Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mit jelent az AV Block diagnózis?

Mit jelent az AV Block diagnózis?

Figyelt kérdés
Rosszul voltam tegnap. Kijöttek az ügyeletről, csináltak EKGt ahol AV blockot mutatott a gép. Bevittek a kórházba a sürgőségite, ahol alaposan kivizsgáltak, csináltak EKGt ami nem mutatott ki semmit. Vettek az aortámból is vért, nem találtak semmit, ezért haza engedtek.

2015. máj. 22. 21:23
 1/4 anonim ***** válasza:

AV blokk


A pitvarok (atria) és a kamrák (ventriculi) közötti ingervezetés zavarát atrioventrikuláris blokknak, vagy pitvar - kamrai blokknak hívjuk. Normálisan az összehúzódását kiváltó ingerület a szív jobb pitvarában elhelyezkedő sinus csomóban keletkezik. Innen ingervezető A keletkező ingerület útja során a pitvarok és a kamrák közötti határon átmegy egy különleges szöveti szerkezetű egységen, az ún. AV csomón. AV blokkról akkor beszélünk, ha a sinus csomóban keletkező ingerület nem ér el a kamrákig.

Az AV blokk fajtái:


I. fokú AV blokk


Az ingerület terjedése lelassul a sinus csomó és az AV csomó között, de minden sinus ingerület eljut a kamrákig, nem marad ki ütés. A pulzusszám így normális, csak az EKG mutatja az eltérést. Normálisan az ingerület kb. 0,2 s alatt jut el az AV csomói, ha ennél hosszabb az idő (az ún. PR távolság), azt I. fokú AV blokknak hívjuk. Általánosságban kezelést nem igénylő állapot.


II. fokú AV blokk


Egyes sinus csomóból eredő ingerületek nem jutnak le a kamrákig. Az EKG-n nem mindegyik P hullámot (ez a sinus csomó ingerületének a jele) követ ún. QRS komplexus (ez utal a kamrák összehúzódására). A II. fokú AV blokknak két formája van:


Mobitz I vagy Wenkebach blokk, ha az ingerületvezetés fokozatosan nyúlik-nyúlik, majd egy ütés egyszer csak teljesen kimarad. Általában súlyos tünetet ritkábban okoz, bár szédülés előfordulhat.

Mobitz II blokk, Minden második vagy harmadik ütés fixen kimarad. Gyakran okoz komoly panaszokat és sokszor ritmusszabályzó (pacemaker) beültetést igényel.


III. fokú AV blokk


A pitvarok felől érkező ingerület egyáltalán nem jut el a kamrákig. Ilyenkor működésbe lép egy, a kamrákban lévő ingerközpont, ami a normálisnál jóval lassabban készteti összehúzódásra a szívet. A pitvarok és a kamrák teljesen össze-vissza (disszociáltan) húzódnak össze. Az EKG-n a P hullámok és a QRS komplexusok között nincs logikai kapcsolat. Általában súlyos tüneteket, erős szédülést és gyengeséget okoz. A pulzus 20-30-ig is lecsökkenhet. Nagyon gyakran csak ritmusszabályozó beültetésével lehet rendezni az állapotot.

2015. máj. 22. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Értem, Köszi a választ
2015. máj. 22. 21:52
 3/4 anonim ***** válasza:
Ritmuszavar jobban érthetően mondva. Ha eszméletvesztés is előfordul lehet pacemaker beültetés kell. De ez későbbiekben derül ki. Szorosan oda kell ra figyelni folyamatosan orvoshoz kell vele menni ha esetleg probléma merül fel a későbbiekben. Remélem nem lesz vele komolyabb bajod.
2015. máj. 23. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Értem. Anyukám is szivritmuszavara van. Kedden megyek a háziorvoshoz, kórházba is voltam, ahol azt mondták, hogy semmi komoly, ezért haza is engedtek. Kardiológiára is megyek kb 4 hét múlva
2015. máj. 23. 14:18

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!