Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Ez volna a betegközpontú...

Ez volna a betegközpontú ellátás? Hogyan fogalmazzam meg a betegjogi képviselőnek?

Figyelt kérdés

Bocsánat, kicsit hosszú lesz.

Az édesapámnak három hete volt gerincműtétje (porckorongsérv). Ma reggel megmérte a vérnyomását az előírtak szerint, mivel 182-es volt, ezért úgy döntött, elmegy a háziorvosához, és ott is megméreti. Tudni kell, hogy az elmúlt napokban nem igazán fogyasztott folyadékot, ment a hasa mindentől, valamint hányt is, ezért csökkent nála a táplálék és folyadék-bevitel.

Ma, amikor elindult itthonról, elég vastagon öltözött, alaposan le is izzadt, mire odért, és belépve a légkondicionált rendelőbe szinte azonnal leverte a víz és remegni kezdett.

Leültették, pihentették, azonban nem javult az állapota, ezért a doktornő - erősen gyanakodva a kiszáradásra - kihívott hozzá egy mentőt, és bevitette infúzióra a kórházba.

9 óra 30-kor értek a kórházba, ott kapott infúziót valamint vért vettek tőle, 10 óra 30-ra mindezzel megvoltak. Ezután kereken 6(!!!) órán át várakoztatták - és itt nem a várakozás hossza, hanem a mikéntje kifogásolható. Jelezte és tudták, hogy 3 hete műtötték a hátát, ezért pihennie kell (a nap kétharmad része fekvés+az éjszakai alvás, egyharmada séta, ülni pedig csak addig szabad neki, amíg eszik és vécézik, ez nem lehet hosszabb idő 30 percnél naponta), ennek ellenére hagyták, hogy 6 órán keresztül járkáljon a folyosón, nem törődve vele, hogy ez mennyit árthat neki.

Ezután megjelent egy betegápoló, aki a pszichiátriai részlegre kísérte, ahol egy főorvos kijelentette, hogy alkoholelvonási tünetei vannak (mindezt úgy, hogy az elmúlt 25 évben maximum hétvégente iszik meg egy üveg/doboz sört), és be akarták fektetni. Apu kijelentette, hogy ő itt bizony nem marad, főleg ilyen hülye indokkal nem, mire megfenyegették, hogy kihívják hozzá a biztonságiakat.

Ezután megadta magát, felhívott, hogy vigyek be neki kórházi csomagot. A párommal és a kislányommal bementünk, ahol részletesen elmesélte, mi történt. Ekkor jeleztem a nővérnek, hogy én viszont igenis hazavinném az édesapám, a nővér viszont a főorvoshoz irányított, aki mellesleg éppen aput óhajtotta megvizsgálni. A vizsgálatnál én is jelen voltam (a nyitott ajtónál), ahol különböző, abszolút értelmetlen kérdések tömkelegét zúdította apura az orvos (Melyik a világ leghosszabb és legrövidebb folyója? Soroljon fel három keményfát? Soroljon fel három híres magyar írót, költőt! Plusz még legalább húsz - ahol apu helytelen választ adott, az orvos kiselőadást tartott eléggé kioktató stílusban /az a fránya hangnem/). Amikor végzett, neki is kijelentettem, hogy szeretném hazavinni az édesapám, mire kaptam egy lenéző pillantást, majd némi kioktatást, hogy igenis tudjam meg, hogy az alkoholelvonás életveszélyes, én viszont közöltem hogy ha valami, ekkor ez nyilván nincs édesapámnak.

A kérésemre sem tudott egyetlen olyan leletet sem felmutatni, ami igazolta volna az alkoholelvonást. (Mint írtam, mindössze annyi tünete volt, hogy remegett és izzadt, de ez is elmúlt, miután megkapta a folyadékpótlás hiányát ellensúlyozó injekciót.)

Ezután további 40 percbe telt, mire megírt egy hat soros zárójelentést, és végre kiengedték aput. Egészen pontosan 18 óra 47-kor értünk haza, addig tartott a hercehurca.


Úgy gondolom, ez a mai nap, és a sok álldogálás-járkálás jóval többet ártott, mint a rosszullét, tekintve, hogy még friss a gerincműtét. Arról nem is beszélve, hogy ha komplikáció adódik a gyógyulását illetően, és ne' adj isten nem tud visszamenni dolgozni, annak következményeit nyilván nem a kórház fogja viselni.

Szeretném az ügyet a betegjogi képviselő elé vinni, de nem tudom, hogyan kell megfogalmazni egy ilyen levelet. Egyáltalán van értelme megpróbálkozni ezzel?


2012. ápr. 27. 20:53
 1/6 anonim ***** válasza:

Együtt érzek veled és az Apukáddal, és keresd fel a betegjogi képviselőt, ő majd megmondja, mi a teendő.

Van értelme, ez így felháborító, és megtehetik, ha mindenki csendben eltűri.

2012. ápr. 27. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Van értelme, körülbelül azt írd le neki, amit itt leírtál. De fordulhatsz nyugodtan az alapvető jogok országgyűlési biztosához is (ombudsman), mert az eset kimeríti az emberi méltósághoz való jog megsértését. Az ombudsman: dr. Szabó Máté, neki címezd. E-mailben is megteheted. [link]
2012. ápr. 27. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! Azt hiszem, először a betegjogival próbálkozom, ha az nem hoz eredményt, akkor az ombudsman. Szegény apu már olyan fáradt volt, hogy alighogy hazaértünk, el is aludt...

Nagyon felháborított ez az egész. íképtelen vagyok felfogni, hogy miért kellett ennek az egésznek megtörténnie, és felháborít, hogy így viselkedhetnek egy emberrel.

2012. ápr. 27. 21:53
 4/6 anonim ***** válasza:

Sajnos a helyzet az, hogy jobb esetben eltanácsolnak, és újra írhatsz ide, hogy mennyire fel vagy háborodva az igazságtalanságokon, a rosszabb eset az, hogy ki is röhögnek mellé, és az asztalt verve csinálhatsz magadból idiótát tehetetlen dühödben... vagy elolvasod és megfontolod azt, amit most írok.


- Stabilan 182-es szisztolés vérnyomás (merthogy nyilván a ho-nál is elég magas volt) alapból indikálja a gyógyszeres beavatkozást, a kiszáradás meg az infúziót, a doktornő jól döntött,


- kapott infúziót, vért vettek tőle, tehát az állapotának megfelelően időben kapott ellátást és rutin diagnosztikát az őt felvevő kórházi osztályon, tehát ők sem hibáztathatóak


- ezután kérdés, miért vitték át pszichiátriára, ezt nem értem, ennek több oka lehet: avitaminózis, jellegzetesen emelkedett májfunkciós paraméterek (deRitis Quotiens, GOT/GPT arány), macrocytosis, dehidratáció, stb. stb. definitíve 10%-a alkoholista, ja és persze mindegyik tagadja, tehát maradjunk abban, hogy itt van egy nagy folt a történetben,


- "Apu kijelentette, hogy ő itt bizony nem marad, főleg ilyen hülye indokkal nem, mire megfenyegették, hogy kihívják hozzá a biztonságiakat." -> ez így ebben a formában biztosan nem hangzott el, mondhatnám azt is, hogy hazugság (de jóindulatú vagyok a kérdezővel ellentétben, így csak azt mondom, hogy tévedés), és bíróságon egy percig nem állja meg a helyét, tessék elolvasni az 1997. évi CLIV. törvény 20§-át az ellátás visszautasításának jogáról cselekvőképes személyeknél,


- "A vizsgálatnál én is jelen voltam (a nyitott ajtónál), ahol különböző, abszolút értelmetlen kérdések tömkelegét zúdította apura az orvos (Melyik a világ leghosszabb és legrövidebb folyója? Soroljon fel három keményfát? Soroljon fel három híres magyar írót, költőt! Plusz még legalább húsz - ahol apu helytelen választ adott, az orvos kiselőadást tartott eléggé kioktató stílusban /az a fránya hangnem/)." -> nos igen, ezért vagy te egy látogató és ő a főorvos, mert ezeknek a kérdéseknek diagnosztikus protokoll szerint zajló rendje van, amellyel felmérik a beteg tudatállapotát, pl. keress rá az MMS-re (Mini Mental State), úgymond csupa "hülye kérdés",


- a várakozásért abszolúte ki fognak nevetni, 6 óra alatt egy ágynyugalomra ítélt cselekvőképes ember MAGA dönt a sorsáról.


Röviden összegezve: legközelebb tájékozódjatok és az ügyet meg saját bénázásnak betudva zárjátok le.


A bíróságot a saját jól felfogott érdeketekben felejtsétek el.

2012. ápr. 27. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

" "Apu kijelentette, hogy ő itt bizony nem marad, főleg ilyen hülye indokkal nem, mire megfenyegették, hogy kihívják hozzá a biztonságiakat." -> "


Nos, szinte ugyan ilyen helyzet a mi családunkban is volt, részemről ezért teljesen hihető.


Ha a kórházban azt mondják, hogy várjon, akkor az állapotának megfelelő körülményeket igen is, hogy biztosítsák.


Te biztos valami ilyen helyen dolgozol, és véded magatokat.

2012. ápr. 27. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Egyszerűen, veletek ellentétben, tudom, hogyan működik az egészségügy és annak a jogi oldala.


Arról nem is beszélek, hogy nem vagyok olyan szolgalelkű, hogy azok parancsait (de ismétlem, ezt nem hiszem, hogy így, ebben a formában elhangzott) végrehajtsam, akiknek nincs joga parancsolgatni.


Hogy képzeltek el egy tárgyalást?


"Bírónő, a Józsi doktor azt mondta, hogy ugorjak kútba a hülye fejemmel. Hát így szenvedtem a csigolyatörést..."

2012. ápr. 28. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!