Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Miért nevezzük a 12 elvezetése...

Miért nevezzük a 12 elvezetéses EKG-t 12 elvezetésesnek, hogyha a betegen "csak" 10 elektródát raknak fel?

Figyelt kérdés
[link]

2014. júl. 14. 21:23
 1/7 anonim ***** válasza:

Mert 12 féle elvezetést néznek.

[link]


Ezen a képen láthatod, hogy a 6 mellkasi (V1-V6) elvezetés mellett, még van 6 másik is.


Az I, II, III a bipoláris végtagi elvezetések.

[link]



Az aVL, aVF és aVR pedig az unipoláris végtagi elvezetések.

[link]



A végtagi elvezetésekhez ugyanazokat az elektródákat használják mind az unipoláris, mind a bipoláris elvezetések rögzítéséhez, viszont ezek külön-külön azért fontosak, mert más

vetületből mutatnak a szívről információt. Így a teljes értékeléshez mindegyik elvezetésre szükség van.

2014. júl. 14. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Egyébként azért tesznek mind a 4 végtagra elektródát, mert ebből 3 az elvezetés (jobb kar, bal kar, bal láb)-mint a képeken is látszik, és a 4. a földelés (jobb láb).
2014. júl. 14. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Értem,nagyon köszönöm! :)


Amúgy az a "megszokott",sablonos EKG az I. elvezetést hivatott ábrázolni?


[link]


Erre gondolok.Mert néhány ágon még véletlenül sem így néz ki az egész : )

2014. júl. 14. 22:52
 4/7 anonim ***** válasza:
A II-est, de tényleg nem néz ki így szinte sosem :D
2014. júl. 14. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm :)


Mentőben,monitorizálára gyakran csak 4 elvezetést használnak,ugye? 1-1 a kulccsontok alá,1-1 pedig a has két oldalára.(Miért nem a végtagokra?Ezt sosem értettem.Ugyan az?)


A parazita hullámokat nem lehet (könnyen) összetéveszteni a pitvarfibrillációval?(Lehet hülye kérdés,ne haragudj,ha igen)


Köszönom mégegyszer,és ne haragudj,hogy zavarlak ilyesmivel,de neten hiába néz utána az ember,nem talál mindenre választ.

2014. júl. 14. 23:02
 6/7 anonim ***** válasza:

Sajnos a mentőzésben nem vagyok jártas, szóval arra nem tudok válaszolni :(


Ezeknél a parazita hullámoknál arra gondolsz, hogy nagyon remeg az alapvonal? Így még nem hallottam, csak azért kérdezem :)

De, össze lehet téveszteni, ha nem figyelsz, én is futottam már bele ilyenbe. Azt tanácsolták, hogy ilyenkor nézzük meg, hogy mondjuk a T hullámnál nincs-e hasonló rezgés, illetve figyeljük meg az összes elvezetést. Ugyanis nem minden elvezetésben ugyanakkora a P hullám, és míg az egyikben teljesen egybeolvadhat az alapvonallal, addig másikban látszódhat.


Ez mondjuk elég nyilvánvaló példa:

[link]


Itt mondjuk a III-as elvezetésben elég ,,szőrös", ha pedig csak az aVL-t látnád, nehéz lenne megmondani, hogy hol is van a P. De ha összehasonlítod a többi elvezetéssel, akkor rájössz, hogy ott van az :)


Nyilván van olyan is, amikor nem lehet megállapítani, hogy hol a P:

[link]


Persze itt arra, hogy műtermék, egyértelműen utal az, hogy az egész alapvonal rezeg, és nem pedig csak a QRS előtt.


Ami még fontos, hogy pitvarfibrillációban abszolút arritmia van, ami azt jelenti, hogy a rengeteg ingerület közül véletlenszerű, hogy melyik vezetődik át a kamrákra. Ez úgy fog megjelenni az EKG-n, hogy teljesen szabálytalan lesz a QRS-ek közötti távolság:


[link]


Remélem érthető volt, amit írtam :)

2014. júl. 14. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!


Igen,amúgy a parazita hullámot a remegésre értettem : )

2014. júl. 14. 23:54

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!