2 Szputnyik oltás után miért nem lehet harmadiknak is Szputnyikot felvenni? És mi van akkor, ha én csak ezt a fajta vakcinát szeretném?
A Szputnyik vektorvírus alapú vakcina, akárcsak az AstraZeneca és a Janssen.
Kis kitérő. Ezeknek a vakcináknak az az elvi alapja, hogy az eredeti vírus (esetünkben ez egy koronavírus) felületi fehérjéjének (esetünkben ez egy tüskefehérje) előállítását kódoló géneket ráragasztják egy olyan vírusra, ami az embert nem képes megbetegíteni. Például majomvírusokra. Ezután beléd fecskendezik a majomvírust. A majomvírus megfertőzi a sejtjeidet, azok szintetizálják a tüskefehérjét, erre reagál az immunrendszer, antitestet termel, és a memóriájában megjegyzi a tüskefehérjét. Amikor jönne az igazi, súlyos megbetegítésre is képes koronavírus, az egy felkészült immunrendszerrel találkozik, amiben sok ellenanyag van, és a vírus általában még azelőtt elpusztul, mielőtt komolyabb fertőzést okozna, persze sajnos van kivétel, de ritka.
Ez az eljárás hatékony, de a többszöri alkalmazásnak vannak korlátai. Ugyanis az van, hogy a szervezet a hordozó vektorvírust is idegen anyagnak tartja, és az immunrendszer az ellen is védekezik. Tehát lehet, hogy a szervezeted ellenanyagszintje már csökkenőben van, de eközben a harmadik adag majomvírus még nem tud elég sok sejtet megfertőzni (hogy újabb tüskefehérjék előállítására serkentse őket, amik megemelnék az ellenanyag-termelést), mert az immunrendszer túl hamar elintézi. Ezért nem javasolnak harmadik Szputnyikot.
A gyakorlatban nemcsak harmadik Szputnyikot nem javasolnak, de semmilyen vektorvírusos oltás után nem ajánlják emlékeztetőnek semelyik másik vektorvírust (pl. Janssent sem ajánlanak Szputnyikra).
[tegnap 22:41]: Ne idegenkedj a többitől, az mRNS alapú oltások (Pfizer, Moderna) "csak" annyiban térnek el, hogy nem egy vektorvírusra ragasztják rá a tüskefehérje előállítását kódoló géneket, hanem lipidburokba csomagolt mRNS-re. Nem molekuláris biológus szemével nézve nem is olyan nagy a különbség, viszont a technika hatékonyabbnak tűnik a vektorvírus alapúnál. Legalábbis a statisztikai adatok jobbak, és az ismétlőoltásokkal nincs hatékonysági probléma. (Az mRNS alapú vakcinák kidolgozása pedig igazi tudományos áttörés volt, és nagyon reménykedünk, hogy ezért hamarosan lesz egy magyar Nobel-díj.)
Tényleg nincs értelme idegenkedni. Viszont annak nincs értelme, hogy te akkor inkább egyiket se veszed fel. Nem tudom, mikor kaptad az első két oltást, de minden vakcina esetében az alap-immunizálás hatása sajnos 4-6-8 hónap után elkezd jelentősen csökkenni. Ezért szükség van ilyen vagy olyan emlékeztető oltásra.
Vegyük ezt nagyon komolyan. A negyedik hullám még mindig emelkedőben van, és sajnos lesz ötödik hullám (a hullámok ilyenek). Hogy mennyire lesz súlyos, az nagyban attól függ, hogy a lakosság mekkora része lesz beoltva.
[ma 09:59]: "Ezek alapján megdőlni látszik az, hogy 100 oltottból csak egy kapja el, illetve az is hogy egy oltott fertőzött kisebb eséllyel adja át másnak a vírust!"
- A 100-ból 1 durva túlzás, sajnos ennyire nem jók a vakcinák. De a kórházi beszámolók alapján csak minden 7-10. kórházban kezelt koronavírusos van beoltva, a többiek oltatlanok. Figyelembe véve, hogy a lakosság kb. 60%-a van beoltva, ez azt jelenti, hogy az oltás *átlagosan* kb. ötödére csökkenti annak a valószínűségét (Bayes-tétel, valószínűségszámítás), hogy ha el is kapja valaki a fertőzést, kórházba kerül tőle. Ami azért nem rossz arány, ez azt jelenti, hogy ha veszel 100 embert, aki alapból (oltatlanul) a covidtól kórházba kerülne, és beoltod őket, akkor már csak 20 fog közülük kórházba kerülni, ha el is kapja a covidot, a többi otthon pihenve felgyógyul.
A te esetedben, mivel te át is estél, az is ad valamekkora védettséget, kb. mintha kaptál volna egy jó erős oltást akkor, amikor megbetegedtél, így az eredeti (kétdózisú Szputnyik) védőoltás nálad már eleve az emlékeztető oltás szerepét töltötte be. Ezzel együtt május már fél éve volt, én továbbra is javaslom, hogy szúrasd meg magad újra.
Sajnos arra nem nagyon van magyar adat, hogy az oltottak mennyivel kevésbé fertőznek, mint az oltatlanok, úgyhogy azt nem tudom megmondani, hogy a gyerekedet mennyire véded az oltással. Jó hír viszont, hogy a covid a gyerekekre helyből sem túl veszélyes. A gyereked miatt nem érdemes aggódni. Nem tudom, mennyi idős, de ha már olyan korú, hogy oltható, akkor neki is jó lehet az oltást felvenni, nem annyira maga, mint inkább a környezete miatt (idős rokonok, tanárai az iskolában, stb.). Az oltásban való részvétel egy nagy, közösségi dolog, talán az sem árt, ha a gyerekeinket ráneveljük erre, ahogyan számtalan más társadalmilag hasznos dologra (szemétszedés, helyünk átengedése a buszon az idősnek, stb.). Sajnos ahogyan népesedik a Föld, könnyen lehetnek hasonló járványok a gyerekeink életében, nem árt, ha kicsit beletanulnak a közösségi védekezésbe. A jelenlegi covid-gondunk részben azért ilyen mély, mert sokan nem mérték fel, hogy nemcsak magukat, hanem a társadalom egészét kellene védeni a járványtól. Szóval oltás, oltás, oltás, mindenkinek, akinek csak lehet. Nálunk egyelőre 12 évtől felfelé oltanak, az USA-ban már 12 év alatt is csinálják.
Sajnos most ilyen évek jönnek. A covid köztünk marad, és a következő pár évben a felelős magatartás az, ha az ember a javasolt időközönként beoltatja magát. Még így is lehetnek felszaladó hullámok, amikor maszkhordás, rosszabb esetben korlátozások lépnek életbe. Legalább öt évet adok neki, hogy így fogunk élni: hullámok közt szabadság, hullámokban kisebb-nagyobb zárkózás, hosszabb-rövidebb ideig. De hogy mennyire súlyosak lesznek a korlátozások, az attól fog függeni, hogy mennyire szabadul el a járvány. Azt pedig az oltással befolyásolhatjuk. Számít az az 5-ös szorzó a védettségben, amit az előbb kiszámoltam.
Szputnyikból is kaptak 3.-nak 800-an, tehát van. Igaz vélhetően nem 2 ugyanolyan után.
A vektorosak meg annyira nem ajánlottak egymásra, hogy Merkely Jansent kért és kapott 2 Szputnyikra. Úgyhogy csak össze-vissza dumál mindenki.
“Merkely Béla saját ajánlásával szemben vette fel a harmadik oltást”
“A kormány és szakemberek szerint is mRNS-oltóanyagra (Pfizer, Moderna) vektorvakcina (AstraZeneca, Szputnyik V) ajánlott harmadik oltásnak, és ezt a Semmelweis Egyetem rektora is hangoztatta korábban. Ehhez képest az RTL Klub Reggeli című műsorában szerdán arról beszélt, hogy két Szputnyik után harmadiknak a Janssent adatta be magának. Csakhogy mindkettő vektorvakcina, szakértők szerint pedig nem ajánlott három, ugyanolyan típussal oltani.”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!