Mi történik az ilyen betegekkel?
Ne haragudjatok ha hosszú lesz, de egyszerűen érdemben sehol nem tudok ennek utánajárni, ezért tapasztalatokra lennék kíváncsi, illetve ebben járatos személyek válaszára, feltételezéseim nekem is vannak, azokból köszönöm nem kérek, mert nem visz előrébb.
Adott egy stroke-os beteg, 51 éves, aki a 72 éves anyukájával élt eddig. Jelenleg kórházban van, hetek óta magatehetetlen, a felépülése kétséges, az ápolók és az orvos elmondása szerint nagyon hosszadalmas lesz, ha egyáltalán sikerül. Jelenleg a teljes bal oldala le van bénulva, a beszédközpontja sérült, pelenkázva van. A rehabilitációját úgy ahogy, az ágyban fekve meg tudták kezdeni (gyógytorna), de mivel nincs magánál, ez csak ágyban mozgatásra korlátozódik jelenleg.
Kérdésem: Mi történik, ha hazaküldik mondjuk 1-2 hónap múlva a kórházból (mert nincs kétségem, ha nem tudnak vele mit kezdeni, és nem szorul aktív kezelésre már, akkor nyilván elbocsátják).
Hazakerül az idős nyugdíjas anyjához, aki képtelen arra, hogy a felnőtt férfit pelenkázza, mozgassa.
Milyen lehetőségek vannak amik egy szegény családnak kiutat jelentenek ebből a helyzetből? Gondolok itt valami intézményre, ahol a beteget el lehet helyezni és ápolják. Ilyesmi létezik szociális alapon, vagy mindenképpen havi 4-500-800ezer forintok? (ilyeneket olvastam a neten). Mi történik, ha az anyukája belerokkan az ápolásába és ő is ápolásra szorul, vagy meghal? Hova kerül egy magatehetetlen, rokkant ember amennyiben egyedül marad?
Köszönöm mindenkinek, ha időt szán rám, és elolvassa.
Köszönöm nagyon hasznosakat írsz!
Ez a gyámság gyakorlatilag azt jelenti, hogy onnantól kezdve a beteg szerény kis családja nagyjából azon kívül, hogy vérségi kapcsolat van közöttük, semmi más beleszólása nem lesz a továbbiakban az életébe? Van egyébként egy lakása, haszonélvezettel, amiben lakik egy idős rokona. Ha ez az egész amit leírtál végbe megy, elhelyezik egy otthonban, onnantól kezdve a családjának semmi kötelezettsége nincs, csak járnak hozzá látogatni ha jól értem.
Úgy van. Semmiféle jogi vagy pénzügyi felelősség nincs, csak a gondoknak. Őt pedig a gyámhivatal fogja felügyelni. (Nem adhatja el az ingatlant, csak gyámi engedéllyel, el kell számolni a bevételekkel - nyugdíj -, és a kiadásokkal, nem nyúlkálhat bele a gyámi számlába engedély nélkül, stb)
A bíró fogja meghatározni, hogy milyen ügycsoportokban veszi el a gondokolttól a döntési jogot - a szakvélemény alapján fog dönteni! -, de ha addigra egy kicsit fel is tisztul, a pénzügyek kezelésében szinte biztosan korlátozni fogják.
Célszerű azért a hivatásos gondnokkal jóban lenni. Ha van pl. több intézet, ami közül választani lehet - sajnos ez ritkán fordul elő -, akkor inkább olyanba rakja, ahol az édesanya vagy a rokonok könnyebben tudják látogatni. Esetleg karácsonyra hazavinni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!