Reggel óta a szívem tájékán ha nagyobbat lélegzek, vagy mozgok feszítő fájdalom jelentkezik. Mi lehet?
Az angina pectoris klinikai tünetegyüttes, melyet a szívizomzat vérellátási elégtelensége vált ki. Szegycsont (sternum) mögötti (retrosternális), rohamokban jelentkező szorító mellkasi fájdalom jellemzi, mely testmozgásra fokozódik, pihenés és nyelv alá helyezett nitroglicerin tabletta hatására oldódik.
A betegség előfordulása a 31 és 70 éves kor közötti populációban 0,8/1000 fő. Férfiaknál négyszer gyakoribb.
Az angina pectoris nemcsak fájdalom formájában mutatkozik meg. Lehet közönséges nyomásérzés, de a klasszikus megjelenési formája a bénító erejű, markoló jellegű szegycsont mögötti fájdalom, mely a vállakba, főként a bal karba, a bal kisujj irányába, máskor a hasba, állkapocsba, fogakba sugárzik. Az angina pectoris tüneteit fizikai megterhelés -munka, hideg, dohányzás, kiadós étkezés - vagy stressz, érzelmi megterhelés stb. válthatja ki. A tünetek rövid ideig tartanak, a beteget hideg verejték lepi el, halálfélelmet érez. Gyakori, ritkán egyetlen tünet a roham alatti nehézlégzés.
Az angina éjjel is előfordulhat olyan álmok hatására, melyek jelentősen növelik a pulzust és a vérnyomást.
A tünetek alapján az angina pectoris két fajtája különíthető el:
1. A mindig hasonló tünetekkel járó és kiszámítható megterhelésre jelentkező "stabil" angina, mely jobb kórlefolyást jelez.
2. Az instabil (crescendo, infarktus előtti) anginát a koszorúér szűkület felgyorsulása váltja ki, melynek leggyakoribb oka a vérrögösödés. A fájdalom általában fokozódik, hosszabb ideig tart, egyre kisebb fizikai aktivitás képes kiváltani, sőt nyugalomban is jelentkezhet, tünetei sokkal tarkábbak, és rohamonként változnak. Ebben a formában nagy a veszélye a szívizominfarktusnak, ezért ez sürgős kórhazi kezelést tesz szükségessé.
Ha mély belégzéskor jelentkezik a fájdalom, akkor 90%, hogy NEM angina pectoris. Az a légzőmozgásoktól függetlenül(!!) szokott jelentkezni! A fájdalom pedig nem feszítő, hanem szorító, nyomó és gyakran a bal karba sugárzik.
A tünetek alapján lehet pleuritis (de ha nem köhögsz, nincs lázad, akkor nem valószínű), vagy szimplán a sternocostalis ízületek valamelyike kicsit meghúzódott...
Jól van, akkor valszeg csak valami izomhúzódás, rándulás, ilyesmi. Csak akkor annak el kell múlnia hamarosan és a fájdalomcsillapító is használ rá.
Jobbulást!
Igen, előfordul 20 év felett simán:P
Néha nekem is van, h túl nagyot lélegzem, mert miért ne szívnám be a friss levegőt, aztán egy kis ideig fáj. Nálam szerencsére pár perc alatt elmúlik.
Valószínűleg sokkal nagyobb a tüdőkapacitásom, mint a testemben a fizikai tágulási hely. Azt tudom, h gyerekkoromban azt mondták, h a tüdőkapacitásom jóval magasabb az átlagnál. Szóval alapból nem kell izgulni, az emberi szervezet elég erős és strapabíró, ha nem szedsz mindenféle szirszar "gyógyszert", orrsprét és egyéb baromságokat, ami csak fizikai függőséget okoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!