Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Lehet bármilyen problémám...

Lehet bármilyen problémám abból, ha túl sok vitamint és ásványi anyagot viszek be táplálékkiegészítő készítmények szedésével?

Figyelt kérdés
Pl. C-vitamin, magnézium, omega 3 stb. tabletták

2021. jan. 3. 21:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
34%
A többletet nem fogja szervezeted befogadni,feldolgozni,és még káros is lehet.
2021. jan. 3. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A túladagolásra érted, hogy káros lehet? Vagy arra, hogy túl sok mindent szedek? Az okozhatna hasmenést pl.?
2021. jan. 3. 21:56
 3/11 anonim ***** válasza:
83%
Ezekkel az említettekkel nincs gond. A zsírban oldódó vitaminokat nem szabad túlzásba vinni(D E K A), meg úgy leginkább semmit sem.
2021. jan. 3. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

C-vitamin: a felesleg pisivel távozik.

B-vitaminok: szintén a pisivel távoznak, a fölösleg elszínezheti a vizeletet.

A-vitamin: az egyetlen olyan zsírban oldódó vitamin, aminek reális túladagolási esélye van mesterséges pótlás esetén.

D-vitamin: heteken át szedett minimum napi 50.000 NE-vel adagolható túl.

K-vitamin: megadott felső határértéke sincs, igazolt túladagolási eset nem ismert.

Magnézium: rosszul felszívódó vegyületeiből (pl. magnézium-oxid) fel sem szívódik. Jól felszívódó vegyületeiből nagy dózisban szedve okozhat hasmenést, de ez nem a túladagolás jele, hanem a helytelen adagolás jele. Egyenletesen elosztva képes felvenni a szervezet nagyobb dózisban is.

Kalcium: jól felszívódó vegyülete pl. a kalcium-citrát, de helytelen adagolása érelmeszesedést, a lágyszövetek meszesedését okozhatja, mesterséges pótlása mondjuk úgy, kockázatos emiatt. Amivel a kockázat csökkenthető: K2-vitamin jól felszívódó (transz) formában. Ha kalciumra lenne szükség, érdemes mesterséges pótlás helyett nagy dózisú D3+K2-vitamint szedni.

Vas: a jól hasznosuló vegyületeiből is kevéssé hasznosul, a mesterséges, nagyobb dózisú vaspótlás viszont emésztési zavarokat okozhat. Állati belsőségek fogyasztásával hatékonyabban pótolható.

Cink: a jól hasznosuló vegyületeiből is kevéssé hasznosul, így az étrendkiegészítőkben lévő mennyiség nem kottyan meg.

Jód: eléggé fontos, jól felszívódik, de tápkiegészítőkben jóval kevesebb van, mint ami a magyar, totál jódhiányos lakosságnak úgy kéne naponta.

Egyéb nyomelemek: jól felszívódó formáikból jól felszívódnak, de mint általában az ásványi anyagok, egyesek akadályozhatnak másokat a felszívódásban.

2021. jan. 3. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
28%

C-vitamin mérgezés is van, 2.000 mg felett már jöhetnek a panaszok

[link]

2021. jan. 3. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

#4

A-vitamint mindennapos tojás fogyasztással vagy sárgarépával pl. simán lehet fedezni, nem?

Magnéziumot milyen verzióban érdemes szedni?

K2-vitaminból az is fontos, hogy MK7-es legyen, ne csak transz, ugye?

D3+K2 komplex formában is szedhető? Nem jobb, ha külön van?

Az utolsó gondolathoz is egy kérdés: A kalcium és magnézium például akadályozzák egymást a felszívódásban, nem? Meg egyébként is, kalciumhiány az nem annyira jellemző felénk, úgy hallottam. Magnéziummal is igaz ez?

2021. jan. 3. 23:22
 7/11 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

Mondjuk úgy, hogy az A-vitamin és a kalcium az, amit az ember próbáljon inkább ételekből fedezni. A-vitaminhoz elég az elővitaminjait, karotinoidokat enni, és ha a máj jól működik, megoldja az A termelését. A kalcium hatását a magnézium felszívódására innentől fölösleges ecsetelni.

A kalciumhiányról annyit, hogy ne azért "pótoljunk" valamit, mert a többség ilyen vagy olyan hiányos, hanem ha tudjuk, hogy pl. nálunk a lakosság gyakran jódhiányos vagy D-vitamin-hiányos, ebből kiindulva vizsgáljuk meg a saját esetünket. Pl. ha reggel-délben-este sushi étteremben eszek, akkor nem biztos, hogy jódhiányos vagyok, vagy ha egész nyáron fűszoknyában táncolok a strandon, akkor nem biztos, hogy D-vitamin-hiányos vagyok.

A csontritkulást valóban kikiáltották népbetegségnek a magas előfordulási aránya miatt (mely egyébként az elöregedő társadalommal inkább mutat összefüggést), de a kalcium(hiány) és csontritkulás közé egyenlőségjelet tenni inkább marketingfogás, ami után már a legegyszerűbb mészkő is hangzatos nevű csodaszerként árusítható.

A magnézium egy nagyon jól pótolható fém, megtalálható egy csomó ételben, csapvízben, nincs okunk krónikusan magnéziumhiányosnak lenni, mégis sokan azok, pl. stresszes életmód vagy káros szenvedélyek miatt megnövekvő szükséglet vagy felszívódási problémák miatt.

A magnéziumot mindenkinek ki kell tapasztalnia magának, hogy melyik vegyület jön be. Hivatalosan jól felszívódik a magnézium-orotát, -(bisz)glicinát, -laktát, -citrát, -aszkorbát és társaik. K2-vitamin lehet mk7 is, mk4 is, csak az utóbbi nem igazán van tápkiegészítőben, viszont a szervezet képes előállítani a K1-vitaminból.

Tökmindegy, hogy a D3 és a K2 együtt van-e vagy külön, annyiban van jelentősége, hogy általában a kombinált termékekben nincs elég K2 az adott D3-hoz. Meg ugye nem baj, ha K1 is van benne, hogy átalakulhasson mk4-gyé.

2021. jan. 4. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm.


https://www.youtube.com/watch?v=bY-JzyZIyfU


Ebből a videóból kiindulva gondoltam, hogy az MK7 bőven elég. De akkor MK4 is szükséges?

Az igaz, hogy a C-vitamint több részletben érdemes bevenni, mert csak pár óráig hasznosul a szervezetben?

2021. jan. 4. 18:14
 9/11 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

"K2-vitaminból az is fontos, hogy MK7-es legyen, ne csak transz, ugye?"

- "K2-vitamin lehet mk7 is, mk4 is, csak az utóbbi nem igazán van tápkiegészítőben, viszont a szervezet képes előállítani a K1-vitaminból."

Senki nem mondta, hogy bedobod a törülközőt MK4 nélkül, csak azt, hogy az MK4 is egy hasznos K2-forma, viszont mesterségesen nem tudod pótolni. Vagy szemet hunysz e "hiányosság" felett vagy K1-vitamint is eszel.

A C-vitamin gyorsan felszívódik, az igaz és viszonylag gyorsan ki is választódik a felesleg, ráadásul nem is egy halálstabil vegyület. Továbbá, ha túl nagy mennyiséget viszel be egyszerre, ami ráadásul egyben ér a vastagbélbe, irritálhatja azt, minek eredményeképpen a szervezet hasmenés formájában válik meg tőle. Így valóban részben rajtad múlik az eloszlatása, de a tablettás kiszerelésűek - különösen aminél ezt külön hangsúlyozzák ("nyújtott felszívódás") - jobban eloszlanak.

2021. jan. 4. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
És az mennyire fontos, hogy melyik vitamint és ásványi anyagot mikor szedi az ember? Étkezés előtt, közben, után...
2021. jan. 4. 18:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!