Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Az őssejt levételkor (hátsó...

Az őssejt levételkor (hátsó csípőlapátból) a donor lehet bármilyen veszélyben?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy pl lehet-e maradandó sérülés, bénulás, bármi. Mégiscsak gerincvelőt vesznek, és rendes műtéti beavatkozásnak minősül, van akit még altatnak is. Az OVSZ honlapján sok mindenről tájékoztatnak, de erről történetesen nem. Ha teljesen veszélytelen, gondolkodás nélkül feliratkoznék a donor listára, de így dilemmába kerültem. Tudom, hogy általában felesleges ideírni, de azért megteszem: lehetőleg valóban hozzá értő emberek válaszát várom! Köszönöm!
2011. okt. 26. 16:41
 1/5 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy már nem fúrnak csontot őssejthez, legalábbis pont olvastam a Facebookon - gondolom te is Kati miatt gondolkodsz rajta.


A párja írta aki már jelentkezett donornak:

"Ha kiderül, hogy valakinek épp az én őssejtjeim felelnek meg, akkor felkeresnek, és a véradáshoz nagyon hasonló módon (nem fáj, már nem fúrják a csontot!!!) kiszűrnek a véremből egy adag őssejtet."

2011. okt. 26. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem gerincvelőt vesznek, hanem csontvelőt. Egyébként sok esetben erre sincs is szükség, hanem bizonyos gyógyszeres előkezelést követően a csontvelői őssejteket a véráramból kinyerik (őssejt-ferezisnek nevezik az eljárást). Amennyire tudom, ennek az eljárásnak nem ismertek még teljesen az igazán hosszú távú következményei, mert elég új módszer, így a donorokat nem régóta figyelik. Elméleti megfontolások alapján a ferezis előtt adott gyógyszer fokozhatná vérképzőszervi daganatok előfordulási valószínűségét, de egyelőre ez - tudtommal - nem bizonyított.

Ha a ferezis nem sikeres vagy valami oknál fogva nem jön szóba, akkor valóban csípőlapátból vesznek csontvelőt. Mint minden műtéti beavatkozásnak, ennek is lehetnek aneszteziológiai (az altatással-érzéstelenítéssel összefüggő) és sebészi (a bevatkozás jellegéből adódó) szövődményei. Aneszteziológiai szövődmény lehet altatáskor pl. az aspiráció (gyomortartalom légutakba kerülése) és következményes tüdőgyulladás, gégegörcs, légmell, gyógyszertúlérzékenységi reakciók akár keringésmegállással stb. Gerincközeli érzéstelenítés esetén előfordulhat vérnyomásesés, túl magasra kúszó érzéstelenítő a légzőizmok blokkjával és erős vérnyomáseséssel (ilyenkor odaugranak és rendezik a helyzetet), fertőzés (akár agyhártyagyulladás), epidurális vérömleny akár bénulással, vizelet-széklettartási probélmákkal, illetőleg átmeneti, testhelyzettel összefüggő erős fejfájás (post-spinalis fejfájás). Maradandó szövődmény megfelelő műtéti előkészítés és egészséges donor esetén rendkívül ritka. Sebészi szövődmény lehet a sebfertőzés, akár csontvelőgyulladással, és tudtommal előfordulhat zsírembólia is. Ezek is mind igen-igen ritka problémák.

Összességében megfelelő műtét előtti kivizsgálás, jó előkészítés és alapvetően egészséges donor mellett ez egy kis rizikújó beavatkozás. A leírt szövődmények elolvasva ijesztőek, de szerencsére ritkák. Mindenesetre valóban mindenkinek joga van végiggondolni, mire vállalkozik.

2011. okt. 26. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Mindkét választ köszönöm!

1-nek, igen, nekem is jött Facebookon az a leírás Katiról, és azért gondolkodtam el.

2-nak, igen, összekevertem a csont- és gerincvelőt! (látszik szakmailag mennyire vagyok elmélyülve a témában... azaz hogy 100%-ig laikus vagyok)

Valóban ijesztő, de azért az megnyugtató, hogy még nem hallottam egy balul elsült esetről sem. Hát, azért még elmélkedem rajta, mielőtt csak úgy tájékozatlanul nekiugrom! A gyógyszeres kezelés nekem még kevésbé szimpatikus, mint a csontvelős megoldás, mert ahogy mondtad, egészen új dolog és a hosszútávú következményekről még nincs tapasztalata a kutatóknak.

Még egyszer köszönöm a hasznos válaszokat!

2011. okt. 26. 18:33
 4/5 anonim ***** válasza:

Szia,

minden beavatkozásnak ennek is lehetnek kockázatai(elméletileg még egy foghúzásnak is van),gyakorlatilag véleményem szerint kizárható.Egyszerű eü.dolgozó vagyok,a saját gyerekemet sem beszélném lenn,sőt egy ilyen beavatkozásról.

Szóval nyugodtan menj,ha aktuális lesz,úgyis midenről tájékoztatni fognak.

Öröm látni,hogy ilyen nagy az összefogás!:)

2011. nov. 2. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
1:10 000-hez az esélye, hogy valakinek jó lesz pont a te őssejted. Szóval ettől még vért adni, jelentkezni nyugodtan elmehetsz, mondhatsz nemet az utolsó pillanatban is (bár nem szép dolog felcsillantani a reményt egy haldoklóban, aztán nemet mondani).
2011. nov. 3. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!