Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » MR vizsgálat ki tudja mutatni,...

MR vizsgálat ki tudja mutatni, hogy egy felfedezett tumor jó vagy rosszindulatú?

Figyelt kérdés
jan. 18. 10:33
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Azt csak a mintavétel.
jan. 18. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem
jan. 18. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
80%
Nem. Ahhoz szövettan és PET-CT kell.
jan. 18. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Azért ez nem ennyire egyértelmű mint ahogy az előttem lévők írják. A szövettan egyértelműen a legjobb ebben ez kétségtelen, de sok esetben pont arra használjuk az MR-t hogy eldöntsük, hogy valami jó vagy rosszindulatú vagy legalább azt, hogy jóindulatú vagy gyanús-e az adott elváltozás. A végső szó a szövettané az esetek 99,9%-ban ez kétségtelen.


de pl. agyban, ahol a szövettant elég kockázatos végezni, ott sokszor az MR a legfontosabb eszköz annak eldöntésében, hogy jó vagy rosszindulatú-e az adott elváltozás. Nyilván nem az egyedüli, meg nyilván klinikummal kell együtt értékelni, de ha az MR azt írja, hogy rosszindulatú/gyanús/nem gyanús azért az az esetek túlnyomó többségében úgy is van (egy értelmes MR lelet egyébként figyelembe veszi a klinikumot is). Nem fogja megmondani, hogy mondjuk medulloblastoma vagy ependymoma-e, meg nyilván nem ez alapján megy a stádium meghatározás sem, de sok esetben tudjuk segíteni a szövettani mintavételt, hogy honnan lenne érdemes venni.De mondjuk egy meningeomát szövettan nélkül is el tud különíteni az MR más rosszindulatú tumoroktól (illetve felismeri, ha gyanús/kezd átalakulni rosszindulatúvá). Persze itt is van kivétel,de nagyon minimális.


Vagy mondjuk máj esetében simán előfordulhat, hogy pl. FNH vs. HCC a kérdés, az előbbi egy jóindulatú daganat ami nem izgalmas, a másik viszont egy erősen rosszindulatú tumor. És az MR megfelelő protokollokkal nagyon jó hatásfokkal el tudja különíteni a kettőt egymástól. Persze nem 100%, ezért ha bizonytalan az MR/klinikum ellentmond az MR-nek, szövettan lesz a vége úgyis. Haemangioma vs egyéb rosszindulatú elváltozás ugyanez.


Vagy fiataloknál pl. UH lát valamit a végtagon, amit nem tud eldönteni, hogy rosszindulatú vagy sem,akkor a legtöbbször az MR simán megmondja, hogy jó/rosszindulatú/egyéb elváltozása van. Ha az MR-en "rosszul" néz ki (pl.diffúziógátlás van benne+inhomogénen halmozza a kontrasztanyagot+nem jól körühatárolható+beszövi a környező szöveteket), az azért nagyon ritkán lesz jóindulatú. Nyilván vannak határesetek bizonytalanságok stb., de ha az MR gyanús vagy egyértelműen rossz az merőben fel fogja gyorsítani a dolgokat, és fordítva ha az MR megnyugtató az igen jó jel.


Vagy pl. el tudja dönteni egy lipomáról, hogy az tényleg csak egy lipoma-e vagy elkezdett átalakulni rosszindulatúvá/felmerül hogy nem lipoma. Mindezeken felül metasztázis kimutatására is jó ami meg magában hordozza, hogy elég jól kell differenciálna a kettő között mert el kell dönteni, hogy az adott elváltozás metasztázis-e vagy egyéb elváltozás.

jan. 19. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!