Mi történik egy műtőben? Kinek mi a feladata? (Bővebben lent)
Reggel be megy a szemelyzet megerkezik az elso beteg, elvegzik a mutet, jon a kovetkezo es igy megy egesz nap? Cserelkeznek az orvosok? Van szunet a mutetek kozott?? Mi a dolga egy műtős aszisztensnek, ápolónak
..stb. valaki elmeselne reszletessen ?
Én nem vagyok orvos, csak beszámolók alapján írom.
A műtők (mármint a helyiségek) olyanok, mint az osztálytermek egy fősulin. Le kell foglalni őket. Amikor kiírnak valakit műtétre, akkor lefoglalnak neki egy közeli szabad időszakot egy megfelelő műtőben. Szóval a műtők ideje is be van táblázva. Az adott orvos beírja magát egy időpontra, és előtte megjelenik, bemosakszik, stb. Az asszisztensek dolga előkészíteni a műtőt, tehát minden szükséges steril eszköz kéznél legyen (ezt megkapják előre, milyen műtét lesz, és már tudják, mi kell), asztal magasság beállít, törlő- és takaró kendők, lepedők, stb. (mind sterilen persze.) Ha minden jól megy, időre beesik az orvos, és még további orvosok is jöhetnek, attól függően, hogy milyen bonyolultságú a műtét, vagy esetleg tanítási céllal pl. kezdő sebészek. De mindig van egy rangidős, aki levezeti a műtétet.
A műtét alatt az orvos dolgozik, az asszisztens pedig követi az orvos utasításait. Pl. ha kell egy eszköz, akkor az rögtön kéznél legyen és egyből az orvos kezébe kerüljön. (Még az sem mindegy milyen módon adja a kezébe.) Ha rutinos az asszisztens, előre is dolgozhat, de ez már a hosszú közös munka alatt alakul ki. Kezdő asszisztens inkább ne improvizáljon, azt kevés orvos szereti. A végén változó, hogy ki zárja be a sebet, néha egy alacsonyabb rangú orvos varrja össze.
Ha sok a műtét, akkor a műtő szinte folyamatosan ki lehet használva. Az orvosok elvileg pihennek (mást csinálnak) egy műtét után, de a gyakorlatban ez nem mindig igaz. Nem ritka, hogy kijön egy műtétről, és tíz perc múlva már mosakszik a következőhöz.
Én sebészeten dolgozom. Az 5. válaszoló sokkal pontosabban írta le kinek mi a feladata.
Egyébként a legtöbb esetben nincsen szünet a műtétek között, ez főleg tervezett műtétekre vonatkozik, de akut esetben is ha már rendesen elő van készítve a beteg akkor ők is sürgősségi sorrendben egymást követik a műtőben.
Tervezett műtéteknél a sorrendet nem csak az osztályvezető határozza meg, hanem a műtősnő és az altatóorvos is. Első körben a sterilitási szabályok döntenek, majd számít, hogy mennyire bonyolult és hosszú a műtét illetve azt is figyelembe veszik ha egy orvos aznap több beteget operál, akkor azokat lehetőség szerint egymás után teszik, hogy ne kelljen ki-be rohangálni állandóan, gyermekellátásban pedig az életkornak is döntő szerepe van. De az első mindig a sterilitás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!