Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » A-s vércsoportú egyén (27...

A-s vércsoportú egyén (27 éves férfi) lehet-e élő szervdonorja (máj) O+-s vércsoportú apjának (65)?

Figyelt kérdés

Párom mindenáron apjának szeretné adni mája egy darabját, hogy megmentse az életét. Párom A-s, apja nullás. Aggódom, hogy talál olyan orvost, aki elvégzi a műtétet (jó pénzért), pedig elméletileg nem szabad! Ugye?

Tajvanon élnek, de ez világérvényű szabály!? Nem szeretném hogy a párom feleslegesen nyomorítsa meg magát. Nyugtassatok meg, hogyha szerintetek semmiképp nem végezné el egy hivatásos orvos se... Ha mégis, milyen következményei lehetnek? Köszönöm előre is a válaszokat.


2013. jan. 31. 15:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
85%

Az egy dolog, hogy a vércsoportjuk sem egyezik, de ha még 0-ás lenne a férjed, akkor sem biztos, hogy adhatna.

Amúgy pedig a máj az újranő. De a vércsoport különbség miatt tuti nem adhat.

2013. jan. 31. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Valószínűleg nem fog ilyen orvost találni, mivel az olyan szervátültetés, ahol nem azonos a donor és a befogadó vércsoportja (úgy tudom) még csak gyerekcipőben jár. Egyébként az élődonoros szervátültetésnek nincs jogi akadálya.
2013. jan. 31. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom miért lett leszavazva az első, valóban nem adhat olyan, akinek más a vércsoportja. Sajnos a párodnak is be kell látnia, hogy teljesen fölösleges önmagát és az édesapját is kitenni ilyen veszélynek, hiszen az idegen vércsoport azt jelenti, hogy más a vérsejtek hártyájának felszíni mintázata. Egy máj darabot (és bármi más szervet) nem lehet úgy ,,kimosni", hogy ne maradjon benne idegen vörösvértest. Ha pedig marad, és idegen a mintázat, akkor az immunrendszer sejtjei fölismerik és megtámadják. Kicsapódnak a vérsejtek, eldugulhatnak az erek.

Ugyanezt nemcsak a vércsoportra, hanem a test többi sejtjére is megvizsgálják, és igyekszenek olyat átültetni, akinek a sejtfelszíni mintázata nagyon hasonló a betegéhez, hogy az immunrendszer minél kevésbé támadja meg. Ha nem megfelelő, akkor is ,,idegennek", károsnak azonosítja a szervezet, és elöli a sejteket, kilökődik a szerv. Szóval ez nem gyerekjáték, és nem kis műtét a párodnak sem, és az édesapjának sem. De próbáld megértetni a pároddal, hogy az apukáján ezzel biztosan nem segítene, csak a halálát siettetné...

2013. jan. 31. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
68%
Előző vagyok: most olvastam végig az első hozzászólását, hogy a máj újranő, neki üzenem: bár ilyen egyszerű lenne. Most már értem miért lett leszavazva.
2013. jan. 31. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Hát, pedig ha levágnak a májból egy darabot, az bizony újra regenerálódik, kb 4-6 hét alatt. (újranő) Ha csak a máj 30% marad meg, az elég az életfunckiók ellátásához, és újra fog termelődni a maradék. (bár egyes források 10%-ot említenek)


Természetesen nem mindegy, hogy részleges, vagy teljes májátültetés szükséges az apánál. Gondolom, részleges, hiszt élő donor nem tud teljes májat átadni, lévén nem páros szerv.

2013. jan. 31. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
68%
Akkor ne haragudj utolsó (és első), ezt nem tudtam.
2013. jan. 31. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Sajnos még mindig erőlködik a párom, nem tudom, mikor adja fel... :(
2013. febr. 1. 10:09
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Erőlködjön. Úgysem lesz jó donor, magának meg ugye nem tudja kivenni.
2013. febr. 1. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Úgy tűnik talált valami világhírű dokit, aki 1994-ben hajtotta végre az első élődonoros májátültetést... és most lehet hogy ez a doktor bevállalja... most folynak a tesztek :(
2013. febr. 1. 20:19
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
ha nem egyezik a vércsoport, nem fogja megcsinálni. és a vércsoport csak az egyik dolog, aminek egyeznie kell.
2013. febr. 1. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!