Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Hogyan zajlik egy koponya MRI...

Hogyan zajlik egy koponya MRI vizsgálat?

Figyelt kérdés
Akinek volt, kérem írja meg milyen volt. Milyen hosszú, szabad enni/inni előtte, vmilyen ruhát fel kell-e venni? Annyit tudok, hogy nem lesz kontrasztanyag.

2015. okt. 20. 17:36
 1/8 anonim ***** válasza:
58%
20-40 perc között zajlik le a vizsgálat. Nem kell levetkőzni (általában). Tulajdonképpen csak feküdnöd kell a gépben, nem szabad megmozdulnod, de semmit nem fogsz érezni az egészből. A gép nagyon zajos, ha van kérj füldugót, vagy vigyél magaddal és kérdezd meg, hogy használhatod-e. Egyáltalán nem kell félni az egésztől egyébként, mágnesen alapuló képalkotó eljárás, semmilyen káros hatása nincsen és nagyon jó képeket ad.
2015. okt. 20. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló szépen leírta mi várható én csak kiegészítem pár információval.


- idő: mivel kontraszt nélküli koponya ezért 20 percnél valszeg nem lesz több a vizsgálat.

- enni/inni-> kontraszt nélkülinél szabad mindkettőt. alapvetően azért tiltjuk mert a kontraszt hányingert/hányást okozhat, a fekve hányás pedig nem éppen ideális.

-ruha: koponyánál semmit nem vetetünk le, kivéve:

- sapka

- szemüveg

- fémes dolgok (nyaklánc, gyűrű, piercing, stb...)



Nőknél a melltartót le szoktuk vetetni, mert fémes csatja van általában. sportmelltartó viszont simán jó.


Nadrág: mivel csak koponya és nem mész be nagyon mélyen az MR csőbe, ezért nem fix, hogy levetetik, még ha van is fém a nadrágodon, de én azért inkább vennék fel valami gumisat, mert egy nagyobb térerejű MR (3 Tesla felett), azért húzhatja a nadrágot.

2015. okt. 20. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

még eszembe jutott egy pár dolog:


- elektronikus eszközök nyilván kinn maradnak.

- smink sem ajánlott mert főleg a szemfesték, de egyes kozmetikumok is tartalmaznak fém szemcséket is.

2015. okt. 20. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

előttem már leírták de nekem nem rég volt. Nekem sem volt kontrasztanyag de előre nem tudták h nem lesz. Mivel meleg volt még, szoknyában mentem h semmilyen cipzár ne legyen. Melltartót le kellett venni, smink nem lehet rajta és semmilyen fém, fülbevaló se. Lesz egy papír, amit ki kell töltenek, ott kérdéseket tesznek fel. Van egy olyan kérdés, hogy kapott-e mr kontrasztanyagot valaha. Ha nem de Ct-t igen, akkor is nemet kell írni mert az nem ugyanaz. Olyan kérdés is van, hogy van-e protézised vagy testeden belül valami fémkapocs, meg hasonló.

Alá kell írni, hogy beleegyezel. Befekszel, tesznek a fejedre valami izét, hogy kisebb legyen az esély h esetleg megmozdul a fejed. Fülest is kapsz, legalábbis én kaptam, mamám pl nem kapott, de ő máshol volt. Lehet helyfüggő azért kérdezz rá.

Aztán betolnak és negyed óra az egész. Egy helyben vagy és olyan mintha dobozban lennél, és a vizsgálónak fehér a teteje, tehát nagy fehérséget látsz semmi mást, ami kicsit idegesítő, de be is csukhatod a szemed. Én kicsi koszokat kerestem rajta, hogy ne minden fehér legyen. Lehet tőle bezártságérzés, vannak akik nem bírják de nekem nem volt semmi bajom. Egy szűk dobozhoz tudnám hasonlítani, mintha abban lennél. Ha rajtad is van a füles, akkor is hallod a hangokat, de nem olyan zavaróak. Néha ugyanaz a hang van, ami kicsit tovább tart, ilyen monoton, de amúgy váltják egymást a hangok, tehát így nem olyan rossz. Csak felkészítelek, mert valakinek kellemetlen lehet, de szerintem abszolút kibírható, van ennél sokkal rosszabb, az a kontrasztanyagos hasi CT.

2015. okt. 20. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Én kiegészíteném a problémás ügyfél oldaláról :-)

Nyaki és hát MRI-n voltam. 115-120 kilós férfiember vagyok. (ahogy ismerőseim, orvosom is fogalmazott, nem egy extra kövér, csupán átlagosan) Fél éves várólista után végre odakerültem, első kérdésük az volt: Hány kiló vagyok? Megkértek álljak rá a mérlegre, 116 kg voltam akkor. Majd közölték, határeset, mert a gép 117 kilóig van hitelesítve.

Füldugót nem adtak, befektetek, kérték tartsam karjaimat mag mellett, rám tették a fejmerevítőt, kezembe adták a hívógombot. Ahogy bevitt a gép, egészen a derekamig, egyből összenyomta a szűk cső a vállaimat, karjaimat feltolta a hasam, mellkasom felé. Meleg volt, túl volt fűtve az egész osztály, annak ellenére, hogy odakint decemberi hideg volt. Izzadtam, karjaim tapadtak a műanyag felülethez, minden mozgásnál dörzsölte a gép. A hang nekem nagyon zavaró volt, és nagyon hangos. Bepánikoltam! Soha életemben nem éreztem ilyet, tehát nem tudtam, miként kezeljem a dolgot. Jeleztem a gombbal.

10 percig bírtam csak, így meghiúsult a vizsgálat. :-(


Amit nagyon nem értek! Miért nem kérdezik meg az időpont foglalásnál, hogy hány kiló a jelentkező? Ha nem adnak füldugót, miért nem jelzik, hogy vigyek? Bár nem is tudom felfogni, miért nem adnak? Ennyire nincs pénz, ennyire smucigok? Ha egy ilyen levegőtlen csőbe kell feküdni, miért fűtenek be 40 fokra? (jó, ment valami kis ventilátor a cső végén, de a meleget fújta be, nem friss levegőt)

Majd ezek után tudtam meg, létezik nyitott MRI gép is, amiben nagyon minimál a bezártság érzet. Próbáltam TB finanszírozott nyitott gépet találni. NINCS! Kizárólag maszek rendelőkben. :-(

Szerintem kimeríti a diszkrimináció fogalmát, hogy nem elérhető a bezártsági problémával küszködők számára állami TB finanszírozott nyitott MRI gép!

(valamikor volt, a Kerepes tarcsai kórházban, de lecserélték cső formájúra.)


Maszek alapon 37 ezerbe került a kontrasztanyag nélküli vizsgálat! Ott kellemes környezetben, udvarias dolgozókkal, füldugóval, friss levegővel és ideális hőmérséklettel, gond nélkül végigcsináltam.

/szerencsére kiderült, kisebb bajom van, mint gyanították/

2015. okt. 21. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A problémás ügyfél vagyok ismét.

Maszek alapon a kontrasztanyagos MRI 65-90 között mozog.

Szégyen, hogy rákényszerítik az embereket a fizetős ellátásokra! :-(


Hozzátenném még azt, ha nálam nagyobb darab ember menne/megy vizsgálatra a TB finanszírozott MRI-re, feleslegesen vár kb. fél évet (azaz 6 hónapot, azaz 182 napot), hiszen nem tudják elvégezni a vizsgálatot. :-(

Még az egyszerű röntgenen is megkérdezték a súlyomat. Ott 130 kiló volt a határ.

Mindkét esetben kérdeztem az ott dolgozókat, mit csinál, aki nálam nagyobb, hiszen egyáltalán nem ritka a 117 kg vagy a 130 kg feletti ember. Az MRI-nél csak tárogatták a karjukat, húzogatták a vállukat. (???) Az sztk-ban, a röntgenen annyit mondott a hölgy, elküldik a Szt. Imre kórházba röntgenre.

2015. okt. 21. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
problémás ügyfél, te pesti vagy? Mert mamámnak sem adtak füldugót. Melyik kórházban voltál sztk-s MR-n? Csak hátha ott, ahol a mamám, ahol nem adtak neki.
2015. okt. 21. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Ypszilon1980 ***** válasza:

A 3T MR-nek van mellékhatása. A nagy mágneses tér sosem jó a szervezetnek, persze konkrét bizonyíték nincsen. 1895-ben mikor a röntgent felfedezték, akkor arról is azt hitték, hogy semmi káros hatása nincs.

Marie Curie mikor felfedezte a gamma sugárzást, akkor 30 éven keresztül nem tudtak mellékhatásról, mégis a sugárzás mellékhatása miatt halt meg.

A 3T MR-ben sokan fejfájásra panaszkodnak, de létezik 7T MR is.

Mondjuk kérdés, hogy mi a káros. A rákos betegség lappangási ideje lehet akár 30 év is.

2015. okt. 21. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!