Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Háziorvos kirúghatja a meglévő...

Háziorvos kirúghatja a meglévő betegét ha elköltözik a körzetéből egy másik városba? Jogilag megteheti ezt?

Figyelt kérdés

Egy ismerősömről van szó, aki egy vidéki nagyvárosban él és több mint 20 éve jár a körzet szerint illetékes háziorvosához, akiben nagyon megbízik és nem szeretné lecserélni, vadidegen orvoshoz kerülni.


Az illető most költözik a város vonzáskörzetébe és hamarosan át is kell jelentkeznie az új településre. Régi állandó lakcímét meg kell szüntetnie, nem tarthatja meg, azt az újra kell váltania.

Nemrég megkérdezte az orvosát, hogy ha úgy alakulna, hogy átköltözne egy közeli településre, akkor maradhat-e nála. Erre az orvos azt mondta, hogy az ki van zárva, akkor nem oda fog tartozni többet körzet szerint és akkor muszáj lesz átmennie az ottani háziorvoshoz, őhozzá nem mehet majd többé sajnos.


Nekem az lenne a kérdésem, hogy tényleg megteheti a háziorvos, hogy a 20 éve nála lévő betegét kirúgja? Jogilag erre van lehetőség? Azt tudom, hogy új betegként nem köteles fogadni a nem saját körzetébe tartozó beteget, hanem van mérlegelési jogköre. De mi a helyzet meglévő betegelköltözésekor?


És mi van akkor, ha be sem jelenti az orvosnak az állandó lakcíme megváltozását? A doki az ő rendszerébe fogja majd látni, hogy megváltozott a nyilvántartott lakcíme és megteheti, hogy elköszön tőle emiatt?



2017. júl. 5. 14:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
53%
Ez valami kitalált történet...
2017. júl. 5. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
66%
Megteheti, ha már lakcím szerint nem oda tartozik, akkor nem köteles a továbbiakban fogadni. Tudok olyanról, akit továbbra is fogad a régi háziorvosa, de ez nem kötelező, főleg ha sok a betege.
2017. júl. 5. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

1-es: sajnos nem kitalált.

Az illető emiatt vacillál bejelenteni az új lakcímét, de ha azt elmúlasztja, akkor meg ugye bírságot szabhatnak ki rá.


Én mondtam neki, hogy erre nagyon kis esélyt látok, hogy tényleg elküldené a háziorvosa és szeretnék pontos információt találni, hogy mit is tehet jogilag a doki ilyenkor, de sajnos keresővel nem találtam semmi hasznosat a témában.

Ezért próbálkozok itt, hátha valaki tud segíteni.

2017. júl. 5. 15:00
 4/12 anonim ***** válasza:
74%
Mindenütt le van írva, hogy a háziorvos csak azt köteles ellátni, aki körzetileg hozzá tartozik, tehát ha megváltozik a lakhelye, akkor el is utasíthatja.
2017. júl. 5. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Én mindhol csak azt olvastam, hogy ÚJ BETEGET nem köteles elfogadni más körzetből, annak jelentkezését elutasíthatja túlterheltségre hivatkozva. A meglévő beteg elküldéséről sehol nemtaláltam leírva semmit.


És ha nem szól a lakhely változásról, akkor látni fogja a doki az ő rendszerében, hogy hoppá, ez már máshol lakik, akkor repülhet is?

2017. júl. 5. 16:07
 6/12 anonim ***** válasza:
Ha pl receptet akar kiváltani, akkor szerintem TAJ kártya alapján azonosítják a gyógyszertárban és ott a lakcím is hozzá van rendelve.
2017. júl. 6. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 szenes43 ***** válasza:

Van egy olyan hogy területi ellátási kötelezettség. Ezt az eü. intézmények ajtaján láttam kiírva és lehet hogy a háziorvosoknál is valami hasonló előírás működik.

Annyiból praktikus lehetne hogy ha nincs nagyon távol az új lakcím akkor vissza tudna járni viszont kettőn áll a vásár. A háziorvoson aki lehet idős,fáradt,túlterhelt és a páciensen meg a kettőjük 20 éves viszonyán.

2017. júl. 7. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
Az egész nevetséges, mar maga az, hogy "háziorvos"! A valamikori körzeti orvos feadait látja el, hiszen házhoz csak akkor megy ki, ha halotti bizonyítványt kell kitöltenie, hiszen a halott nem tud bemenni a rendelőbe. Svédországban (ezt a valamikori háziorvosomtól tudom, aki 12 éve ment ki Svédországba háziorvosként praktizálni), az orvos jár a házhoz, nem csak akkor, amikor beteg a páciens! Itthon még az sem biztos, amikor a rendelőbe ad időpontot a háziorvos! Akár egy-másfél órát is kell várni, hogy behívjanak vizsgálatra!
2022. jan. 28. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%
Ez egy hadibaromság.
2022. jan. 28. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Nem baromság, a miénkhez lakcím kártyát is kérnek mikor behívnak, pont ezért. Annyira tele vannak, hogy csak a körzetbe tartozókat fogadják.
2022. szept. 20. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!