Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Véradás után mennyi ideig...

Véradás után mennyi ideig tart, amíg helyreáll a szervezeted?

Figyelt kérdés

Gondolom azért időbe telik, míg annyi vér újraképződik. Maradandó "károsodás" nem történhet? Mégiscsak jóval kevesebb lesz hirtelen a véred. Ez nem viseli meg nagyon a szervezeted?


Egyetemen lesz véradás. Mennyire fogok legyengülni? Mert utána még lenne egy kézilabda edzésem.


2010. okt. 27. 19:07
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem tudom pontosan mennyi idő alatt termelődik újra:) De maradandó károsodásod biztosan nem lesz tőle. Fél liter vért vesznek le...az lehet soknak hangzik, de igazából semmi:) Ennél jóval nagyobb vérveszteséget is elvisel az ember.

Utána nem tudom mennyire tanácsos sportolni, meg kell kérdezni az orvost.

2010. okt. 27. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Mi történik tulajdonképpen a véradás után? 4,5 deciliter+ kb 2-3 kémcsőnyi (azaz majdnem fél liter) vérrel kevesebbel távozol.Ami azt jelenti,hogy a szöveteid,sejtjeid ellátásához szükséges oxigénmennyiséget ennyivel kevesebb vér szállítja a szervezetedben.Ez persze nem vészes veszteség,semmilyen káros hatása nincs,újratermelődik,de nem 1-2 nap alatt...Nem véletlenül korlátozták az évenkénti véradás számát férfiaknál 4,nőknél 3 alkalomra.


A véradás napján kerülnöd kell a fizikai terhelést,és még az utána következő pár napban is óvatosan kell ezt kezelni,úgyhogy vagy hagyd ki az edzést,vagy ne menj el vért adni! Önmagában a véradást egy egészséges szervezet nem érzi megterhelőnek, én mindössze fáradtabb szoktam lenni utána,és jobban alszok aznap éjjel. Viszont ahhoz,hogy ne legyél még véletlenül se rosszul,fontos,hogy a véradás előtt reggelizz,egyél normálisan, fogyassz elegendő folyadékot,de ne túl sokat (akkor "hígabb" lesz a véred,és lehet,hogy gyorsabban jön le a leadott vérmennyiség,amitől leeshet a vérnyomásod,vagy elájulhatsz),a váradás után pedig egyél,elsősorban minél több májas ételt,és igyál meg még aznap legalább 1 liter folyadékot (a legjobb a vörös szőlőlé).


Én egyszer "játszottam el" azt,hogy véradás után az egyetemről kisétálva megláttam a buszomat,és elkezdtem rohanni,hogy elérjem.Sikerült,de amikor felszálltam rá,hirtelen elsötétült a világ,hányingerem lett és majdnem elájultam.Azóta vigyázok,hogy a véradás napján ne terheljem magam fizikailag.Úgyhogy ne edzz!

2010. okt. 27. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Akkor nem adok vért, mert másnap ZH...
2010. okt. 28. 20:17
 4/4 anonim ***** válasza:
A ZH nem okoz problémát, bár gondolom már tárgytalan! :) A fizikai megterheléssel tényleg nagyon vigyázni kell, egyszer én is ácsorogtam negyed órát a buszmegállóban, aztán jött a sötétülés, majd inkább leültem a vizes padra... Nagyon rosszul lettem hirtelen. A ZH írással nincs gond, én véradás után közvetlenül is írtam már még ugyanazon a napon! :) Legyen melletted hűvös folyadék, és kivágott nyakú pólóban menj, ülj ablak mellé, ezekkel lehet kicsit játszani :)
2011. ápr. 6. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!