Miért veszélyes a CT vizsgálat, ha szemüveges a páciens?
Annyit sikerült elárulnia, hogy nem ajánlja, de azt már nem, hogy miért? Kérdezd meg.
A szemüveget nyilván le kell venni a vizsgálat idejére, de nem hallottam még arról, hogy külön szemüvegesekre veszélyes lenne.
A CT Röntgen sugarakkal dolgozik, semmivel se rosszabb, mint egy "sima" röntgen.
A lányomnak a Heim Pál 8 sugaras Ct-jén kb. 10 mp alatt kész volt egy teljes felsőtesti felvétel.
Őszintén nem tudom, hogy miért mondta ezt az orvosod, pedig képalkotó diagnoszta vagyok, sugárterhelésből írtam a szakdogámat és még szemüveges is vagyok, szóval feltehetőleg tudnék róla, ha lenne ilyen plusz kockázat.
Az egyetlen amire gondolni tudok, hogy a szemlencse az egyik legsugárérzékenyebb terület az emberi testben emiatt fokozottan védeni kell, de ebben nincs különbség szemüveges és nem szemüveges között.
A CT sugárterhelése ugyan jelentős egy röntgenéhez képest, de egy CT még nem okozna problémát. Az viszont tény, hogy az ismételt koponya CT-k megnövelik a szürkehályog kialakulásának esélyét főleg, ha azt régi gépeken és/vagy nem megfelelő dózismodulációs(dóziscsökkentő) programokkal végzik.
Szóval, ha a CT kiváltható egy sima röntgennel legyen inkább az (pl. arcüreggyulladás esetén). Amennyiben kell a CT, akkor próbálj meg minél modernebb, új CT-n elvégeztetni a vizsgálatot, már amennyiben ezt meg tudod tenni. És lehetőleg, ha kontroll van szükség, akkor az ne CT-n történjen, csak ha nincs jobb megoldás.
Te magad egyébként nem tudsz igazán tenni a dózis csökkentésének érdekében sajnos, alapvetően a képalkotó diagnoszta és a radiológus felelőssége minél alacsonyabb sugárdózissal vizsgálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!