Mi a különbség a bőrgyógyász és a plasztikai sebész munkája, szakértelme között?
Mármint értem én, hogy a bőrgyógyász csak néz, vizsgál, míg a plasztikai sebésznek kés is van a kezében (szike) és vág, de a kérdésem onnan jött, hogy amikor először mentem el bőrgyógyászhoz általános vizsgálatra jó pár éve, az azt mondta vizsgálat után, hogy járjak rendszeresen, félévente vagy évente újra vizsgálatra, és amilyen bőrhibákat veszélyesnek ítélt, arra beutalót adott plasztikai sebészhez, hogy az adott bőrhibát nézze meg az is, ahova el is mentem, és ki is vágta az adott anyajegyet vagy ilyesmit, nem is egyszer jó pár éven át.
Most az jutott eszembe, amikor újra esedékes a bőrgyógyásznál tett látogatásom, hogy miért menjek bőrgyógyászhoz, ha a plasztikai sebész is meg tud vizsgálni, és akkor már rögtön vágni is - akkor mire való a bőrgyógyász? Vagy a p.s. mindig csak beutalóra fogad...? Az én p.s.-em titkárnője legalább is ezt mondta...
(ráadásul nem is M.o.n élek, és tán itt más szabályok is vannak, de általánosságban a két szakma különbsége érdekel)
Teljesen más szakma. A bőrgyógyász dolga megnézni, hogy az adott bőrelváltozás mennyire kockázatos: le lehet venni, tilos hozzányúlni vagy olyan elváltozás amit x időn belül le kell venni.
A plasztikai sebész meg esztétikai orvoslás. Az ő dolga szépen levenni, nem pedig megítélni, hogy egyáltalán hozzá lehet-e nyúlni az adott elváltozáshoz.
1. Köszi, igen, így érthető, erre nem gondoltam, tetszik a különbségtételed, bár nem magyarázza meg, hogy akkor a plasztikai sebész miért nem nézhetné át az egész testem, hogy van-e valami, ami nem oké és le kell szedni...
2. Nem hiszem, hogy a p.s. csak esztétikailag orvosolna, de egyetértek, hogy az az ő művészeti része. Ha a bőrgyógyász pl. veszélyesnek ítél meg egy anyajegyet mondjuk, és ezért küld hozzá felülvizsgálatra, akkor az orvosi kérdés és nem esztétikai, hogy most okozhat-e bőrrákot az a folt vagy sem.
Amúgy nem értem, mihez ne lehetne hozzányúlni...? Bármit ki lehet vágni (mondom ezt már három-négy körbevágott vagy kivágott anyajegy meg más bőrakármi után), max. miért vágják, ha nem kell inkább, nem...? Vagy van olyan, amit nem szabad vágni...???
Nem a plasztikai sebész feladata eldönteni, hogy az illető anyajegyet ki kell-e vágni vagy nem. A test teljes átvizsgálása a bőrgyógyász feladata és ő ért hozzá a legjobban. Persze el tudok képzelni olyan plasztikai sebészt, aki "kettő az egyben", de alapvetően nem ez a dolga.
Egyébként teljesen más a két szakma, egyes pontokon persze találkozik (mint a Te eseted), de alapvetően egészen más szakirány.
Na de pont ez a különbség érdekelne a legjobban, hogy miben különbözik. Ha a bőrgyógyász p.s.hez küldi a pácienst felülvizsgálatra egy kérdéses folt esetén, akkor nálam ez azt jelenti, hogy a p.s. jobban ért hozzá, akkor miért kell bőrgyógyászhoz járnom éves ellenőrzésre, miért nem elég a p.s.-hez?
Meg egyébként is: az első válaszoló által leírt különbségeken kívül miben különbözik a kettő képzése, képesítése, szakértelme? Még mindig nem eléggé értem...
A plasztikai sebész szakterületei: égési sebészet,
kézsebészeti és mikrosebészet, fej-nyak-szájsebészet
kiegészítő képzés: esztétikai sebészet, urológia,
nőgyógyászat, szemészet vagy bőrgyógyászat.
A bőrgyógyász a szakképzés során a következőket tanulja: endokrinológia, gasztroenterológia, kardiológia, szexuálisan terjedő betegségek, gyermekbőrgyógyászat, mikrobiológia, plasztikai sebészet, allergológia, immunológia, sebkezelés, stb.
Mind a kettő egy kicsit belekóstol a másik szakmájába, de alapvetően a bőrgyógyász a bőr elváltozásait gyógyítja különböző módszerekkel, a plasztikai sebész pedig alapvetően operál. Nyilván van olyan, amikor bőrelváltozást kell operálni, de ez mindkét szakterületnek csak egy kis része, itt találkozik a kettő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!