván vagy függöny használata ezt sem tartják be igazán.
Pedig becsülöm őket,de vannak amikkel nem tudok kibékülni,ha van emberi méltósághoz való jog,akkor azt jó lenne ha lenne is lehetőség érvényesíteni.De köszönöm a választ legalább kicsit jobban át tudom látni a rendszert,hogy ki kicsoda is.
Nem tudom más helyeken hogy van, de ahol én vagyok hallgató, ott úgy van hogy ha az asszisztens látta hogy jön mondjuk egy fiatal nő aki láthatóan zavarban van, akkor engem (mivel fiú vagyok) kiküldött, addig amíg a vizsgálat tartott. Nem volt ebből semmi probléma, volt előtte is meg utána sok-sok beteg ahol bent lehettem (eggyel több vagy kevesebb nem számít sokat). De ha maga a beteg kér meg akkor is kimennék minden szó nélkül, (szerintem a legtöbb hallgató megérti a kérést és nem veszi zokon ha szépen kéred), hiszen át tudom érezni milyen kellemetlen tud lenni egy ilyen szituáció.
Viszont a jogszabály szerintem teljesen érthető és logikus. Csak így lehet biztosítani, hogy a hallgatók tudjanak gyakorolni, ugyanis mi lenne ha mindenki visszautasítaná? Mindenki jobban érzi magát ha nincs ott még az a plusz 2-3 vagy még több hallgató.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!