Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » A szomorúságtol miért olyan...

A szomorúságtol miért olyan mintha nyomás helyezkedne a mellkasra, és a sírás elötti pillanatban miért olyan érzés mintha szúrás lenne a torokban?

Figyelt kérdés

Az miért van hogy az érzelmeket érezni lehet fizikálisan is? Pl boldogságnál olyan könnyű és melengető érzés van a mellkasnál, dühnél olyan mintha a mellkas feszűlne, szomorúságnál meg mintha nyomás és szúrás keveréke lenne ott.


Ezek miért vannak, és hogy?


aug. 8. 13:10
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia nem az én válaszom hanem ai de érdekes a kérdésed.


Az érzelmek fizikai érzékelése a test és az elme közötti szoros kapcsolat eredménye. Amikor érzelmeket tapasztalunk, az agyunk és testünk között egy sor impulzus indul el, ami specifikus fiziológiai hatásokat vált ki1. Például a szomorúság gyakran nyomást okoz a mellkasban és szúró érzést a torokban, mert ezek az érzelmek hatással vannak a légzésre és a szívritmusra1.


Az érzelmek fizikai érzékelése azért történik, mert az érzelmek aktiválják a test különböző rendszereit, például a kardiovaszkuláris, a skeletomuszkuláris, a neuroendokrin és az autonóm idegrendszert1. Például a félelem aktiválja a “harcolj vagy menekülj” választ, ami növeli az adrenalin és a kortizol szintjét a szervezetben1.


Egy 2013-as tanulmányban a kutatók térképet készítettek, amely megmutatja, hogy az érzelmek hol jelennek meg a testben2. A kutatás során 701 résztvevő különböző érzelmeket tapasztalt meg, és megjelölték, hogy hol érezték a testükben az aktivitás növekedését vagy csökkenését2. Az eredmények azt mutatták, hogy a legtöbb alapvető érzelem nagyobb aktivitást váltott ki a felső mellkas területén, ami valószínűleg a légzésre és a szívritmusra gyakorolt hatásuknak köszönhető2.


Ezért érezzük az érzelmeket fizikálisan is, mert az érzelmek és a test közötti kapcsolat szoros és kölcsönös. Az érzelmek nem csak mentális állapotok, hanem teljes testélmények is1.

aug. 8. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
aug. 8. 13:37
 3/4 anonim ***** válasza:
Volt valami olyan pszichológiai kísérlet (nem találom a leírását, úgyhogy lehet, hogy kicsit kutyulom), hogy önkéntesekkel online labdadobálós játékot játszattak 3 fővel, de manipulálva volt, a két másik, beépített játékos egy idő után őt rendre kihagyta, és műszeresen mérve a magány kellemetlen érzete az agyában ugyanott adott jeleket, mint a fizikai fájdalomközpont.
aug. 8. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 veszettkecske ***** válasza:
A lélegzet van leginkább összeköttetésben az érzelmeinkkel. Lélek-lélegzés, talán nem véletlenül hangzanak össze szerintem. Ezért a rekeszizom, annak különböző részei, és a lélegzésben résztvevő egyéb izmok érzelmek általi aktivitását/állapotát érezzük ilyenkor.
szept. 3. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!