Leírok 2 (gyakori) esetet demens emberek esetében, szerinted mi a helyes/leghelyesebb megoldás/szituáció kezelése?
Csak egy kis előszó. Egy oktatáson hallottam, és nekem nagyon tetszik ez a módszer, hogy ha a demens "hallucinál", másik világban, korszakban, helyen hiszi magát, abból nem zökkented ki, hanem te lépsz be az ő valóságába. Tehát ha a 90 éves Mari néni szerint ő 20 éves és holnap lesz az esküvője, akkor megkérdezed, hogy hányan lesznek az esküvőn.
(Én egy mini otthonban dolgozok, tegnap éjszaka az első szituáció megtörtént, és nem tudtam a szerintem megfelelő módon kezelni (a fent leírt). Ezért a kérdés.
Szóval
1. A demens ember az éjszaka közepén felébred és azt hiszi reggel van. Na most, ez 2-kor volt és mint írtam, egy otthon, tehát vannak más lakók is, hiába voltam én ott dolgozni, nem tudtam volna felkelteni. Ezért elmondtam neki, hogy éjszaka van, elhúztam a függönyt, hogy lássa, eltereltem a témát, beszélgettünk, majd kb 30 perc múlva visszaaludt. Nem mellesleg az én módszerem az otthon lakóknál sem működik, ahol a gyerekek gondozzák a demens személyt, és néhány óra múlva mondjuk dolgozniuk kell menni, nem lehetnek ébren egész éjjel.
2. A fenti esethez hasonlóan, és szintén gyakori ugye, amikor az elhunyt élettársukat keresik. Ilyenkor ha elmondod az igazat, az ő és a te szívedet is összetöröd, és 2 óra múlva úgyis megint meg kell tenned. Ilyenkor pl hazudni jobb, hogy ma éppen nem tud meglátogatni, mert vásárolnia kell?
Bocs a regényért és a depressziós témáért így az ünnepekkor, de nem mindenki ünnepel, hátha valaki hajlandó lesz válaszolni :)
Nagymamám demens volt és akkor sokat olvastam ezzel kapcsolatban és a legtöbb újabb lapokban azt mondják, hogy jobb belépni az ő világukba, mint megpróbálni meggyőzni őket, hogy nem ott vannak. Nagyon ki tudnak borulni, ha elkezdesz velük veszekedni meg győzködni őket és az csak ront a helyzeten.
Sokszor nem is kell kitalálni nekik hazugságot, hanem meg lehet kérdezni, hogy ők mit gondolnak aztán mond valamit, ami beillik neki.
Mind a kettő működik: a valósághoz terelés és a kegyes hazugság is, a beteg állapotától, az aktuális szituációtól függően, meg a beteg reakciójához mérten döntsön a gondozó. Szerintem 1-nél teljesen jól döntöttél. 2-nél pedig, ami egy elméleti szituáció, hát ott is a betegtől függ, hogy mennyi belátása van aktuálisan.
Meg a betegségtől is függ. Egy Alzheimeres másként fog reagálni, mint egy Lewy-s; és egy Lewy-s a fluktuáló állapotaiban szintén többféleképpen reagálhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!