Csontvelő biopszia, mennyire fáj és hogyan zajlik? Utána marad fájdalom vagy feküdni kell esetleg?
A beavatkozás közben a beteg félmeztelenül, mozdulatlanul fekszik a hátán. A beavatkozás rendszerint csak pár percig tart. A páciens mellkasának közepén, a szegycsont felett bőrét fertőtlenítő oldattal többször lemossák, majd a csont felett érzéstelenítő oldatot fecskendeznek be, hogy a beavatkozás ideje alatt ne érezzen fájdalmat. Ezt követően egy speciális, rövid, de erős, vastag tűvel átszúrják a szegycsont elülső lemezét, a tű hegye így a szivacsos csontállományba jut. Néhány csepp csontvelőt szívnak ki fecskendővel. A tűt ezután kihúzzák, a szúrás helyét fertőtlenítik, leragasztják.
Különösebb előkészületre nincs szükség.
Az érzéstelenítő injekció beadása tűszúrással jár.
Amikor a tűt beszúrják, a beteg erőteljes nyomást érezhet a szegycsontján, ekkor kellemetlen, recsegő hangot is hallhat.
A csontvelő kiszívásakor kellemetlen szívó érzést, fájdalmat érez a szegycsontjában, de ez pár másodperc alatt megszűnik.
Az előző válaszoló a sternumpunctio-t írta le. Manapság azonban a Jamsidi biopszia a gyakoribb, amikor is a csípőlapátból nyernek csontvelőt. Mindkét művelet eléggé fájdalmas. Valóban adnak érzéstelenítőt a bőr alá, de a csontot magát nem lehet érzésteleníteni... Nem is a szúrás maga szokott legjobban fájni a betegeknek, hanem maga a csontvelő kiszívása a velőűrből. A biopsziás tűt (ami elég vastag) csavaró mozdulatokkal szúrják a csontba.
Mintavétel után pár óráig még feküdni kell.
Gondolom diagnosztikus okból fognak tőled csontvelő mintát venni. Remélem mégsem az a bajod, mint amire gyanakodnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!