Ismeretlen immunrendszeri betegség kiderítésére melyik vizsgálat jobb?
Antinukleáris antitestek (immunoblot, 18 paraméter)
Antinukleáris antitestek (immunoblot, 18 paraméter)
Élettani, kórélettani háttér
Immunrendszerünk a szervezetbe bejutó idegen anyagok ellen védekezésként antitesteket termel. Ha ez a mechanizmus meghibásodik, akkor a szervezet a saját sejtjei, szövetei ellen kezd el ellenanyagokat, autoantitesteket termelni. Az antinukleáris antitestek a sejtmag különféle komponensei ellen irányulnak.
Klinikai jelentőség
Antinukleáris antitest pozitivitás leggyakrabban szisztémás autoimmun betegségekben jelenik meg. A megjelenő autoantitestek különféle autoimmun betegségekre utalhatnak.
A vizsgálat segítséget nyújt az autoimmun betegségek diagnosztikájában, differenciáldiagnózisában, besorolásában. A különféle autoantitestek szenzitivitása és specificitása azonban eltérő.
Laboratóriumi módszer
A vizsgálat során az autoantitestek (dsDNS elleni antitest, Jo-1 elleni antitest, Scl-70 elleni antitest, SM antigén elleni antitest, Sm/RNP elleni antitest, SS-A (Ro) elleni antitest, SS-B (La) elleni antitest, U1-RNP 70 elleni antitest, RNP A elleni antitest, RNP C elleni antitest, Ro-52 elleni antitest, PM-Scl elleni antitest, Centromer B elleni antitest, PCNA elleni antitest, Nukleoszóma elleni antitest, Hiszton elleni antitest, Riboszómális P protein elleni antitest, AMA-M2) kvalitatív kimutatását végezzük immunoblot módszerrel.
Eredmények értelmezése
Az antinukleáris antitestek pozitivitása felveti autoimmun betegség lehetőségét. Ezt azonban minden esetben a klinikai tünetekkel együttesen kell értékelni, mivel az autoantitest pozitivitás önmagában nem elegendő a diagnózis felállításához.
Gyógyszerek és fertőzések okozhatnak ideiglenes antitest pozitivitást.
ANA (ELISA) + ENA szűrés
Teszt információ:
Az anti-nukleáris antitestek a sejtmag különféle alkotórészei ellen termelődnek. ANA pozitivitás a szisztémás autoimmun betegségek jellemzője. A laboratóriumunk által végzett ANA szűrőteszt ELISA módszerrel a sejtmagból extrahált (ENA: Sm, RNP, SS-A, SS-B, Jo-1, Scl-70, valamint ds-DNA, nukleoszóma, hiszton és centromer) autoantitesteket mutatja ki. A másik ANA tesztünkben Hep-2 sejtek segítségével végzett indirekt immunfluoreszcenciával a sejtmag- és citoplazma-mintázatát adjuk meg titerrel. Az ANA pozitivitást tovább kell vizsgálni, mert segít a kollagenózisok differenciálásában, és besorolásában (ANA subsets: ENA, ds-DNA, nukleoszóma, hiszton, centromer antitestek).
1.
Tudom! Most nem az a kérdés!
Ha nem értesz hozzá ne írj!
Köszi
Doki kéne, hogy kiírja, mert
Lehet már az eddigi laborjaidban is van jele.
Lehet az ana negatív is, mégis autoimmun beteg valaki
Lehet , bár nem hiszed, teljesen más bajod is.
Kérdező, ne feltételezz vaktában! Nem szokott bejönni.
Egyébként ismeretlen .... betegség kiderítésére kizárólag egy lelkiismeretes, jó orvos alkalmas. Aki egyszerűen szakmai elhivatottságból tudni akarja a problémád gyökerét. Na és a gyógymódját. ha azt hiszed, ez ma egyszerű, hát az életed nagy tévedése. Ma lelkiismeretes orvost találni hatalmas szerencse.
Ja, és ha az orvos helyett akarsz gondolkodni, el fog hajtani. És igaza lesz.
Csak azt nem értem, minek szóltok hozzá negy kérdéshez ha nem értetek hozzá?
illetve senki nem válaszolt a kérdésre!
Én is adok nektek tanácsot!
Hallgatni arany!
7.
Nem orvosi diagnózist kértem!!
Én ugyan nem vagyok orvos, de remélem nem fogsz hozzá nem értőként lehurrogni, biotechnológusként és orvosi területen dolgozó PhD hallgatóként valamennyi rálátásom azért van.
Az ELISA pontosabban mutatja a mennyiségeket, de a leírt tesztben kevesebb célfehérje szerepel, szóval ha tényleg valamilyen antinukleáris autoantitest okozza a tüneteidet, de ebben az ELISA panelban az az egy pont nem szerepelt, akkor peched van.
Viszont hogy ennek mennyi az esélye, vagy hogy egyáltalán mi az érdemi különbség a két teszt között, csak egy szakorvos fogja tudni neked megmondani. Még ha le is írnád a tüneteidet, az internet népe valószínűleg nem fog tudni segíteni, mert ez nem egy szénanátha vagy gyomorrontás, amihez kb. mindenki hozzá tud szólni. Az autoimmun betegségek egy elég speciális terület, ráadásul viszonylag ritkák is.
Ha azért nem akarsz orvoshoz menni, mert nem bízol bennük vagy rossz tapasztalatod volt, vagy azt gondolod nem fognak komolyan venni, azt megértem, én is sok hülye orvossal találkoztam már, de a helyzet az, hogy ennek a kérdésnek a megválaszolásához és a betegség helyes kezeléséhez szakértelem kell. Ha hajlandó vagy rászánni a pénzt egy ilyen tesztre, akkor érdemes megfontolni, hogy elmenj magánúton egy jó szakorvoshoz, kérdezd körbe az ismerőseidet, hogy kit ajánlanak. Ha kijön, hogy valami pozitív a teszten, akkor úgyis el kell majd menned valamilyen orvoshoz gyógyszerért vagy bármi egyéb kezelésért. (Ha vény nélkül kapható szerekkel meg lehetne oldani a problémát, akkor gondolom nem lennénk itt.)
De kicsit több előzményt tényleg leírhatnál, az ilyen jellegű kérdésekre elég nehéz mindennemű kontextus nélkül válaszolni, még egy hozzáértőnek is. Bármilyen orvoshoz mész vele, annak is úgyis az lesz az első kérdése, hogy mióta áll fenn a tünet, mit csináltál vele eddig, voltál-e már más orvosnál. (Legalábbis ezzel kellene kezdeniük.)
9.
Normális valszokat nem hurrogok le!
Nem rólam van szó!
Volt már orvosoknál az illető, rengeteg pénzzel lehúzták, a teszt azért kell, hogy azzal menjen vissza az orvoshoz amivel már nem tudja elküldeni, hogy szimulál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!