Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Árt-e vagy inkább használ a...

Árt-e vagy inkább használ a szilikon a hajszál felületén egy törékeny, száraz hajnak( tehát NEM a fejbőrön, hanem a hajon)? Ha balzsamról és pakolásról van szó, tapasztalat?

Figyelt kérdés

Fontos kiemelni: nem a fejbőr érintkezik szilikonnal, nem tömíti el a pórusokat.

A hajszál már nem él, nem lélegzik. (Sok helyen olvasom a butaságot, hogy "a szilikontól nem lélegzik a haj: a haj amúgy sem lélegzik mert az már egy elhalt szaruréteg... -.-)


Samponban valóban érdemes lehet kerülni a szilikont ( utóbbi időben váltottam is minden mentesre), de én most a haj ápolására gondolok: amikor a haj közepétől a végégi bevonjuk vele, hogy ne károsodjon tovább.


Az én hajam gyenge, töredezett és száraz, nem tudom megnöveszteni, mert mindentől kopik, törik a vége. Egy ilyen hajra szükséges lehet a szilikon ápolás, attól félek, hogy különben 10 centiket vissza lehetne vágni, ha a hajszálak végét még ez sem védi majd..


Nagy trend most a teljes szilikonmentesség, de én több helyen olvastam azt, hogy samponban elég lehet ez, pakolásokban még árthat is ilyenkor, ha nincs meg ez a védelem. Itt is olvastam ilyet olyantól, aki 2 évig élt teljesen szilikonmetesen, hogy vissza kellett vágni a haját. ÉS fodrászom is azt mondta, hogy aki kipróbálta vendég, neki sem jött be, mert csúnyább lett a haj, jobban tört..


Én 1 hónapja szilikon és minden mentes sampont használok, de a hajam sprőd, kéne neki extra ápolás, ha így marad, félek durvábban fog visszatörni, mint előtte..


"Tudományos" magyarázatot sem találok, ami igazolná, hogy a hajpakolásban pl tönkremehet, csak ilyen kamu női magazin meg blikk szintű oldalakat, ahol próbálják így megközelíteni, de a fenti állításnál elbuknak, hiszen a hajszál már nem szív magába semmi tápanyagot alapból... Nettó h*lyeség állításokat olvasok csak.


Az egyetlen dolog talán amiben árthat, ha esetleg hosszú távon kiszárítja a hajat: de elvileg azzal, hogy simán csak bevonja a használat, csak lezárja a haj szerkezetét, így ez elvileg nem történhetne meg, a víztartalma megmarad benne de nem vagyok én sem hozzáértő..



Előre is köszi!



2020. júl. 17. 10:45
 1/9 A kérdező kommentje:

*jav. hámréteg: ez a külső rész az, ami nekem genetikailag sérült/sérülékeny, ezért töredezik a hajam.


Ezt a külső réteget valahogy meg kéne védeni, különben sprőd haj lesz az eredmény. :(

2020. júl. 17. 10:49
 2/9 anonim ***** válasza:

Az én hajamnak nagyon jót tett, míg kapható volt szilikonos balzsam. Jobban csúszott, könnyű volt kifésülni, így nem cibáltam annyit, ami nyilván jót tett.


De újabban csak szilikonmentes balzsamot látok :-( Te hol találtál szilikonosat?


Viszont arra is gondoltam, hogy talán környezetvédelmi okból kellett kivonni a szilikont a hajápoló termékekből, mivel nem jó, hogy egy csomó lemegy belőle a szennyvízbe. De persze a gyártók megpróbáltak ebből is előnyt kovácsolni a megfelelő marketinggel.

2020. júl. 17. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A szilikon sosem tett jót a hajnak
2020. júl. 17. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

3/ Erre szeretnék egy linket, cikket, ami leírja-elmagyarázza a folyamatot, miért nem...

A fejbőrnek lehet nem ok(eltömíti), de egy száraz, károsodott hajnak kellhet az extra védőréteg: ha ez nincs meg, a mindennapi súrlódások, hatások, fésülések, szárítás, stb mind jobban roncsolja, mint nélküle.. ÉS tapasztalatokból is több illet olvastam.


Ha valakinek egyészséges és normál a haja, nyilván elvan enélkül is. De akinek sérülékeny, annak kell valami extra.. Ezt a témát szeretném körbejárni ( most egyébként 1 hónapja semmi szilikon nincs a hajamon sem..) De durvább a vége még az átlagosnál is jobban, ahogy írtam fentebb miért..


Ami árt a hajnak/bőrnek, az a szulfátok és a parabének. De még egyszer, szeretném ha valaki elmagyarázná, én nyitott vagyok, miért rossz a hajon ( és nem a fejbőrön) a szilikon.



2/

A szilikont azért használja sok cég, mert kvázi olcsó és hatásos arra a célra, amire kell. A trend miatt valóban sok lett a szilikomnetes balzsam/pakolás, de van most is bőven azért ilyen. :)


Nekem pl legutóbb ez vált be: [link]

De nagyon sok gliss kur pakolásban/balzsamban is van pl. Sőt, szerintem nagyrészt azokban, ami sérült vagy száraz hajra való termék, megtalálható..


HA valami -tényleg- szilikonmentes termék, akkor azt általában külön fel is tüntetik, vagy a divat miatt pl a hagyományos termékek mellett csinálnak egy külön termékcsaládot a szilikonmentes kedvelőknek, ezek mellé.


Szilikonmentes pakolásban egyedül ez volt jó amúgy a Banános Garnier volt jó, az még ért valamit tényleg, de általában nem voltak elegek a szilikonmentes pakolások.


Ami igazán szárít, az a samponokban lévő szulfát ( ami a habzásért felelős, gumigyártó iparban is ezt használják)... Ezt értem és én is mellőzöm, ez nekem pl tényleg nem tett jót.


Szulfát és parabénmentes sampon sokkal többet ér, mint a szilikonmentesség, pláne hogy a hajvég ápolásában nem látom egyelőre, hogy ártana..

2020. júl. 17. 11:35
 5/9 anonim ***** válasza:
Ja hogy a szilikon ilyen álneveken van :-) Akkor lehet, hogy az enyémben is van, csak nem ismertem föl. Akkor most már tudom, hogy találok szilikonosat :-)
2020. júl. 17. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

:) Igen.

[link]

Itt az öszetevő listában vannak felsorolva az oldalon, a név utáni "szil" jelölés alatt a lenti listában mind valamilyen szilikont jelöl.

(De egyébként egyszerű dolog van: ha nincs ráírva valamire külön, hogy szilikonmentes, az 99%-ban az lesz. ) :)

2020. júl. 17. 11:56
 7/9 anonim ***** válasza:

Göndör hajam van, úh egy darabig én is próbálkoztam a szilikonmentességgel, de mostanában vissza-visszatérek a szilikonra, mert azzal könnyebb kifésülni (lehet h csak én nem voltam elég kitartó...)

Elméletileg a szilikon rétegei felhalmozódnak a hajon, és ahogy írtad, a haj kiszáradhat, de nem a vízhiány miatt, hanem mert a fejbőrből kiinduló szébum, aminek a haj védelme (is) a feladata, nem tudja bevonni a hajszálat (ezért szárazabb amúgy a göndör haj, mert nehezebben utazik lefelé a zsír...). A szilikonoktól pedig csak szulfátos samponnal lehet megszabadulni.

De a beauty blogoknál én sem találtam tudományosabb forrást.

Léteznek viszont vízben oldódó szilikonok is, amik állítólag jobbak.


De azért én is kíváncsi lennék, tud-e valaki hosszabb tapasztalat alapján véleményt mondani, megéri-e feladni a szilikont. Én 3-4 hónapig csináltam, de nem éreztem komolyabb változást, sőt mintha nehezebben kezelhető lett volna. Ami nekem is bejött, az a szulfátmentesség.


Kérdező, amúgy ha vékonyszálú, töredezésre hajlamos vagy nagyon igénybe vett hajad van, a proteines pakolás is segíthet (pl. étkezési zselatinnal és kókuszolajjal), én azt szoktam használni megerősítésre.

2020. júl. 21. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Én 20 évvel ezelőtt egy fodrászatról szóló (de laikusoknak szánt) könyvben azt olvastam, hogy a 2in1 samponokba (ami sampon+balzsam) tesznek hajmosáskor le nem jövő szilikont, mert ugye az nem lenne jó, ha saját magát lemosná. De ha külön sampont és balzsamot használsz, akkor nem probléma, úgy lejön. De ez persze 20 évvel ezelőtt volt, és talán a könyv se volt új.
2020. júl. 21. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszi az új válaszokat!


7-es: igen, ebben már legalább van valami értelmesebb megközelítés.

A hajszál maga csak alig, kb 10-15%-ban porózus, a fejbőr az, ami valójában porózus.

EZ azt jelenti, hogy a fejbőr tud magába szívni jobban dolgokat, tápanyagokat, az elhalt szövetekből felépülő hajszál már nem fog, vagy csak minimálisan. Azt el tudom képzelni, hogy ha sérültek nagyon a felszínen, mélyebben bejut az is, aminek nem kéne, vagy a bevonat miatt nem jut el a természetes védő "zsír" réteg a fejbőrről, ami védi a hajat, ahogy írod. Ennyiből érdemes lehet figyelni mit viszünk fel a hajra magára.


De tény, hogy a fejbőrre kell a legjobban vigyázni, ott nőnek a hajhagymák, ott szívódik fel ami fel tud jobban. Amióta nem használok szulfátos sampont, érdekes módon eltűnt a makacs száraz korpám, előtte a drága kímélő sampon is csak kímélt annyi haszna volt, de visszatért.. A fejbőröm tette tönkre valami (száraz volt), és a samponom már 1 éve szilikonmentes pedig. (szulfát viszont volt benne sajnos, ami meg szárít ugye. ÉS azt megfigyeltem, hogy az erősen habzó samponok után romlott a hajam, szárazabb lett a vége is, jobban tört.)


Kb 1 hónapja viszont nincs az sem, és a fejbőröm egészégesebben néz ki újra legalább.Egyelőre most még se szulfátot, se szilikont, se parabént nem használok.

Protein: igen, én pl tojáspakolást szoktam feltenni, de utánanézek ennek is. Sok babahajam nőtt, a fejbőröm szereti, a hajszálaknak meg eldől még, elég-e a védelem.. Kókuszolajat is használok a végére.

De a hajam annyira törik szét, hogy ezért dilemma a szilikonos pakolás vagy szilikonmentes.


Egyelőre kitartok, beszerzek egy szilikonmenteset pakolásból is, ami bevált már korábban. Most eddig full természetes dolgokat tettem csak rá 1-2 hónapja, de tényleg sprődebb szegényke mostanra. (Ez várható volt, hiszen alapból száraz és törékeny a hajam).


U.I: mielőtt valaki írná a kivizsgálást, ha ilyen rossz állapotban van a hajam évek óta: igen, voltam már miatta. Lehet nálam genetika, (soha nem is volt vállnál hosszabb hajam, gyerekként sem) akkor nem tudok vele mit kezdeni.

Most fogok pár hét múlva még egy módszert kipróbálni kivizsgálás miatt, hátha kiderül még valami, ami eddig nem.

2020. júl. 25. 13:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!