Mi lenne a koronavírus leküzdésének a menete országos szinten?
Mi lenne a koronavírus leküzdésének a menete országos szinten? Szerintetek milyen lépések kellenének?
Most karanténba vannak páran, de sokáig nem lehet begyűjteni mindenkit. Határok lezárása megtörtént. Csökkentett kijárás és gyülekezés folyamatban.
Mik jöhetnek ezután? Persze csak elméletileg.
Komolyabb karantén is jöhet. A vírust persze úgy sem lehet ezekkel megállítani, de a terjedése elméletileg csökkenthető.
A Kormánynak szerintem teljesen igaza van, hogy akinek jelenleg lehetősége van rá, az maradjon otthon.
Elvileh ha lenne egy hónap karantén. Meg sok gyorsteszt akkor már jobban szürhető lenne. Persze elméletileg, mert az embereknek járni kell boltba.
De még sok ember járkál és nem tudjuk ki a beteg úgy már másabb a helyzet.
Nem tartom előrelátó elképzelésnek, ha felmondanak a cégek a járvány miatt az alkalmazottaiknak. Ez nem jó döntés, a járvány utáni időkre nézve, mert további gazdasági és cégüzemeltetési gondokat fog jelenteni.
1. A járvány ideiglenes, akkor is ha nem tudjuk meddig tart.
2. Tehát el fog múlni a járvány.
3. Ha megszűnt a járvány, akkor be kell indítani a belassult cégeket.
4. Ha nincs alkalmazott, akkor nem lehet működtetni a cégeket.
5. Ha már lehetne üzemelni, de nem üzemel a cég, az kiesés +további hátrány.
6. Időbe és pénzbe kerül munkaerőt felvenni, betanítani is. Átlagosan 3 hónap egy felvétel, és havi 100ezer forintba kerül +a betanítás ideje.
7. Egy cég ahol csak mondjuk 5 embert bocsájtanak el, ott 5x100ezer forintba kerül havonta az álláshirdetés, ami havi 500 ezer forint. Az átlagos 3 hónap alatt az 5 főre az 3x500ezer Ft = 1,5 millió Ft a munkaerő felvétele.
8. És ez egy kis cég, nagyobb cégek esetén komoly és elhúzódó munkaerő gondot jelentene a munkaerő felvétel.
Van némi esély újra felvenni a kiléptetett alkalmazottakat, de lesznek akik máshol keresnek vagy találnak munkát. A legcélravezetőbb egy ideiglenes munka szüneteltetés lenne közös megegyezéssel, és a szerződésben is szerepelhetne, hogy amennyiben a kormány bejelenti, hogy a járvány megszűnt, akkor folyamatosan folytatódik a munkaviszony. Lenne megtartott munkaerő és gyorsan visszatérne a cégek működése a szokásos mederbe.
Ideiglenes okból nincs értelme végleges felmondásoknak. Kivétel ha a cég a járvány után meg akar szűnni. Szerintem erre is kellene ösztönözni a cégeket, mert a pillanat hevében elküldik azokat, akikkel a járvány után tudnának működni, és ez a munkaerő hiány még nagyobb gazdasági válságot fog okozni és még több cég fog csak ettől is bedőlni. Azok a cégek, akik bírták a szükséghelyzet végéig, de több további hónap az már csődbe is viszi őket.
Csak azoknak a cégeknek kellene elbocsájtani a dolgozóit, akik meg is akarnak szűnni, mert vélhetően nem tudnák újraindítani a céget. A többieknek csak még több gondjuk lesz a munkaerő hiányból. És ez még nagyobb és elhúzódóbb válságot fog okozni. Akinek nem érdeke, az ne szorgalmazza az elbocsájtásokat.
A felmondások szerintem is nagyon buta döntés, egy oka lehet csak, a vállalat mentesítése a hosszú TB és egyéb fizetése alól a leállási időszakra.
De ha a kormány addig ezen cégkötelezettségeket felfüggeszti, máris ugott az ok.
Tegnapi Orbán-beszédet hallotta valaki? Pont ez történik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!