Van olyan hogy valaki születésétől fogva süket-néma-vak?
Tudják, hogy élnek, és tudják, hogy tapintanak, szagolnak és ízlelnek. Tapintásos alapon meg tudják tanulni a jelnyelvet, és néhány szót beszélni, tehát nem maradnak némák. Amelyik megtanul jelelni, de nem tanul meg érthetően beszélni, azt nem is szokták közülük némának nevezni.
Jelnyelven is lehet gondolkodni, ugyanúgy, mint hangzó nyelven. Náluk gondolkodás közben felidéződnek a jelek tapintásos nyomai. Megtanítják nekik a helyi hangzó nyelv tapintásos formáját is, sőt akár a szájról olvasást is, szintén tapintással.
A fejlesztési lehetőségek függnek attól is, hogy milyenek az értelmi képességeik, vagy a mozgásukban akadályozottak-e, mert mindezek akadályt jelentenek a jelnyelv megtanulásában.
Igen én is azt nem értem hogy miután megszületnek hogy tudják velük megértetni a dolgokat. Mert ha valaki 30 évesen megvakul, megsüketül azzal valamit csak lehet kezdeni hiszen ő legalább tudja hogyan áll a világ. De ha valaki így születik vele hogy tudják megértetni hogy mi ő és hol van? Meg az ilyen emberek hogyan tudják élni az életüket? Mert az igen meglehet nekik tanítani alapdolgokat hogy pl. víz, étel, szék, asztal meg ilyenek de mindent így nem lehet megtanítani. Meg azt sem értem hogy hogy lehet úgy élni hogy az ember soha semmit nem lát és egyszerűen azt se tudja hogy mi micsoda.
Amúgy ez pont Helen Kellerről jutott eszembe. Ő azért nem így született igaz néhány évesen vakult és süketült meg, így nem sok emléke volt de annyit azért el tudott képzelni milyenek a színek meg hogy fent az ég lent a föld.
Tanulnak ők vakos technikákat is, mint Braille-írás, tenyérbe írás nagybetűkkel.
Aki közülük valami miatt nem tudja megtanulni a jelnyelvet, annak egy egyszerűbb rendszert tanítanak, és tapintható képkönyvet használni. Ők már némának tekinthetők, és sokszor mozgássérültek, vagy értelmi fogyatékosok is.
Szerintem ha így születik valaki, az nem gondolkodik azon, h milyen lehet egy látó szemével a világ. Ő is megtudja tapasztalni tapintással, szaglással ízekkel, érzelmei is lehetnek, amit megtanul kifejezni pont úgy mint egy ép ember, hiszen te se úgy születtél, hogy mindet tudtál hanem megtanultad, ő is megtanulja csak más módon.
Lehet, hogy nem látja, hogy egy alma piros, de biztos jobban érzi az illatát, az ízét, stb... Ők más módon tapasztalják meg a világot mint mi, látók, de megtapasztalják. Lehet hogy az ő világképe pont olyan részletes mint a tiéd, vagy még részletesebb is.
nem akarok ismételni de két kiegészítés:
Siketnek írják és mondják,nem süket
Olyan,hogy néma,nem igazán ismeretes-ha bármilyen hangot kiad valaki,már nem lehet némának mondani-így ez gyakorlatilag nem létezik-hibás szóhasználat,mint a süket szó is. . . . és még egy: sértő is rájuk nézve így nevezni.
A siket világban másként definiálják a némaságot: nemcsak érthetően beszélni, de jelelni sem tudni.
Egyébként azt, hogy a süket szó a sértő, azt a siket világban csak úgy kitalálták maguknak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!