Miért sárga a vizelet?
"A vizelet színe normálisan világostól szalmasárgáig változhat. A sárga színt az urokrom nevű pigment adja. Mivel ez a pigment az anyagcsere végtermékeként mindig azonos mennyiségben termelődik, a vizelet sárga színének árnyalataiból a vizelet híg vagy sűrű (koncentrált) voltára lehet következtetni. Jól működő vesék esetén, sok folyadék elfogyasztása után, a vizelet világossárga, néha színtelen, kevés folyadék fogyasztása, illetve egyéb eredetű, nem a vizelettel történő folyadékvesztés esetén (hányás, hasmenés, izzadás) sötétsárga.
A vizelet sárgától eltérő elszíneződésére oda kell figyelni, mert vesebetegség egyetlen tünetét jelentheti. A legfontosabb a látható vérvizelés felismerése. Ilyenkor a frissen ürített vizelet piros színű. Amennyiben a kiürítés előtt a húgyhólyagban soká tartózkodott a vizelet, a vörösvértestek a vizeletet savanyú vegyhatása miatt elbomlanak és a vizeletet barnára vagy feketére színezik. Tehát a piros, barna és fekete színű vizelet egyaránt vérvizelést jelenthet, megjelenése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni.
Említésre érdemes, hogy nagy mennyiségű cékla fogyasztása, bizonyos ételfestékek és gyógyszerek (például a Phenolphthalein nevű hashajtó) pirosra festhetik a vizeletet, az epefesték pedig barnára. Ugyanakkor kevés vörösvértest nem változtatja meg a vizelet színét, tehát vérvizeléssel járó vesebetegség gyanúja esetén a szín megtekintésén kívül mindig szükség van a vizelet laboratóriumi körülmények között történő kémiai vizsgálatára is. "
forrás:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!