A CT (Komputer tomográf) röntgensugarakkal dolgozik, az MR mágneses rezonancia segítségével készít felvételeket.
A CT gyors, legalábbis ahová járunk, ott a 8 sugaras CT kb. 10 mp alatt elkészít egy teljes mellkasi felvételt.
Az MR pedig vagy fél órát igénybe vesz.
Viszont az MR állítólag pontosabb...
Az előző válaszon picit pontosítanék (nem kötekedni akarok, csak segítő szándékkal írom). Olyan hogy 8 "sugaras" CT nincs. 8 szeletes vagy detektorsoros CT van, "többsugaras" CT egyedül a DSCT az Dual Source CT, de abba is csak 2 sugárforrás van. Egyébként pedig a mai csúcstechnika olyan 512 szelet/detektorsornál jár kb..
Az MR pedig sok mindenben jobb mint a CT, de a pontossága az teljesen attól függ, hogy mit vizsgálunk. PL. csontelváltozások megítélésében a CT az első. Traumánál dettó.
De hogy a kérdésre is válaszoljak. Rengeteg különbség van, az alapvető különbséget az első válaszoló jól leírta. Az MR protonképalkotást végez, tulajdonképpen a H atomokat képezi le a szervezetben, nagyon-nagyon leegyszerűsítve a dolgot.
A CT pedig röntgen elven működik, tulajdonképpen egy röntgen cső forog ilyenkor körülötted és a vele szemben lévő detektorsor érzékeli azt, hogy a röntgensugár mennyire nyelődött el a testeden való áthaladás során. Ez a működésének az alapja, röviden, leegyszerűsítve. Ha van még kérdésed tedd fel bátran.
Egy végzős képalkotós hallgató
A Heim Pálban egy fél falnyi GE reklámon írták a 8 sugaras dolgot, nem az ujjamból szoptam...
:)
Nekem a CT is kb fél óráig tartott, szóval vszínű attól függ hány sugaras/szeletes a képfelvétel.
Tehát az agyamat CT-zték és a felvételek milliméterről milliméterre haladva "szeletekbe/rétegekben" készül.
Most nehogy azon vesszünk már össze, hogy pontosan mégis milyen típusú gépek vannak...
Már az első válaszoló leírta a lényeget. A CT a hagyományos röntgenfelvételek továbbfejlesztésének tekinthető. Körbeforog a sugárforrás és több-kevesebb felvétel készül rólad. A szervezetedet érő sugárzás minimális, ez a módszer teljesen biztonságos. Alapvetően egyszerűbb, mint az MR, emiatt olcsóbb is. És sok esetben célszerűbb is, mint ahogy ezt is kifejtették már előttem.
A MR mágneses mezővel dolgozik. Emiatt nem lehet alkalmazni, ha a páciens testén, vagy testében mágnesezhető anyag van (implantátum, csavar, régi, nem szabályosan elkészített tetoválás, stb). Valóban alapvetően a hidrogénatomokat detektálja, így alapjaiban véve teljesen más képet alkot a szervezetről.
Mindegyiket akkor és ott alkalmazzák, amikor és ahol kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!