Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Hogy lehetek csontvelő donor?

Hogy lehetek csontvelő donor?

Figyelt kérdés
Szeretnék csontvelőt adni. Hogy zajlik? Elmegyek kórházba és mondom? Aztán jön a kivizsgálás? Vagy csak akkor lehet adni, ha valakinek kell?
2011. júl. 26. 05:45
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Jelentkezel véradónak a helyi véradó állomáson és elmondod, hogy te csontvelőt is adnál.

A csontvelő donorrá váláshoz a következő lépések szükségesek:

részletes szóbeli és írásbeli tájékoztatás után kitöltenek egy nyilatkozatot, amelyben csontvelő adományozására jelentkeznek,

egészségi állapotuk felmérésére szolgáló kérdőív kitöltése után fizikális orvosi vizsgálatot végzünk (vérnyomás, pulzus vizsgálata, tüdő, szív meghallgatása, máj, lép tapintásos vizsgálata, nyirokcsomók vizsgálata, bőr és nyálkahártya megtekintése),

ujjbegyből vett pár cseppnyi vérmintából ellenőrizzük, hogy aktuálisan nem vérszegények-e,

1 egység teljes vér adására kérjük őket, ennek kapcsán vérmintákat is leveszünk az alábbi laboratóriumi vizsgálatokhoz:

HIV, hepatitis-B és C, valamint szifilisz irányában végzett szűrővizsgálatot végez az OVSZ Vírus-laboratóriuma (a vírus-vizsgálati eredmények frissítése érdekében kérjük a leendő csontvelő-donorokat, hogy évente egyszer jöjjenek el vért adni),

megállapítja a donor vércsoportját, és ellenanyagszűrést végez az OVSZ Vércsoport-szerológiai laboratóriuma.


Ha az alapvizsgálatokban mindent rendben találnak, akkor kerülhet sor a szöveti típus megállapítására:

szöveti antigének irányában végez vizsgálatokat a területileg illetékes HLA-tipizáló laboratórium.


Az adatokat a beteg ill. személyiség-jogi előírásoknak megfelelően bizalmasan kezeljük, ezzel egyidejűleg a csontvelő (ill. vér – őssejt) donor bekerül a hazai és nemzetközi regiszterbe, javítva a rászoruló betegek donorkeresési esélyeit.

2011. júl. 26. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen. Nagyon hasznos információk voltak. Tegnap voltam vért adni, de lehet hogy a legközelebbinél megmondom ezt. Kicsit félek a dologtól, mert tudom, hogy nagyon fáj.. de szeretném.

Köszönöm

2011. júl. 26. 09:51
 3/4 anonim ***** válasza:

Sziasztok! Tudom régi a kérdés, de hátha olvassa még valaki:)

Én is nagyon szívesen lennék csontvelődonor, köszönöm az előttem szólónak a választ, szerintem minden hasznos infó benne van.

Az lenne a kérdésem, hogy akkor nem csak magyaroknak adhatunk, hanem pl más országból is, ha mi vagyunk a megfelelőek?

És egy ember hányszor lehet donor életében?

Köszi előre is, ha valaki ír:)


Kérdező!Te jelentkeztél azóta donornak? Mesélj:))

2012. máj. 2. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Sssaszem ***** válasza:
Ezt a csontvelő levételt érzéstelenítésben vagy altatásban történik? Mert ugye eléggé fájdalmas procedúra.
2019. aug. 22. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!