Az orvostudomány által gyógyíthatatlannak tartott betegségekre milyen étrend a gyógymódotok?
Olvasni néha itt, hogy állítólag van valami. Nekem számos krónikus betegségem van, így nyilván örülnék neki.
Nem a sima egészséges életmódra gondolnak, mert sokan élünk eszerint kisebb hibákkal és mégis betegek vagyunk.
Egyébként is mi az egészséges?
Csak a teljesség igénye nélkül:
- ketogén
- paleo
- TÉNÉ
- sima vegetáriánus (nem vegán)
- mediterrán étrend
Etc - megosztó és mindenki a magáéra esküszik.
Ezen kívül van valami?
Mondjuk én csak a gyógyszerekben bízom, enyhe tünetek esetén a gyógynövényekben esetleg. Ettől függetlenül kíváncsi vagyok, én is szeretnék egészségesebb lenni/kevésbé beteg lenni, enyhébb tünetekkel.
Nagyon nem tehetsz semmit, minthogy törekedsz arra, hogy maximalizálod a fizikumodat. Személyi edző, dietetikus, orvos háromszögben tudsz mozogni. Teljesen egyedi a szervezete mindenkinek, így neked is... akkor leszel jó, ha a jelen helyzetedhez igazodóan ideálissá teszel mindent. Olyan izomtömeget és olyan zsírarányt alakítasz ki, ami megvéd egy esetleges kórházbakerülés során is. Étrendben pedig azokat viszed be, amire szüksége van a szervezetednek.
És itt nagyon bejönnek a táplálékkiegészítők is. Kollagént pl lehet nyomatni ezerrel, abból van a test nagyrésze, mégsem viszünk be eleget.
Dietetikus!!
Amit az orvostudomány gyógyíthatatlannak tart, azt azért tartja annak, mert nem ismerünk jelenleg olyan módszert, amivel az bizonyíthatóan gyógyítható lenne. (Esetleg 1-2 ezreléknyi, talán 1-2 százaléknyi gyógyulási aránnyal, de ilyen arány mellett egyetlen módszert sem nevezne valaki hatékony gyógymódnak.)
Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne valamivel stabilizálni, szinten tartani az állapotot.
Én nagy gyógynövény-párti vagyok, de azt azért mindig szem előtt kell tartani, hogy a gyógynövények hatásfoka jóval a gyógyszerek alatt van. (Feltételezve persze, hogy a megfelelő gyógyszert írják fel, illetve hogy a megfelelő gyógynövényt fogyasztod el.) Szóval tök jó dolgok a gyógynövények, de ha dögrováson vagyok 42 fokos lázzal, meg vérző tüdővel, akkor nem a mézes-citromos teára fogom bízni a gyógyulásomat, hanem professzionálisabb gyógymódokra. Ettől persze egy enyhe meghűlésre tök jó a mézes-citromos tea, meg kiegészítő kezelésnek is tökéletes.
Én azt sem gondolnám, hogy a különböző (divatos) étrend-fajtákról egyértelműen kijelenthető, hogy erre, meg arra a nyavajára jók. Igazából ezek többsége erősen túl van gondolva. Csak egy példa. A paleo étkezés kifejezetten egészséges, főleg egy kevés fizikai aktivitást végző embernek, hiszen alapvetően könnyű, növényi eredetű élelmiszerekből áll. De tartalmaz egy csomó felesleges megkötést, ami nélkül már nem nevezhető paleónak, viszont ugyanolyan előnyös hatású.
A másik dolog, hogy mindig azt kell nézni, hogy mi a jó az adott állapotban a szervezetnek, és ahhoz alakítani az étrendet (és úgy egészében az életmódot). Alapelv, hogy nincs egészségtelen étel, csak egészségtelen életmód.
Autoimmun betegségem van, ami az akadémikus orvoslás jelen állása szerint gyógyíthatatlannak számít. Az étrendemből kizártam a glutént, a tejet és tejtermékeket, a hüvelyeseket, valamint csucsorféléket.
Minden étkezésem alkalmával eszem legalább egy maréknyi zöld levelest, egy ökölnyi színes, valamint egy ökölnyi kénes zöldséget, és egy ökölnyi húst. Zsírral főzünk nem étolajjal. Nagy vonalakban ennyi.
Voltam már, csak irányvonalakat adott és összességében egy tarthatatlan diéta jött ki (például soha semmit nem ehetnék elvileg kajáldában, annyira szigorú). Plusz lehet (sőt biztos), hogy egy párhetes mintaétrend kínzás, de segítség lehet, olyat mégsem kaptam.
Plusz nem tudom, hogy például a rozskenyér halpástétommal egészséges-e. Vagy zöldség alapú pástétommal. Mellé bébispenóttal, kevés rukkolával, retekkel.
Ezen kívül konkrétan kínzás enni, ami nem esik jól és nem enni, ami jól esne. Így részben tartom csak be. Pláne, hogy társaságban tényleg semmit se ehetnék.
Egyébként tegnap lehurrogtak, hogy (abban a kontextusban az autoimmun betegségek) gyógyíthatóak, csak megfelelő étrend kell. Persze nem tudtam meg, hogy mi.
Ja, és én nem követem a téné étrendet, csak sokat olvastam mindegyik fentebb írt étrendről már.
A ketogén egy bizonyos betegségre lett kitalalva, nem kéne akárkinek orvosi javaslat nélkül tartania, mert többet árthat, mint használ.
A paleo hasonló egy kicsit, csak szerintem több benne a tévedés, amire alapul, már nagyon sokszor megcáfolták, hogy hosszú távon egészséges lenne. Az egész szénhidrát-deficites hús/fehérjezabálós jelenség megdőlt, mégis sokan hiszik, hogy az az egészséges, ha nem visznek be elegendő szénhidrátot, vagyis lényegében éheztetik a sejtjeiket.
En vegetáriánus vagyok, de sem a vegetáriánus, sem a vegan étrend önmagában nem egy egészséges étrend, ne érts félre, ha jól csinálod, szerintem a legegészségesebb étrendek (lásd tene) de mindkettőt tudod tartani úgy is, hogy csupa egészségtelen dolgot eszel :D
A mediterrán étrend szerintem egy viszonylag egészséges étrend tud lenni, de az elmélet alapja sok helyen meginog (nem feltétlenül az étrend miatt magas a mediterrán országokban a várható élettartam és alacsony a krónikus betegségek száma, itt már a rassz, a természeti adottságok (pl sok napsütés - pszichés jólét), tarsadalmi jólét (pl egy mélyszegénységben élőhöz képest) nagyobb eséllyel befolyásolják az egészséget.
Hát én csökkentett fehérliszt-mennyiség, halak, hús max heti 1-szer csirke, minden nap többféle zöldség és esetleg gyümölcs, magvak alapú étrendet próbálok készíteni magamnak. Ja meg a zabkása növényi tejjel. Nem zárom ki a tejtermékeket, de csökkentettem. Teázom is, ízesítés nélkül (a teának önmagában íze van).
Az a baj, hogy mindenem a tejcsoki, bár már nem minden nap eszem, de akkor automatikusan kipótlódik valami más finomsággal. Bár nekem az édességek közül a natúr tejcsoki, ami finom igazán.
Reflux és koleszterin miatt kell a diéta. Emellett gyulladásaim is vannak, kisebb szívprobléma, hú ki sincs minden vizsgálva.
A téné is nagyon nehezen tartható étrend szerintem, de kiindulási alapnak jó lehet.
Azt tanulmányok bizonyítják, hogy ha jó enni, amit jól esik enni, az jobb a szervezetednek, mintha olyat erőltetsz, ami nem esik jól. Nyilván itt az ízlelés becsapható, az ízfokozókkal dúsított chipset kívánni fogod, de nem a szervezetednek esik jól valójában, csak az izfokozo hatása lesz. Ellenben elofordul,hogy nagyon kívánsz valami sósat, szerintem bízni kell a testünkben (ha egészséges eppen), mert lehet valóban egy kisebb sóhiányod, vagyis ilyenkor meg lehet sózni jobban az ételt, mint szoktad. De nem az jelenti hogy mindig jó, ha sósan főzöl.
A sok rost biztosan nem árt (sok zoldseg), a húsfogyasztást minimalizálni, ha nem tudsz róla lemondani, egyél több halat, kevesebb vörös húst , és ritkábban, kiserletezz bátran a huvelyesekkel (ajánlom húsmentes ételben fogyasztani, én azt tapasztaltam, hogy állati fehérjével fogyasztva jobban puffaszt), szineseket egyél (zöld levelesek, stb), magvakat is fogyassz, nem túlzásba víve, a finomított cukorkát csökkentsd, az edesitoszereket szerintem felejtsd el, az inzulinhàztartásnak nem tesznek jót, ha nem vagy cukorbeteg, egyaltalan nem indokolt a használatuk. Lassan egyél, ragd meg jól az ételt, és minél 'teljesebb' az étel, annál jobb .(teljes kiorlesu kenyer egészségesebb, mint a fehér.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!